המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.9.2011
6/9/2011


מה חדש? תקציר ידיעות יומי מהמזה"ת 6.9.2011

 

בתקציר: השגריר הבריטי בירדן: למדנו לקח מעיראק - לא נשגר חיילים ללוב * כינוס חירום של הרמטכ"לים של ה-GCC * שגריר איראן בלבנון: טהראן תגן "עד הסוף" על המשטר הסורי * שר ההגנה האיראני: סרקוזי לוקה בבורות * אל-ערבי יציג בסוריה את היוזמה הערבית לפתרון המשבר במדינה

 

פרטי היוזמה הערבית לפתרון המשבר בסוריה

נביל אל-ערבי, מזכ"ל הליע"ר, יציג (7.9.11) בפני בכירים סוריים את היוזמה שגיבשו שרי החוץ הערביים  (27.8.11) לפתרון המשבר בסוריה. זו כוללת, עפ"י היומון אל-חיאת, קריאה למשטר להפסקת האלימות נגד האזרחים ולהסגת כוחות הביטחון והצבא מהערים, פיצוי הנפגעים ושחרור  כל העצורים הפוליטיים והנאשמים בהשתתפות במחאה; קריאה לנשיא אסד להתחייב למעבר למשטר פלורליסטי ולהכריז על קיום בחירות פתוחות לנשיאות בשנת 2014, עם תום כהונתו הנוכחית; קריאה להקמת ממשלת אחדות לאומית זמנית שתערוך בחירות דמוקרטיות לפרלמנט עד סוף השנה; קריאה להפרדה בין הצבא לבין החיים הפוליטיים והאזרחיים ופתיחת דיאלוג עם האופוזיציה, בהשתתפות הליע"ר. מפלגת הבעת' נקראת להסכים על מעבר למשטר דמוקרטי פלורליסטי, קרי ביטול הסעיף בחוקה המעניק לה מונופול שלטוני. יומון מפלגת השלטון בסוריה, אל-בעת', טען כי אל-ערבי לא יציג כל יוזמה להנהגה הסורית.

אל-חיאת (לונדון), אל-בעת' (סוריה), 6.9.11 

 

שגריר איראן בלבנון: טהראן תגן "עד הסוף" על המשטר הסורי

שגריר איראן בלבנון, רזנפאר רכנאבאדי, אמר לערוץ OTV כי טהראן מוכנה ללכת "עד הסוף" בתמיכתה במשטר הסורי ולהגן על בעלות בריתה מקרב "ההתנגדות" מפני תוקפנות אמריקאית או מערבית.

אל-ספיר (לבנון), www.champress.net, 6.9.11

 

השגריר הבריטי בירדן: למדנו לקח מעיראק - לא נשגר חיילים ללוב

שגריר בריטניה בירדן, פיטר מילט, שיבח במסע"ת (5.9.11) בעמאן את תרומתה של ירדן להצלחת המהפכה הלובית ואת תפקידה המרכזי בהשגת הניצחון בלוב. מילט ציין כי הקהילה הבינ"ל מרוצה  מסילוקו של אל-קד'אפי וכי משלחת בריטית צבאית מייעצת בבנגאזי למועצת המעבר הלובית. לדבריו,  בריטניה מוכנה לסייע בשיקומה של לוב, אך כלקח ממה שקרה בעיראק היא לא תשגר חיילים אליה. עוד אמר כי בריטניה פועלת במועה"ב לקידום החלטה נגד סוריה וכי היא מצפה לנפילתו של אסד, עימו אין מקום לדיאלוג בשל דחייתו את הצעות הקהילה הבינ"ל ובשל הפעלת כל סוגי הנשק נגד העם הסורי. 

אל-ערב אל-יום (ירדן), 6.9.11

 

כינוס חירום של הרמטכ"לים של ה-GCC

מחר (7.9.11) יערכו הרמטכ"לים של מדינות מועצת שיתוף הפעולה במפרץ (GCC) כינוס חירום באבו ט'בי, כדי לדון במחאות בעולם הערבי ובמצב בבחריין. מקור צבאי במפרץ דיווח כי בכינוס ינסו לגבש אסטרטגיה שתחזק את יכולתן הצבאית של מדינות המפרץ. המקור הוסיף כי תיתכן גם החלטה על השארת כוח המגן של חצי האי ערב בבחריין ואף הקמת בסיס קבע במדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.9.11

 

תורכיה "בועטת" בשגריר הישראלי

אל-ראיה (קטר), 6.9.11

 

אתר הכוחות הלבנוניים: מכוניות תופת הועברו למוקדים שונים במדינה

אתר מפלגת הכוחות הלבנוניים, המשתייכת לכוחות ה-14 במרץ,  דיווח כי למנגנוני הביטחון של לבנון נמסר מידע על שש מכוניות תופת שהועברו בחודש שעבר לאזורים שונים במדינה, ובהם, שדה התעופה של בירות, משרדי מפלגת אל-מסתקבל בצידון, אל-אשרפיה - שכונה נוצרית במזרח בירות - וג'וניה, עיר חוף צפונית לבירות.

www.lebanese-forces.com, 5.9.11

 

שר ההגנה האיראני: סרקוזי לוקה בבורות

שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר כי איומיו של נשיא צרפת, סרקוזי, על איראן (31.8.11), נועדו לכסות על פשעי המערב בלוב ומשקפים "בורות וחוסר חן בבחירת מילים". סרקוזי הזהיר שמאמציה של איראן לבנות טילים ארוכי טווח ונשק גרעיני עלולים לגרום למדינות, בשמן לא נקב, להקדים ולתקוף אותה.

פרס טי וי (איראן), 6.9.11