המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.9.2011
1/9/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.9.2011

 

בתקציר: בכיר בספורט האיראני: לא לחרם גורף על תחרויות ספורט עם ישראל * מלך ירדן חנן לשמונה אסלאמיסטים קיצונים מצרים: המשך משפטו של מובארכ - בשבוע הבא, ללא טלוויזיה * מועצת המעבר הלובית: נחקור היעלמותו של מוסא אל-צדר *  ירדן: האח"ס ארגנו תפילות המוניות ברחובות הערים

 

ירדן: האח"ס ארגנו תפילות המוניות ברחובות

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי ביום הראשון של עיד אל-פיטר (30.8.11) ארגנו האחים המוסלמים בירדן תפילות ברחובות ובכיכרות הציבוריות, בעמאן ובכמה מחוזות נוספים, בהשתתפות אלפי אנשים. בכירי הארגון, בהם המפקח הכללי המאם סעיד, ויו"ר מפלגת האח"ס, חמזה מנצור, הנהיגו את התפילות ותקפו בדרשותיהם את "משטרי העריצות והשחיתות הערביים". עפ"י הדיווח, אחת הסיבות לקיום תפילות אלה, היא העובדה שהשלטון מנע מהאח"ס לדרוש במסגדים של משרד ההקדשים ורצונם של האח"ס להוכיח למשטר את כוחם הפוליטי לקראת הבחירות לפרלמנט.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.9.2011

 

בכיר בספורט האיראני: לא לחרם גורף על תחרויות ספורט עם ישראל

ראש הוועדה האיראנית של אולימפיאדת הנכים ושל התאחדות ספורט הנכים באיראן, מחמוד ח'סראוי, קרא לאפשר לספורטאים איראנים להשתתף בתחרויות לא ישירות כגון שחיה ושיט מול ספורטאים ישראליים, וטען שהחרמת תחרויות בהן משתתפת ישראל מזיקה לאיראן.

אינדה ניוז (איראן), 30.8.11

 

"מלחמה אלקטרונית באינטרנט"; על הטנק: "המשטר הסורי"

אל-וטן (קטר), 1.9.11

 

מלך ירדן חנן שמונה אסלאמיסטים קיצוניים

בעקבות חנינה שהעניק המלך עבדאללה השני, שחררו (29.8.11) שלטונות ירדן שמונה אסירים אסלאמיסטים קיצוניים מהעיר מעאן, שנשפטו על ניסיון לבצע פיגועי טרור. חמישה מהמשוחררים נדונו למוות ב-2006 בגין מעורבותם ב"אירועי מעאן" (2002) - הפרות סדר קשות שהובילו למותם של שישה אנשים בעיר, בהם שני שוטרים. המשוחררים האחרים הורשעו ב-2010 בגין הקמת חוליה שתכננה לבצע מעזה פעולות צבאיות נגד ישראל. עפ"י הדיווחים, המלך העניק את החנינה המיוחדת בשל ביקורתם הקשה של תושבי העיר מעאן, על אי הכללתם של אסירים אלה בחנינה הכללית של המלך ביוני 2011.

אל-סביל (ירדן), 29.8.11

 

מצרים: המשך משפטו של מובארכ - בשבוע הבא, ללא טלוויזיה

ביום שני (5.9.11) יתקיים לראשונה דיון במשפטו של הנשיא המודח חוסני מובארכ, שני בניו, שר החוץ לשעבר ושישה מעוזריו ללא שידור טלוויזיוני, בהתאם להחלטה האחרונה של ביהמ"ש בעניין.

אל-גומהוריה (מצרים), 1.9.11

 

מועצת המעבר הלובית: נחקור היעלמותו של מוסא אל-צדר

מועצת המעבר הלובית הודיעה כי לוב תקים ועדת חקירה מיוחדת לבדיקת היעלמותו (1978) בלוב של האימאם השיעי מוסא אל-צדר ושני מלוויו, וכי היא מוכנה לקבל משלחת רשמית מלבנון לעניין זה.

אל-חיאת (לונדון), 1.9.11

 

דיווח: שלושה הרוגים במחאה בצפ'-מע' איראן

הארגון להגנה על האסירים הפוליטיים האזריים באיראן טען כי שלושה אזרחים נהרגו בהתנגשויות במחוז אזרביג'אן המזרחית (צפ'-מע' איראן) בין כוחות המשטר לתושבי המחוז. לטענת הארגון, המשטר לא נמנע בגל המעצרים שקיים, ממעצר של פצועים ששהו בבתי חולים. ההתנגשויות פרצו בעקבות מחאת תושבי המחוז, על כך שהמג'לס פסל הצעת חוק שנועדה למנוע את התייבשותה של ימת אורמיה – שהיא סמל תרבות באיראן ומקור פרנסה לתושבי האזור.

www.roozonline.com, 1.9.11

 

איראן מנווטת את עיראק

אל-ג'זירה (סעודיה), 1.9.11