המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.8.2011
28/8/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.8.2011

 

בתקציר: בכיר בתנועת המחאה בסוריה: בקרוב נחמש את הפעילים *  נאסרללה: איראן סייעה לחזבאללה באמצעות סוריה * קהיר: משפט ראווה לאסד * כמאל אל-ח'טיב: המהפכה המצרית – הקדמה לשחרור ירושלים * אל-ערביה: רוסיה מאיימת לתמוך בסנקציות נגד סוריה *  מצרים: נבחן אזור חיץ בגבול עזה

 

כמאל אל-ח'טיב: המהפכה המצרית – הקדמה לשחרור ירושלים

כמאל אל-ח'טיב, סגן מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, אמר בשיחת טלפון בוועידת "הדרך לירושלים מתחילה מקהיר", של צעירי קואליציית המהפכה המצרית (26.8.11), כי ייהוד ירושלים והמקומות הקדושים מתפשט כמו תאים סרטניים, וכי שחרור ירושלים, שחייב להתחיל מקהיר, יתאפשר רק אם העמים ישתחררו מהמשטרים העושקים. לדבריו, האויב הציוני נבהל מהצלחת המהפכה המצרית, בידעו כי זו הקדמה לשחרור ירושלים; ראש ממשל החמאס, אסמאעיל הניה, אמר (26.8.11) כי ביום ירושלים העולמי, האומה מחדשת את שבועתה לשחרור ירושלים ואל-אקצא, וכי המהפכות הערביות הן הקדמה לשחרור פלסטין. לדבריו, לא יהיה ויתור על אף טפח מפלסטין ומירושלים ולא הכרה בישראל ובכיבוש.

www.palestine-info.info, 27.8.11 ; www.maannews.net. 26.8.11

 

אל-ערביה נט: רוסיה מאיימת לתמוך בסנקציות נגד סוריה

מקורות בליע"ר מסרו ליומון המצרי אל-שורוק, שמזכ"ל הליע"ר, נביל אל-ערבי, אמר כי ייפגש בקרוב עם נשיא סוריה, אסד, ויציע לו יוזמה לפיתרון המשבר בסוריה שכוללת: הפסקת שפיכות הדמים; נסיגת הצבא מהערים; שחרור האסירים הפוליטיים; הכרזה על עקרונות לרפורמה פוליטית; בחירות לנשיאות ב-2014; הפרדת הצבא מהחיים הפוליטיים והקמת ממשלת אחדות לאומית. אתר אל-ערביה נט מסר מפי מקורות דיפלומטיים רוסיים, כי סגן שה"ח הרוסי ייפגש (29.8.11) בסוריה עם אסד ושה"ח, וליד אל-מועלם, ויקרא להם להפסיק את האלימות, שאם לא כן, צפויה ארצו לתמוך בהטלת סנקציות על סוריה במועצת הביטחון.   

אל-שורוק (מצרים), 28.8.11; www.alarabiya.net , 27.8.11

 

עמדות סותרות באיראן לגבי מעמדו של אסד

שה"ח האיראני, עלי אכבר צאלחי, לעג לקריאתו של הנשיא אובמה לנשיא אסד להתפטר, והזהיר שואקום שלטוני בסוריה יוביל למשבר באזור ומחוצה לו. הוא טען כי המעורבות החיצונית בסוריה ידועה לכל, אך גם קרא לנשיא אסד להתייחס ברצינות לדרישות הצודקות של עמו. שגריר איראן לשעבר באו"ם ובסין, עלי ח'וראם, טען כי תמיכה בעת הזאת באסד מזיקה לאיראן, וכי עליה לתמוך במפגינים ולמצוא מחליף לאסד, שלא ייוותר בשלטון יותר מחודש, כדי לשמר את השלטון העלווי. העיתונאי הלבנוני, אסעד חידר, המקורב לחוגי ה-14 במרץ, טען שבכיר איראני נפגש באירופה עם אופוזיציונר סורי, ולמד על הרכב האופוזיציה, יחסה לאיראן וקשריה עם המערב; היומון הלבנוני הפרו- סורי אל-דיאר דיווח כי אמיר קטר לא זכה באיראן (25.8.11) למענה לבקשתו ממנה, לסייע לו בהגמשת עמדותיה של סוריה, כדי למנוע התערבות זרה בה. דווח כי האיראנים אמרו לאמיר, שארה"ב חותרת לעימות פתוח באזור וכי איראן תגיב למתקפה על סוריה. 

www.aldiyaronline.com, 28.8.11; מהר, איסנא, ארמאן (איראן); אל-מוסתקבל (לבנון), 27.8.11

 

הוריקן איירין והמשבר הכלכלי מפילים את אובמה

אל-וטן (קטר), 28.8.11

 

בכיר בתנועת המחאה בסוריה: בקרוב נחמש את הפעילים

מחמד רחאל, יו"ר "המועצה המהפכנית של ועדות התיאום", המארגנת את פעילות המחאה נגד המשטר בסוריה, אמר כי בקרוב יחומשו פעילי המחאה ויסלימו את מאבקם, כתגובה לאלימותו של המשטר הזוכה לתמיכה בינ"ל. רחאל סירב לדון במקורו של הנשק והדגיש כי המטרה היא הפלת השלטון ולא קיום דיאלוג עימו. הוא מתח ביקורת על תורכיה ומדינות נוספות שמתערבות בענייני סוריה, כדי לשרת את שאיפותיהן וכפר בלגיטימיות של המועצה הלאומית הסורית, שעל הקמתה הכריזו לאחרונה גורמי אופוזיציה בחו"ל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.8.11

 

נאסרללה: איראן סייעה לחזבאללה באמצעות סוריה

בנאום  לרגל יום ירושלים אמר (26.8.11) מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, כי אלמלא המשטר הסורי, ייתכן ואיראן לא היתה יכולה לסייע ללבנון ולפלסטין, סיוע שאינו רק מוסרי ופוליטי. לדבריו, על הצדדים בסוריה להגיע להדברות ולפתור את הבעיות בדרכי שלום, שכן כל דרך אחרת מסוכנת לסוריה, לפלסטין ולאזור כולו. בנאומו חזר וטען נאסרללה, כי גורמים לבנונים, ברמזו לכוחות ה-14 במרץ, פועלים להסלמת המצב בסוריה ושולחים נשק למתקוממים שם וכי הם משכנעים מדינות בעולם שלא לתמוך בממשלת לבנון ובצבאה. את זרם אל-מסתקבל הוא האשים בהסתה למרד בשורות הצבא.

אל-אח'באר (לבנון) 27.8.11

 

אתר איראני: על המשטר ללמוד לקח מהדחת קדאפי

האתר כלמה, המזוהה עם מיר חוסין מוסוי, מראשי תנועת המחאה באיראן, קרא למשטר ללמוד לקח מנפילתו של אל- קד'אפי ולהפסיק את דיכוי העם. לדבריו על המשטר להישען על העם, במקום על רוסיה וסין שכשלו בתמיכתן באל-קד'אפי. פאטמה כרובי, אשתו של מהדי כרובי, אף הוא מראשי תנועת המחאה, טענה ששלטונות איראן הפרידו בינה לבין בעלה ובודדו אותו בדירת מסתור קטנה. יצוין כי מזה כחצי שנה מצויים מוסוי וכרובי במעצר בית.

כלמה, סהאם ניוז (איראן), 27.8.11

 

מועצת שתה"פ של המפרץ תדון בצירופה של  ירדן ב-11.9

שה"ח הירדני, נאצר ג'ודה, הודיע על השתתפותו, לצד שרי החוץ של מדינות המפרץ בדיונים על צירוף ירדן ל-GCC (מועצת שתה"פ של המפרץ), שיתקיימו (11-12.9.11) בג'דה שבסעודיה. במאי 2011 בירכו מנהיגי ה-GCC  על בקשתה של ירדן להצטרף למועצה, אולם לאחרונה דווח על חילוקי דעות ביניהם לגבי צעד זה.

אל-ערב אל-יום (ירדן), 28.8.11

 

קהיר: משפט ראווה לנשיא סוריה

היום (28.8.11) יתקיים במטה איגוד עורכי הדין בקהיר משפט ראווה לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בהשתתפות נציגים של המהפכות במצרים, לוב ותוניסיה ופוליטיקאים מצריים. היומון אל-יום אל-סאבע, דיווח כי בקרוב תגיע למצרים משלחת של אנשי אופוזיציה סורים בכירים, שתיפגש עם פוליטיקאים מצריים ועם בכירים באל-אזהר ותשתתף ב"שבוע התמיכה בעם הסורי" (7-13.9.11).

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 27.8.11  

 

"המשטר הסורי תוקף את הקריקטוריסט עלי פרזאת"

אל-ערב (קטר), 28.8.11

 

מצרים שוקלת הקמת אזור חיץ בגבול עזה

גורמים ביטחוניים מצריים בוחנים הצעה להקים אזור חיץ בעומק של חמישה ק"מ על הגבול עם עזה על מנת לחסל את תופעת המנהרות. בעיר רפיח החלו הכנות להריסת המנהרות לאורך הגבול עם עזה באמצעות ארבעה כלים כבדים שהגיעו למקום.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 28.8.11

 

שעת': הקמת ממשלת המעבר – אחרי הפנייה לאו"ם

חבר הוועדה המרכזית של הפת"ח, נביל שעת', אמר כי הפלגים הפלסטיניים הסכימו לדחות את הדיון בהקמת ממשלת המעבר עד לאחר הפנייה לאו"ם.

www.maannews.net, 27.8.11

 

מצרים: נוכחות דלה מהצפוי בהפגנה לסילוק השגריר הישראלי

לאחר שרק כמה אלפים השתתפו בהפגנה (26.8.11) מול השגרירות הישראלית בקהיר, הודיעה תנועת ה-6 באפריל על סיום שביתת השבת מול השגרירות בקהיר והקונסוליה הישראלית באלכסנדריה, על מנת לאפשר למועצה הצבאית השלטת במצרים לפעול להשלמת חקירת תקרית הגבול בין ישראל למצרים.

אל-אהראם (מצרים), 27-28.8.11

 

אחמדי-נז'אד: השואה – מהשקרים הגדולים בעולם

בנאומו ביום ירושלים בטהראן (26.8.11) אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, שהמשטר בתל אביב קם כתוצאה מהונאה ושקר ופסל את עונש המאסר שנקבע במערב למערערים על קיומה של ישראל. לדבריו, הקמת המדינה הפלסטינית היא הצעד הראשון לשחרור פלסטין ואחריו לא יהיה לישראל מקום במזה"ת. הוא הזהיר כי קיומה של ישראל בס"מ מאדמת פלסטין יפגע בעולם והוסיף שהשואה היא אחד השקרים הגדולים ביותר בעולם.

אירנא, פרס טי וי , איריב, פארארו (איראן), 26.8.11