המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.8.2011
25/8/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.8.2011

 

בתקציר: הבסיג' באיראן: מבצעי הקרבת הנפש – הקלף המנצח של הפלסטינים * גנרל לובי לשעבר: אל-קד'אפי חיסל את מוסא צדר * גנרל לובי לשעבר: אל-קד'אפי חיסל את מוסא צדר * לראשונה במצרים: תוקם מפלגת שיעית * תומך המשטר הסורי במוסקבה על הסיוע האיראני לסוריה

 

אחמדי-נז'אד: דיאלוג ורפורמות יביאו לפתרון המשבר בסוריה

בראיון לערוץ הלבנוני אל-מנאר של חזבאללה, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי על השלטון הסורי לפתוח בדיאלוג עם העם כדי לקדם רפורמות שיפתרו את המשבר וימנעו התערבות מערבית בסוריה; שגריר איראן במוסקבה, רזא סג'אדי, אמר שסוריה דחתה את ההצעה שהעבירה לה איראן לפתרון המשבר בתוכה; מפקד הבסיג', מוחמד רזא נקדי, איים כי איראן תמטיר טילים על ישראל אם זו תתקוף את סוריה.

אל-וטן (סוריה), 25.8.11;  www.almanar.com.lb, www.alarabiya.net, 24.8.11

 

לראשונה במצרים: תוקם מפלגת שיעית

האינטלקטואל השיעי אחמד ראסם אל-נפיס הודיע על הקמת המפלגה השיעית הראשונה במצרים בשם "אל-וחדה ואל-חוריה", וציין כי היא תומכת במדינה אזרחית ובהפרדה בין דת ואמונה לפוליטיקה. לדברי אחד ממייסדי המפלגה, הישות הציונית היא האויבת הראשונה של מצרים, וחיסולה יביא לשחרור האומה.

אל-שורוק, אל-יום אל-סאבע (מצרים), 24.8.11

 

גנרל לובי לשעבר: אל-קד'אפי חיסל את מוסא צדר

עבדאללה אל-זידאני, גנרל במנגנוני ביטחון החוץ של לוב לשעבר ונציג מועצת המעבר הלובית בלבנון כיום, אמר ליומון אל-מסתקבל כי מועמר אל-קד'אפי חיסל את האימאם השיעי מוסא אל-צדר ושני מלוויו בשל התנגדותו של אל-צדר להצעתו של אל-קד'אפי למחוק מילים מהקוראן במהלך שידור חי בטלוויזיה.

אל-מסתקבל (לבנון), 25.8.11

 

תומך המשטר הסורי במוסקבה: סיוע מסיבי של איראן לסוריה

עלי סלים אל-אסד, בכיר בוועדה הסורית לאחדות לאומית, ארגון שהוקם במוסקבה לתמיכה במשטר הסורי, אמר לאתר של הביטאון הרוסי פרבדה, כי איראן מסיעת לסוריה בנשק, באספקה של 250,000  חביות נפט ליום ולאחרונה גם בסכום של ששה מיליארד דולר. כן דווח כי איראן מתכננת הקמת בסיס חיל-אוויר ליד העיר לאד'קיה, שיאפשר שיגור מהיר של ציוד הגנה לסוריה. עוד צוין, כי בתגובה לאזהרה של שה"ח התורכי, אחמד דאוד אור'לו, בביקורו בסוריה (9.8.11), כי זו תותקף אם תמשיך בדיכוי המחאה, נאמר לו כי סוריה אינה לוב ויש לה יכולות תגובה הכוללות טילי קרקע-קרקע היכולים להרוס את תל-אביב.

http://pravda.ru, 23.8.11

 

לוב: לפני ואחרי

אל-חיאת (לונדון), 25.8.11

 

אתר סורי : תורכיה הודיעה על נתק ביחסים עם סוריה

האתר הסורי שאמפרס, המקורב למשטר הסורי, טען כי שה"ח התורכי, דאוד אור'לו, אמר שהקשרים הפוליטיים בין המדינות נותקו מאחר וסוריה לא מילאה את הבטחותיה להפסקת כל הפעולות הביטחוניות.

www.champress.net , 25.8.2011

 

הבסיג' באיראן: מבצעי הקרבת הנפש – הקלף המנצח של הפלסטינים

באיראן נערכים ליום ירושלים (26.8.11), המצוין בכל שנה ביום השישי האחרון של חודש הרמדאן, כביטוי לחתירתה של איראן לשחרור פלסטין. בגילוי דעת לקראת יום זה, טען הבסיג' כי מבצעי הקרבת הנפש הם הקלף המנצח של הפלסטינים. ראשי המשטר קראו לציבור להשתתף באירועי יום ירושלים ואיש הדת, חוסין אנסאריאן, קבע כי השתתפות כזו היא חלק מפולחן האל. מפקד כוחות הבסיג' באיראן, מוחמד רזא נקדי, אמר שב-2020 יצוין שחרור פלסטין באולימפיאדה בינ"ל שתתקיים במצרים ובפלסטין וקרא לציונים "הנצורים" לעזוב את פלסטין, בטרם יהיה מאוחר. נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר לערוץ אל-מנאר שארצו תתמוך בהקמת מדינה פלסטינית, אם יהא זה  צעד בדרך לשחרור כל פלסטין.

ח'בר און ליין, פארס (איראן), 25.8.11;  www.almanar.com.lb, 24.8.11