המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.8.2011
22/8/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.8.2011

 

בתקציר: השלטון המצרי: מחויבותנו להסכם השלום תלויה בהתנהגות ישראל * אסד: לסוריה יכולות סודיות שאויביה לא יוכלו לשאת את תוצאותיהן * ועדות ההתנגדות העממית הסכימו להפסקת אש * דיווחים סותרים בנוגע לגורלו של אל-קד'אפי * איראן מעבירה צנטריפוגות מנטנז לפורדו

 

דיווחים סותרים בנוגע לגורלו של אל-קד'אפי

בכיר בצבא המורדים בלוב אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט שהשליט מועמר אל-קד'אפי נעצר אך לא גילה את מיקומו מחשש לנקמה. דווח כי נשות המשפחה ברחו לדרום לוב ונראה שהן בדרכן לצ'אד או ניג'ר. מצטפא עבד אל-ג'ליל, יו"ר מועצת המעבר, אמר כי לא ידוע היכן נמצא אל-קד'אפי וכי לא הובטחו לו ערבויות בתמורה לפרישתו. לדבריו,  ייתכן שאל-קד'אפי ובניו ישפטו בלוב על מעשיהם לפני המהפכה, בנוסף להעמדתם לדין בביה"ד הבינ"ל. שה"ח הירדני, נאצר ג'ודה, קרא להעברה מהירה וחלקה של השלטון וציין כי ירדן תמכה בגלוי בעם הלובי, מתחילת האירועים. תנועת חמאס בירכה את המורדים על "ניצחונם הגדול" והביעה תקווה לראות שגשוג בלוב בעקבות השינוי ההיסטורי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), סו"י פטרה (ירדן), www.alarabiya.net, www.palestine-info.info, 22.8.11

 

קד'אפי מנסה להימלט 

אל-ג'זירה (סעודיה), 21.8.11 

 

השלטון המצרי: מחויבותנו להסכם השלום תלויה בהתנהגות ישראל

בהודעה משותפת למועצה הצבאית ולממשלת מצרים, נאמר כי מחויבותה של מצרים להסכם השלום עם ישראל צריכה להיות מלווה במחויבות זהה מצד ישראל, שתבוא לידי ביטוי בהצהרותיה ובהתנהגותה. כן נאמר כי הבעת הצער מהצד הישראלי על מות החיילים המצריים בגבול (18.8.11), אינה מספקת, ומצרים מצפה מישראל להכריז על צעדים שתעשה כדי למנוע הישנות תקרית כזו. במקביל, נמשכות ההפגנות העממיות ברחבי מצרים נגד ישראל.

אל-אהראם (מצרים), 22.8.11

 

הוועדות מסכימות להפסקת אש

הנהגת ועדות ההתנגדות העממית בעזה הודיעה על הסכמתה להפסקת אש זמנית "היות שהדבר משרת את האינטרס הפלסטיני."

www.maannews.net, 22.8.11

 

אסד: לסוריה יכולות סודיות שאויביה לא יוכלו לשאת את תוצאותיהן

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר (21.8.11) לטלוויזיה הסורית, כי המצב הביטחוני טוב ויש הישגים רבים בתחום. לדבריו, לפעולה צבאית נגד סוריה יהיו השלכות חמורות בשל יכולותיה הסודיות ולקריאות להתפטרותו, כמו להחלטות מועצת הביטחון אין כל ערך. הוא הבטיח רפורמות נוספות בקרוב וקיום בחירות לפרלמנט בפברואר 2012, תוך הבעת ביטחון ביכולתה של ארצו להתגבר על המשבר. עמאר אל-קרבא, יו"ר הארגון לזכויות אדם, הביע אכזבה מדברי אסד ואמר כי הלו"ז שקבע לביצוע הרפורמות מעניק לו מספיק זמן כדי לחסל את העם הסורי.

סו"י סאנא (סוריה), www.alarabiya.net, 22.8.11    

 

איראן מעבירה צנטריפוגות מנטנז לפורדו

ראש הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית, פרידון עבאסי, אמר שארצו החלה להעביר צנטריפוגות מהמתקן הגרעיני בנטנז למתקן פורדו, שליד קום, אשר במרכז איראן.

www.iribnews.ir, 22.8.11