המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.8.2011
10/8/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.8.2011

 

בתקציר: ציר במג'לס האיראני: המהומות בבריטניה – מעידות על גזענותה * סעודיה: פוזרה הפגנה של סורים נגד אסד * מיקאתי: האלימות לא תביא לפתרון בסוריה * אל-שרק אל-אוסט: מתיחות בגבול סוריה-לבנון * הטלוויזיה הסורית השמיעה הקלטה מפי שר ההגנה המודח, שנטען כי הוא מת

 

עריקאת: לא נדחה את הפנייה לאו"ם

חבר הווהע"פ של אש"פ, סאיב עריקאת, הכחיש דיווח לפיו הרש"פ תדחה את הגשת בקשתה לקבל את פלסטין כחברה באו"ם. לדבריו, אין קשר בין הניסיונות לחדש את המו"מ לבין הפנייה לאו"ם.

www.alaahd.com , 9.8.11

 

ציר במג'לס האיראני: המהומות בבריטניה – מעידות על גזענותה

חבר הוועדה לביטחון לאומי במג'לס האיראני, מחמוד אחמדי ביר'ש, טען שהרג הצעיר השחור (6.8.11) בלונדון מעיד על הגזענות הפושה בבריטניה, אשר במקום להשקיע ברווחת תושביה משקיעה בציוד צבאי שנועד לטבוח בעמי המזה"ת. הוא הזהיר כי המג'לס יפעל לסגירת שגרירות בריטניה בטהראן אם דיכוי המפגינים יימשך. האתר פרדא קרא לפתוח את דלתות שגרירות איראן בלונדון למפגינים הבריטים, כתגמול לפתיחת שעריה של שגרירות בריטניה בטהראן ב-2009, למפגיני תנועת המחאה באיראן.

פארס, פרדא (איראן), 9.8.11

 

"קולות האלימות בלונדון"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.8.11

 

סעודיה: פוזרה הפגנה של סורים נגד אסד

משטרת ג'דה פיזרה (8.8.11) הפגנה של יותר מ-2000 מפגינים סורים שדרשו מממשלת סוריה להיענות לדרישות העם ולהפסיק את "מרחץ הדמים" במדינה. הם הניפו סיסמאות תמיכה בעמדת סעודיה כלפי המצב בסוריה, ובדבריו של המלך עבדאללה שקרא לאסד להפסיק את שפיכות הדמים ולערוך רפורמות.

אל-חיאת (סעודיה), 10.8.11

 

מיקאתי: האלימות לא תביא לפתרון בסוריה

ר"מ לבנון, נג'יב מיקאתי, שיבח (8.8.11) את קריאתה של  סעודיה להפסקת האלימות ולזירוז הרפורמות בסוריה, ואמר כי את המשבר בסוריה לא ניתן לפתור באלימות, אלא באמצעות הידברות. היומון הלונדוני אל-חיאת, דיווח כי השר הלבנוני מטעם כוחות ה-8 במרץ, נקולא פתוש, קרא להחמיר עם לבנונים המותחים ביקורת על המשטר הסורי, כיוון שהדבר מנוגד להסכמים הקיימים בין שתי המדינות.

אל-מסתקבל (לבנון); אל-חיאת (לונדון), 10.8.11

 

אל-שרק אל-אוסט: מתיחות בגבול סוריה-לבנון

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח על מתיחות רבה בגבול סוריה-לבנון, על רקע הטענות בסוריה כי לבנונים מכוחות ה-14 במרץ מבריחים אמל"ח לשטחה עבור מתנגדי המשטר. עפ"י הדיווח, הגביר צבא סוריה את הדריכות באזור הגבול וספינת קרב סורית ירתה לעבר שתי ספינות דייגים לבנוניות שנחשדו על ידה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.8.11 

 

הטלוויזיה הסורית: שר ההגנה הסורי המודח - לא מת

בעקבות דיווחים על מותו, שידרה הטלוויזיה הסורית הודעה מוקלטת מפי שר ההגנה המודח, עלי חביב, שטען כי מצב בריאותו מנע ממנו להמשיך בתפקידו וכי השמועות על מותו נועדה לפגוע בסוריה. חביב הודה לנשיא אסד על האמון שנתן בו במהלך שירותו הצבאי ואמר שיישאר חייל נאמן. הוא בירך את צבא סוריה ואת מחליפו, דאוד בן עבדאללה ראג'חה. ראג'חה (בתמונה עם אסד), שהושבע (9.8.11) לתפקיד.

 

 סו"י סאנא (סוריה), 10.8.11

 

יו"ר ועדה במג'לס האיראני: על מדינות ערב להתגייס למען סוריה

יו"ר הוועדה לביטחון לאומי של המג'לס האיראני, עלא אל-דין בורוג'רדי אמר בקהיר כי ארה"ב פועלת  להפלת המשטר בסוריה- מוקד ציר ההתנגדות- לאחר שאיבדה את משטרו של מובארכ וקרא למדינות ערב להתגייס למען יציבות סוריה כ"מרכז ההתנגדות הפלסטינית". הוא גם קרא לתורכיה לחדול מאיומיה על סוריה ושלל את הכינוי "טבח", למתרחש בתוכה. לדבריו, הנשיא אסד מקדם רפורמות רציניות.

פארס (איראן), 10.8.11

 

האמירויות: מפיצי שמועות נגד המשטר ייאסרו לעשר שנים

מנהל היחידה ללוחמה בפשע המאורגן במשטרת דובאי, עבד אל-רחים שפיע, אמר כי מי שיפיץ ברשתות החברתיות שמועות כוזבות על בכירים במדינת איחוד האמירויות הערביות – ייאסר לעשר שנים. לדבריו, הפצת שמועות כוזבות או חשיפת מידע המאיים על ביטחון הציבור מהוות פשע.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 10.8.11

 

המסוק האמריקאי שהופל - נקמת אל-קאעדה

ג'ואן (איראן), 10.8.11