המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 8.8.2011
8/8/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 8.8.2011

 

בתקציר: ח'אמנאי: עוצמתו של המשטר באיראן נובעת מאמונו של העם * הסכמות בין פת"ח לבין חמאס בנושא הפיוס * הרש"פ: נאפשר התנגדות עממית לא אלימה בספטמבר *  יומון לבנוני: סוריה חידשה צווי מעצר נגד מקורבי אל-חרירי * מלך סעודיה לאסד: לעצור את שפיכות הדמים; תגובות סוריות לגינויים

 

מלך סעודיה קורא לאסד לעצור את שפיכות הדמים

בנאום שכונה בסעודיה "היסטורי", הביע המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז, את התנגדותה של ארצו למתרחש בסוריה, ודרש מהמשטר הסורי "להפסיק את מכונת ההרג ושפיכות הדמים ולערוך רפורמות מקיפות". בפנייתו לנשיא בשאר אל-אסד, אמר עבדאללה כי על סוריה להחליט אם לנהוג בחוכמה או לגרום לאנרכיה. הוא הודיע כי הורה לשגריר הסעודי לעזוב את דמשק ולבוא לסעודיה להתייעצויות.

www.spa.gov.sa, 8.8.11 

 

סוריה מגיבה בחריפות על הודעות הגינוי נגדה

סוריה דחתה בתוקף את הודעות הגינוי של תורכיה, מועצת שתה"פ של מדינות המפרץ (6.8.11), הליע"ר וסעודיה (7.8.11) לדיכוי ההפגנות במדינה. בות'ינה שעבאן, יועצתו של הנשיא אסד, אמרה כי שה"ח התורכי, דאוד אור'לו, שיגיע לדמשק (9.8.11) צפוי לספוג ביקורת על עמדת ארצו. בכיר סורי טען כי על מדינות המפרץ לבחון מחדש את עמדתן המצערת, המתעלמת ממעשי הטרור של החמושים במדינה, מן הסירוב של האופוזיציה לקיים דיאלוג עם המשטר ומן הרפורמות שזה מבצע. היומון אל-וטן, המקורב למשטר הסורי, הזהיר כי דבריו של נביל אל-ערבי, מזכ"ל הליגה הערבית, על חששו מן המצב הביטחוני בסוריה וקריאתו להאצת הרפורמות בתוכה, עלולים לתת הכשר להתערבות צבאית חיצונית, וכי ביקורתו של עבדאללה מלך סעודיה על המצב, היא איום אמריקאי ולא דיאלוג עם מדינה אחות. היומון טען שהמלך מתעלם ממעשיהם של טרוריסטים, שחלקם מונחים ע"י שיח'ים סוריים הנמצאים בסעודיה, וקרא לו ליישם רפורמות בארצו בטרם ייעץ לאחרים, בציינו כי דברי המלך הפתיעו אף את השגריר הסעודי בדמשק.

סו"י סאנא, אל-וטן  (סוריה), 8.8.11

 

הסכמות בין פת"ח לבין חמאס בנושא הפיוס

בפגישה בין נציגי פת"ח וחמאס (7.8.11) בקהיר בנושא הסכם הפיוס, הבטיחה חמאס להפסיק את ההוצאות להורג בעזה ולאפשר חזרתם של פעילי פת"ח לרצועה. הצדדים הסכימו להפסיק את ההסתה בתקשורת ולשחרר עצורים. הדיון בכמה נושאים ובהם מינוי ראש ממשלת המעבר נדחו למועד אחר.

ופא (רש"פ), אל-קדס (ירושלים), 8.8.11 

 

הרש"פ: נאפשר התנגדות עממית לא אלימה בספטמבר

דובר כוחות הביטחון של הרש"פ, עדנאן דמירי, אמר כי הנהגת הרש"פ תתמוך בספטמבר בהתנגדות עממית לא אלימה, אך לא תאפשר אנרכיה ואובדן שליטה כדי למנוע פגיעה ישראלית בתושבים פלסטינים.

ופא (רש"פ), 7.8.11

 

ה"חובות" המאיימים על אובמה

אל-ערב (קטר), 8.8.11

 

ח'אמנאי: עוצמתו של המשטר באיראן נובעת מאמונו של העם

בנאום בפני בכירי המשטר, שיבח מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, את גלי ההתעוררות האסלאמית העצומים  במזה"ת, וטען כי עוצמתו של המשטר באיראן נובעת מן האמון שהעם נותן בו. עוד אמר כי איראן היא מדינה משפיעה ומכובדת בזירה הבינ"ל.

מהר (איראן), 7.8.11

 

יומון לבנוני: סוריה חידשה צווי מעצר נגד מקורבים לאל-חרירי

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, דיווח כי לפני מספר ימים חידשה סוריה את צווי המעצר שהוציאה (4.10.10) נגד 33 אישים לבנונים, ביניהם מקורבים לר"מ לבנון לשעבר, סעד אל-חרירי.

אל-אח'באר (לבנון), 8.8.11

 

שר הנפט האיראני: משה"מ צריך להחליף את חברות הענק הזרות

שר הנפט האיראני, רוסתם קאסמי, שהיה עד לאחרונה מפקדו של התאגיד "ח'אתם אל-אנביאא", השייך למשמרות המהפכה, קרא להרחבת פעילותו של התאגיד בכלכלה האיראנית, כך שיתפוס את מקומן של חברות הענק הזרות.

פרס טי וי (איראן), 8.8.11