המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.8.2011
3/8/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.8.2011

 

בתקציר: מצרים: מאמרי שבח למשפטו ההיסטורי של מובארכ * סגן יו"ר הפרלמנט ההודי: אנחנו תומכים בסוריה * שגרירת צרפת בירדן: צרפת מקיימת דיאלוג עם האח"ס *  רש"פ: נפנה לאו"ם גם אם יחודש המו"מ * מישל עון: צבא סוריה רשאי לחסל את הפרות הסדר * איראן: בכיר במשה"מ יכהן כשר הנפט

 

מצרים: מאמרי שבח למשפטו ההיסטורי של מובארכ

מאמרי המערכת והמאמרים ביומונים במצרים כינו את משפטו של מובארכ, שנפתח (3.8.11) בקהיר, "משפט המאה". לדברי הכותבים, מסמל המשפט, את ניצחון המהפכה של העם המצרי על שלטונו העריץ  של "פרעה" מובארכ, ואת הפיכתה של מצרים למדינת חוק. מובארכ ובניו כפרו בהאשמות שיוחסו להם  בביהמ"ש, כאשר מחוץ לאולם התחוללו עימותים בין תומכיו למתנגדיו של מובארכ. 

אל-אהראם, אל-גומהוריה (מצרים), 3.8.11

 

מובארכ על מיטת חוליו בתוך כלוב הנאשמים בביהמ"ש

aljazeera.net, 3.8.11

 

רש"פ: נפנה לאו"ם גם אם יחודש המו"מ

שה"ח של הרש"פ, ריאד אל-מאלכי, אמר כי הפלסטינים קיבלו החלטה אסטרטגית לפנות לאו"ם והם לא יחזרו בהם גם אם תימצא נוסחה לחידוש המו"מ עם ישראל. לדבריו, ללא פניה לאו"ם, לפלסטינים לא ייוותר שטח להקמת מדינתם. ועדת המעקב הערבית תדון היום (3.8.11) בצעדים האחרונים לקראת הגשת הבקשה הפלסטינית להתקבל לחברות באו"ם.

www.maannews.net, אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 3.8.11

 

סגן יו"ר הפרלמנט ההודי: אנחנו תומכים בסוריה

בפגישתו בניו-דלהי עם סגן שה"ח הסורי, פיצל אל-מקדאד, הביע סגן יו"ר הפרלמנט ההודי, רחמאן ח'אן, את תמיכתה של ארצו בסוריה, ברפורמות של נשיאה בשאר אל-אסד ובקריאה לדיאלוג לאומי, ושלל את הלחצים החיצוניים המופעלים עליה והניסיונות לפגוע ביציבותה. אל-מקדאד אמר כי סוריה מצפה מהודו שתמנע  ממדינות המערב לגייס נגדה את האו"ם ושלא תיכנע לתעמולה המופעלת נגד סוריה בתקשורת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.8.11 ; www.champress.net, 2.8.11

 

מישל עון: צבא סוריה רשאי לחסל את הפרות הסדר ברחוב

מישל עון, יו"ר הזרם הלאומי החופשי בלבנון, אמר כי זכותו של צבא סוריה לחסל את "הפרות הסדר ברחוב", במסגרת תפקידו של המשטר לשמור על היציבות במדינה. יחד עם זאת, הביע עון תמיכה בדרישות העם לרפורמות. מצטפא עלוש, חבר פרלמנט לבנוני לשעבר מזרם אל-מסתקבל, טען כי דברי עון נותנים הכשר למעשי הטבח של המשטר הסורי נגד אזרחי המדינה.  

www.alarabiya.net, 3.8.11

 

שגרירת צרפת בירדן: צרפת מקיימת דיאלוג עם האח"ס

שגרירת צרפת בירדן, קורין ברוזה, אמרה ליומון אל-ערב אל-יום, כי צרפת מנהלת דיאלוג עם תנועת האחים המוסלמים בירדן, שהחל עוד לפני שעלו הדרישות לרפורמה בממלכה, וכי זהו דיאלוג לגיטימי, המתקיים עם תנועה הפועלת ברישיון ושוללת אלימות. עוד אמרה כי ירדן מספקת סיוע לוגיסטי להפצצות של כוחות נאט"ו בלוב.

אל-ערב אל-יום (ירדן), 3.8.11

 

איראן: בכיר במשמרות המהפכה יכהן גם כשר הנפט

המג'לס האיראני אישר את מינויו של רוסתם קאסמי, בכיר במשמרות המהפכה, לתפקיד שר הנפט, עפ"י הצעתו של הנשיא אחמדי-נז'אד. עלי מוטהרי, ציר המג'לס המתנגד לנשיא, טען כי המינוי מכשיר את התערבותם של משה"מ בפוליטיקה ומזיק למשטר. יצוין כי נגד קאסמי מוטלות סנקציות ע"י ארה"ב והאיחוד האירופאי בשל מעורבותו בתוכנית הגרעין של איראן. המג'לס אישר גם את מועמדיו של הנשיא לתפקידי שר העבודה, שר המכרות והתעשייה, ושר הספורט והנוער.

פארס, אילנא (איראן), 3.8.11

 

"עורך הדין" למובארכ: "טוב, כעת שחק את תפקיד הקורבן"

 

אל-ופד (מצרים), 3.8.11