המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.8.2011
1/8/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.8.2011

 

בתקציר: ירדן: סנקציות נגד עיתונאים שנפגשו עם שמעון פרס * שר האנרגיה הלבנוני: אסד לא ביקש לקדם עניינן של חברות קידוח רוסיות * איראן: הסכם עם הודו להסדרת חוב הנפט * נפגעת תקיפה באיראן: תובעת פיצוי כמו זה המגיע לגברים * אסד לצבא: הוכחתם לעיני כל את נאמנותכם למולדת ולעם

 

תגובות זעם בעולם הערבי על אירועי הדמים בחמאה ועל אדישות מנהיגי ערב

סעד אל-חרירי, ר"מ לבנון לשעבר, אמר כי אינו יכול להבליג נוכח הטבח המתחולל בעיר חמאה בסוריה, בו נהרגו כמאה אזרחים מירי כוחות הביטחון, ולמול שתיקת הגורמים הערביים הרשמיים. שר התקשורת הירדני לשעבר, צאלח אל-קלאב, קרא לעמי ערב ללחוץ על מנהיגיהם כדי שינקטו עמדה לגבי הטבח בסוריה, ולגייס תרומות למען העם הסורי. פעיל זכויות האדם הסורי עמאר אל-קרבי, דחה את טענות המשטר, כי הוא נלחם בטרוריסטים חמושים וטען כי אפילו ישראל לא נוהגת כך. לדבריו, מדינות המפרץ אינן מתערבות בנעשה, מחשש לתגובה איראנית וסורית, מה-גם שבאחת מן המדינות יש למעלה מעשרת אלפים בריונים של המשטר הסורי, המוכנים לבצע פעולות טרור. הסופר הכוויתי, צאלח אל-סעידי, כינה את המשטר הסורי "סטאליניסטי" ו"העתק חילוני של אל-קאעידה". המאמר "המשטר הסורי טובע בדם בניו", ביומון אל-וטן הסעודי, טען כי נחצו קווים אדומים, וקרא לאמץ קו פעולה דומה לזה שננקט בלוב. עשרות פעילים מצריים וסוריים (31.7.11) הפגינו מול שגרירות סוריה בקהיר ודרשו לסלק את השגריר הסורי. 

אל-חיאת (לונדון), אל-אהראם (מצרים), אל-וטן (סעודיה), 1.8.11;  www.alarabiya.net, 31.7.11

 

אסד לצבא: הוכחתם לעולם כולו את נאמנותכם למולדת ולעם

באיגרת שפורסמה בביטאון הצבא – במלאת 66 שנה לייסודו, כתב הנשיא בשאר אל-אסד, כי הצבא הוכיח לעולם כולו את נאמנותו לעם ולמולדת ואת היותו סמל לאומי המחויב להגן על האומה נוכח תוכניות לפגוע בה, והוסיף כי קורבנותיו ומאמציו, הראויים לציון, מונעים מאויבי המדינה לבצע את מזימתם נגדה. עוד כתב כי הלחצים והמזימות רק יגבירו את הדבקות בעקרונות וכי בניהם של הגברים שניצחו את ישראל במלחמת 1973, ישיגו ניצחון חדש. אסד הוסיף כי הוא נחוש להמשיך ברפורמות ובדרך ההתנגדות.  

סו"י סאנא (סוריה), 1.8.11

 

איראן: פסק דינם של האמריקאים הכלואים בתוך שבוע

מסעוד שאפעי, פרקליטם של  שני האמריקאים העצורים באיראן, שון באואר וג'וש פתאל, אמר (31.7.11) כי פסק דינם יינתן בתוך שבוע, בתום דיון בדלתיים סגורות. השניים נעצרו יחד עם שרה שורד ביולי 2009, בגבול איראן-עיראק, והואשמו בריגול לטובת ארה"ב.

פרס טי וי (איראן), 31.7.11

 

ירדן: עיתונאים שנפגשו עם שמעון פרס ייחקרו

איגוד העיתונאים בירדן החל לחקור דיווחים אודות מפגש של עיתונאים ירדניים עם נשיא מדינת ישראל, שמעון פרס. יו"ר ועדת ההתנגדות לנורמליזציה באיגוד העיתונאים, עיצאם מבידין, אמר כי בדיווחים על המפגש לא הופיעו שמות המשתתפים בו וכלי התקשורת שהם מייצגים. לדבריו, איגוד העיתונאים יבקש לקבל מידע בנושא ממשרדי הממשלה הרלוונטיים, בטרם יחליט באיזה צעדים ינקוט נגד משתתפי הפגישה. יצוין כי כל האיגודים המקצועיים בירדן מחייבים את חבריהם להחרים את ישראל.

www.factjo.com, 31.7.11

 

דרום סודאן נופלת כפרי בשל לידי היהודים

אל-וטן (סעודיה), 31.7.11 

 

מצרים: מגעים בין מנהיגי מפלגת האח"ס לבין מנהיגי הקופטים

ד"ר שריף דוס, מדוברי הקהילה הקופטית במצרים, מסר כי בחודשיים האחרונים נערכו שלוש פגישות בין נציגים קופטים לבין מנהיגי מפלגת האח"ס, "החירות והצדק", בניסיון לפתור בעיות הקיימות בין הצדדים. לדבריו, הצדדים הביעו תמיכתם ב"מסמך אל-אזהר", שפרסם שיח' אל-אזהר (23.6.11), בו נקבע כי השריעה האסלאמית היא מקור הראשי לחקיקה – מאחר שהאסלאם הוא דת הרוב; וכי זכותם של לא-מוסלמים לחיות על פי הלכותיהם.

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 1.8.11

 

איראן: הסכם עם הודו להסדרת חוב הנפט

מנכ"ל חברת הנפט הלאומית של איראן, אחמד קלעה-באני, הודיע כי הושג הסכם עם הודו על החזר חוב של חמישה מיליארד דולר לאיראן. הודו הינה יבואנית הנפט הגולמי השנייה בגודלה מאיראן, אחרי סין.

מהר (איראן), 31.7.11

 

שר האנרגיה הלבנוני: אסד לא ביקש לקדם עניינן של חברות קידוח רוסיות

שר האנרגיה והמים הלבנוני, ג'ובראן באסיל, הכחיש דיווח ביומון אל-נהאר (31.7.11), לפיו נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ביקש ממנו לתת עדיפות לחברות רוסיות בקידוחי נפט במים הכלכליים של לבנון.

אל-אח'באר (לבנון), 1.8.11

 

נפגעת תקיפה באיראן: תובעת פיצוי כמו זה המגיע לגברים

אמנה בהראמי, הצעירה האיראנית שמחלה לבן זוגה לשעבר על עונש 'עין תחת עין', לאחר שגרם לעיוורונה באמצעות חומצה ששפך על פניה כדי שלא תינשא לאחר, אמרה בריאיון לבי בי סי בפרסית כי תסרב לקבל את הדיה (פיצוי כספי באסלאם עבור נזק גופני). לדבריה, החוק האסלאמי קובע כי סכום הפיצוי לנשים הוא מחצית מזה שמקבל הגבר והיא תובעת את מלוא הסכום, סך של 200,000 דולר.

www.lenziran.com 31.7.11