המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.7.2011
24/7/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.7.2011

 

בתקציר: איראן תייצא גז לאירופה דרך לבנון * ממשל החמאס: תכנית להסדרת מעבר הסחורות בין מצרים לעזה * איראן תובעת מגרמניה להעמיד לדין את מנהיג הפז'אק * לבנון: צרפת התחייבה להמשיך בתמיכתה הצבאית * מצרים: החרפה נוספת במתיחות בין המפגינים לבין המועצה הצבאית

 

מצרים: החרפה נוספת במתיחות בין המפגינים לבין המועצה הצבאית

ביום שישי (22.7.11) הסלימו צעירי מצרים את מחאתם נגד המועצה הצבאית השלטת, כאשר אלפים מהם ערכו תהלוכה מכיכר אל-תחריר אל עבר מטה משרד ההגנה באל-עבאסיה שבקהיר. כוחות הביטחון מנעו מן המפגינים להגיע אל מטה המועצה הצבאית, והמפגינים הותקפו בידי מקומיים באבנים ובבקבוקי תבערה שגרמו לפציעתם של כ-300 איש. בשבת (23.7.11) יצאה תהלוכה נוספת מאל-תחריר אל משרד ההגנה, בהשתתפות עשרות אלפי מפגינים, במחאה על אירועי יום השישי (ר' תמונה); נאומו הראשון של ראש המועצה הצבאית, הגנרל טנטאוי, לאומה מאז המהפכה (23.7.11), בו קרא ללכידות פנימית, ספג ביקורת בשל היותו מעורפל ועל כך שלא פירט לוח זמנים מוגדר להעברת השלטון.

אל-אהראם; אל-דוסתור (מצרים), 24.7.11

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 24.7.11

 

איראן תובעת מגרמניה להעמיד לדין את מנהיג הפז'אק

משמרות המהפכה באיראן מסרו כי הרגו עשרות מפעילי הארגון הכורדי הבדלני פז'אק, בקרבות בכורדיסטן העיראקית, וכי בצידם נהרג בכיר המודיעין, עבאס עאסמי. פז'אק טען כי הרג יותר ממאה חיילי משה"מ, בהם קצינים בכירים. טהראן מחתה בפני מיופה הכוח הגרמני בטהראן על חופש הפעולה שמתירה גרמניה למנהיג פז'אק, רחמאן חאג' אחמדי בשטחה, וקראה להעמידו לדין. משה"מ דרשו מממשלת עיראק לשתף פעולה עימם נגד הפז'אק, ואולם שה"ח העיראקי, זיבארי, דרש מאיראן להפסיק את המתקפה הצבאית בכורדיסטן העיראקית.

www.roozonline.com, 24.7.11; מהר, אירנא (איראן), 23.7.11; www.nasimonline.ir , 22.7.11; טהראן טיימס (איראן), 20.7.11

 

איראן תייצא גז לאירופה דרך לבנון

איראן, סוריה ועיראק יחתמו על עסקה להעברת גז טבעי מדרום איראן לאירופה דרך עיראק, סוריה ולבנון בהיקף שנתי של ששה מליארד דולר. צינור הגז שארכו 5600 ק"מ יעביר 110 מליון מטר מעוקב לעיראק, סוריה ולבנון (כ-40 מיליון מטר מעוקב) ולצריכה עתידית של אירופה (70 מליון מטר מעוקב). צפוי כי פרויקט הנחת הצינור יסתיים בתוך 3-5 שנים והגז יתחיל לזרום לאירופה בסוף העשור. 

איסנא (איראן), 24.7.11; פרס טי וי (איראן), 22.7.11

 

ממשל החמאס: תכנית להסדרת מעבר הסחורות בין מצרים לעזה

שלושים בכירים במנגנוני הביטחון של חמאס נועדו עם סגן מנהל רשות הגבולות בעזה כדי לקבוע נהלים לפעילות המנהרות ולהציב אנשי ביטחון לאורך הגבול עם מצרים, במטרה להסדיר את תנועת הסחורות במנהרות ולהגביר את הביטחון לאורך הגבול בין מצרים לעזה.  

אל-קדס (ירושלים), 24.7.11

 

תחילת הקרע ב"מהפכה המצרית":  "העם" (מימין) נגד "הצבא"

אל-ר'ד (ירדן), 24.7.11

 

צבא לבנון: צרפת התחייבה להמשיך בתמיכתה הצבאית

עם שובו של מפקד צבא לבנון, ג'אן קהוג'י  מביקור בצרפת (21.7.11), הודיע הצבא הלבנוני כי מפקדת הצבא הצרפתית התחייבה להמשיך ליישם את ההסכמים בין המדינות ולסייע לצבא לבנון בתחומי החימוש, האימונים, והלוגיסטיקה. יצוין כי לפני כמה ימים פרסם היומון אל-חיאת כי ממשלת צרפת תשעה ההסכמים הצבאיים עם לבנון.

אל-חיאת (לבנון), 24.7.11

 

צירי מג'לס באיראן: העיכובים הרוסיים בהפעלת הכור בבושהר מתואמים עם ארה"ב

צירי מג'לס מהוועדה לביטחון לאומי באיראן טענו כי הקשיים שמערימה רוסיה על הפעלת הכור בבושהר מתואמים עם ארה"ב, וקראו לתבוע ממנה פיצויים או להשעות את ההסכמים עימה, בהבהירם כי על מוסקבה להפעיל את הכור באוגוסט 2011, כפי שהתחייבה. הזעם באיראן בא בתגובה לדברי דובר משה"ח הרוסי, שהתבטא (21.7.11) באופן עמום לגבי מועד הפעלת הכור.

ג'ומהורי-י אסלאמי, פרס טי וי (איראן), 24.7.11