המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.7.2011
20/7/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.7.2011

 

בתקציר: אל-שרק אל-אוסט: ארה"ב תסייע לאל-קד'אפי למצוא מקלט מדיני אם יפרוש * מצרים וארה"ב ימשיכו בשתה"פ הצבאי * חמישה מועמדים לנשיאות מצרים ישתתפו בכנס בארה"ב * עורך כיהאן: לתקוף משרדי חברות תעופה מערביות * "הצבא הסורי האלקטרוני" קורא להטריד טלפונית יריבים של המשטר

 

בחריין: נדחתה דרישת האופוזיציה למעורבות הפרלמנט בהרכבת הממשלה

בדיאלוג הלאומי שמקיימים בבחריין הממשלה וגורמים פוליטיים ואזרחיים, הוסכם כי המלך ימשיך למנות את רה"מ, אשר ימנה את השרים, בניגוד לדרישת האופוזיציה, שהממשלה תורכב מקרב הרוב בפרלמנט.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.7.11

 

מצרים וארה"ב ימשיכו בשתה"פ הצבאי

ראש המועצה העליונה של הכוחות המזוינים המצריים, הגנרל טנטאוי, וראש הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב, ג'יימס מטיס, דנו במצרים בשתה"פ הצבאי בין המדינות ובהמשך התמרונים המשותפים. היומון אל-דוסתור מסר כי טנטאוי ישא נאום (21.7.11) לאומה המצרית לרגל יום עצמאותה (23.7.11), שיעסוק בהתפתחויות האחרונות במדינה.

אל-אהראם, אל-דוסתור (מצרים), 20.7.11

 

חמישה מועמדים לנשיאות מצרים ישתתפו בכנס בארה"ב

חמישה מועמדים לנשיאות מצרים – עמר מוסא, הישאם אל-בסטויסי, אימן נור, עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח וחמדין צבאחי – צפויים להשתתף בכנס שייערך בוושינגטון בחודש ספטמבר, אשר יעסוק במצבה של מצרים לאחר המהפכה – בהשתתפותם של חברי קונגרס אמריקאים. המועמדים גם יציגו את מצע הבחירות שלהם בפני אזרחים מצרים השוהים בארה"ב.

אל-שורוק (מצרים), 20.7.11

 

אל-שרק אל-אוסט: ארה"ב תסייע לאל-קד'אפי למצוא מקלט מדיני אם יפרוש

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בכירים מממשל אובמה נפגשו בחשאי עם בשיר צאלח, ראש לשכתו של מועמר אל-קד'אפי, באי התוניסאי ג'רבה (16.7.11), ואמרו לו כי האופציה היחידה הניצבת בפני שליט לוב היא לפרוש מהשלטון, ואם יעשה כן תסייע לו ארה"ב למצוא מקלט באחת ממדינות אפריקה, והיא תערוב לביטחונו ולכך שלא יועמד לדין.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.7.11

 

המפגין הקורא "רפורמה ושינוי", מסומן ע"י "המשטרים העריצים" כ"סוכן המערב"

אל-קדס (ירושלים), 19.7.11

 

עורך כיהאן: לתקוף משרדי חברות תעופה מערביות

עורך היומון האיראני כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, קרא למוסלמים להתקיף בהמוניהם את משרדי חברות התעופה המערביות בארצותיהם ולמנוע תדלוק מטוסי חברות אלה, כתגובה לכך שמדינות אירופה מונעות תדלוקם של מטוסים איראניים, כחלק מהסנקציות האמריקאיות על איראן.

כיהאן (איראן), 19.7.11

 

חילופי האשמות בין ממשלת ירדן והאח"ס

שר הפנים הירדני, מאזן אל-סאכת, טען כי מארגני שביתת השבת בעמאן (15.7.11), הודיעו כבר לפני חודשיים על כוונתם לדרדר את השביתה לשפיכות דמים, במטרה להפיל את המשטר ולכן ננקטו צעדים ביטחוניים נרחבים. בתגובה, תקף בכיר במפלגת האח"ס, מחמד עואד אל-זבוד, את שר הפנים, אשר "שם בפיותיהם של האנשים את הקריאה להפלת המשטר", וטען כי איומיה של הממשלה על שוחרי הרפורמה גורמים לה לאבד את מהימנותה ואת ההצדקה לקיומה. הוא קרא לפטר את שר הפנים.

אל-דוסתור (ירדן), 19-20.7.11

 

אל-שרק אל-אוסט: צבא סוריה פעל בכפר לבנוני

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי חיילים סורים נכנסו לכפר הלבנוני חנידר, ירו לעבר בתים ואיימו על תושבים שהעניקו מקלט לסורים, אשר לטענתם מבוקשים ע"י המשטר הסורי. עוד דווח שצבא סוריה תגבר לאחרונה בצורה חסרת תקדים את כוחותיו בגבול עם לבנון, כדי למנוע בריחת סורים בעקבות האירועים האלימים בארצם וכי הוא מקיים פעילות ענפה בכפרים הסוריים ליד הגבול.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.7.11

 

"הצבא הסורי האלקטרוני" קורא להטריד טלפונית יריבים של המשטר

"הצבא הסורי האלקטרוני", ארגון הנאבק ביריבי המשטר ברשתות החברתיות, פרסם בדף הפייסבוק שלו מספרי טלפון של כמה אמנים סורים, ביניהם מי סקאף ופארס אל-חלו, שהצהירו על תמיכתם במפגינים נגד המשטר, וקרא לתומכי המשטר להתקשר אליהם ולומר להם את דעתם עליהם. עפ"י הערכות שונות, הארגון קשור למשטר. בנאומו האחרון (20.6.11), הודה הנשיא אסד לחברי הארגון על פעילותם וסוכנות הידיעות הסורית דיווחה על פעילות הארגון באהדה.

www.alarabiya.net, 20.7.11

 

ר"מ לבנון: מעוניינים בשת"פ נרחב עם איראן

ר"מ לבנון, נג'יב מיקאתי ונשיאה, מישל סלימאן, נפגשו עם משלחת פרלמנטארית מאיראן לדיון בנושאים המשותפים לשתי המדינות. מיקאתי אמר לאורחים כי לבנון תבחן את יישום 26 מזכרי ההבנה שנחתמו בין ממשלתה הקודמת לאיראן וכי הוא מעוניין בשת"פ נרחב בין הארצות. מישל סלימאן קרא לאיראן לסייע לחיזוק האחדות הלבנונית, שהיא תנאי לעמידה איתנה מול איומי ישראל, וחלק שבחים לאיראן על הייצוג הפרלמנטארי שהיא מעניקה למיעוטים הדתיים שבתוכה. ראש המשלחת האיראנית, מוחמד רזא באהנר, אמר שטילי חזבאללה, המכסים את כל שטחה של ישראל, ביטלו את עליונותה הצבאית וטען כי המהומות בסוריה, מקורן במזימה אמריקאית-ציונית.

טהראן טיימס (איראן), 20.7.11; אירנא, עסר-י איראן (איראן), 19.7.11

 

אחמדי-נז'אד: על מדינות האזור לנטוש את ארה"ב ולחבור לאיראן

בנאום בטהראן אמר הנשיא אחמדי-נז'אד, שארה"ב עומדת לנפוח את נשמתה וכי על מדינות האזור לנטוש אותה ולחבור לאיראן, הידועה בכנותה, בניגוד לארה"ב המוליכה את ידידותיה בכחש.

אילנא (איראן), 19.7.11

 

איראן: הפלנו מל"ט ריגול אמריקאי שטס מעל מתקן גרעיני

חבר ועדת המג'לס האיראני לביטחון לאומי, עלי אר'אזאדה דאפסארי, טען שמשמרות המהפכה הפילו מל"ט ריגול אמריקאי שטס מעל שמי העיר קום (מרכז איראן) בקרבת המתקן הגרעיני פורדו.

אלף (איראן), 19.7.11

 

סוריה: מכירים במדינה פלסטינית 

בכיר במשה"ח הסורי הודיע כי ארצו מכירה במדינת פלסטין בגבולות ה-4.6.67 שבירתה ירושלים המזרחית ושתשמור על הזכויות הפלסטיניות הלגיטימיות. לדבריו, מהיום, משרד אש"פ בדמשק ישמש כשגרירות פלסטין.

סו"י סאנא (סוריה), 19.7.11

ר"מ צרפת: על לבנון לשתף פעולה עם ביה"ד הבינ"ל

ר"מ צרפת פרנסוא פיון שיגר (18.7.11) לעמיתו הלבנוני, נג'יב אל-מיקאתי איגרת ובה איחולי הצלחה לממשלתו החדשה ואמר כי למען יציבותה על לבנון לקיים את הפלורליזם בתוכה ולשתף פעולה עם ביה"ד הבינ"ל החוקר את רצח רפיק אל-חרירי. פיון הביע תקווה להמשך שתה"פ בין המדינות במועצת הביטחון, כפי שהיה עד כה.

אל-מסתקבל (לבנון), 19.7.11

 

ועידת תמיכה באופוזיציה הסורית בוושינגטון

צלאח אל-דין בלאל, איש אופוזיציה סורי,אמר כי הקהילה הסורית בארה"ב תקיים בוושינגטון (23.7.11) ועידת תמיכה באינתיפאדה ובאופוזיציה בסוריה הפועלת לשינוי המשטר שם. לדבריו, כמה מן הפעילים צפויים להיפגש עם מזכירת המדינה האמריקאית, הילרי קלינטון, כדי לקבל את תמיכתה בוועידה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.7.11

 

מצרים לאן? לחוקה, לביטחון, לטיהור, לכסף, לנשיא, או לפרלמנט?

אל-ג'זירה (קטר), 18.7.11