המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.7.2011
15/7/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.7.2011

 

בתקציר: נמשכת המחאה ההמונית נגד תפקוד השלטון המצרי * יומון סעודי: אין לארה"ב זכות לשלול את הלגיטימיות של אסד * תימן: מגעים בין האופוזיציה לגורמים בינ"ל על הקמת פדרציה * דיווח: הסכמה יוונית-תורכית על יציאת משט החירות מתורכיה * מאמר בעיתון החמאס: מדינה נפרדת לערביי ישראל

 

שבועון ערבי-ישראלי: תורכיה ויוון הסכימו על יציאת משט החירות מתורכיה בסוף הרמדאן

חבר במשלחת התורכית למשט החירות השני מסר לשבועון הערבי-ישראלי "כל אל-ערב", כי ממשלות יוון ותורכיה הגיעו להסכם שלפיו ספינות המשט, שיוון מנעה את הפלגתן לעזה, יועברו לפני הרמדאן (ראשית אוגוסט) לתורכיה, ומשם יפליגו לעבר הרצועה בסוף הרמדאן. חבר בוועדה הבינ"ל לשבירת המצור מסר כי נשיא תורכיה אישר הסכם זה לאחר כשלון המו"מ עם ישראל, בו דרשה תורכיה את התנצלותה ותשלום פיצויים על אירועי משט החירות הראשון. פעיל אחר מסר כי גרמניה תיווכה בין תורכיה ליוון.

כל אל-ערב (ישראל), 15.7.11

 

נמשכת המחאה ההמונית נגד תפקוד השלטון המצרי

היום (15.7.11) צפויות הפגנות המוניות בכיכר אל-תחריר בקהיר וכן באלכסנדריה ובסואץ, בהשתתפות עשרות מפלגות ותנועות פוליטיות וחברתיות, במחאה על תפקוד המועצה הצבאית השלטת והממשלה המצרית. זאת למרות מאמצי רה"מ, עיסאם שרף, להרכיב ממשלה חדשה והודעת משרד הפנים על פיטורים נרחבים במנגנוני המשטרה, כבקשת המפגינים. תנועת האח"ס, ארגון אל-גמאעה אל-אסלאמיה וארגונים סלפיים מסרו כי יחרימו את ההפגנות, כדי לתת ארכה לשלטון המצרי להיענות לדרישות העם. בתוך כך, תנועת האח"ס הודיעה כי לא תשתתף בממשלה החדשה שמקים שרף.

אל-אהראם, אל-דוסתור, אל-שורוק (מצרים), 15.7.11

 

מאמר בעיתון החמאס: על ערביי ישראל להקים מדינה נפרדת

במאמר בעיתון "פלסטין", המזוהה עם החמאס, קרא בעל הטור עצאם עדואן, לקהילה הבינ"ל לתמוך במשאל עם של ערביי ישראל –  כמו זה שנערך בסודאן - שבו יקבעו האם להיפרד מ"הישות הציונית הדבקה ביהדותה של מדינתה", ולהקים מדינה עצמאית. עדואן פירט את ההכנות הנדרשות לעצמאות: הקמת סיעה ערבית מאוחדת בכנסת ואיחוד כל הארגונים העממיים הערביים; חתימה על הסכם עם אש"ף שלא לפגוע בזכויותיהם של ערביי ישראל במסגרת המו"מ המדיני; בניית מוסדות ערביים בנפרד מהממסד הישראלי, שיהיו מוסדות המדינה העתידית; בחירת פרלמנט ערבי ממועצות הכפרים והערים ובחירת ועד פועל לענייני הערבים; פעילות לביטול גיוסם של הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים לצה"ל; הפגנות, שביתות ומרי אזרחי; ואם כל זה לא יועיל – פתיחה במאבק מזוין, בדומה לזה שניהלו העמים נגד הקולוניאליזם.

פלסטין (עזה), 13.7.11

 

יומון סעודי: אין לארה"ב זכות לשלול את הלגיטימיות של אסד

מאמר המערכת ביומון הסעודי אל-וטן טען כי לארה"ב אין זכות לשלול את הלגיטימיות של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, וכי זכות זו נתונה לעם בלבד. יצוין כי מזכ"ל הליע"ר, נביל אל-ערבי, אמר לאחרונה דברים דומים.

אל-וטן (סעודיה), 15.7.11

 

"המשטר" גודע את "החירות" ברחבי סוריה

אל-וטן (קטר), 15.7

 

קריאה להפוך את ועדת המעקב לרשות לאומית שתייצג את הערבים בישראל

במסמך הייסוד של "היוזמה הלאומית להנעת הפעילות הקולקטיבית" קוראים אישי ציבור, אקדמיה וחברה ערבים-ישראלים, לקיים בחירות ישירות וכוללות לוועדת המעקב כך שתהפוך לרשות לאומית שתייצג  באופן רשמי את כל אזרחיה הערבים של ישראל, ותהיה אחראית לפעילותם הפוליטית. במסמך נכתב כי התנועה הלאומית הפלסטינית כשלה בהשגת מטרותיה האסטרטגיות מאז הנכבה: השיבה, השחרור ואף הקמת מדינה פלסטינית על חלק מפלסטין ההיסטורית; כי מעמדו של אש"ף, כמסגרת המייצגת את כלל הפלסטינים, הידרדר וכי ערביי ישראל הם קבוצה לאומית בעלת אינטרסים קולקטיביים הנובעים מהיותם חלק מהעם הפלסטיני ומהאומה הערבית והאסלאמית.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.7.11

 

תימן: מגעים בין האופוזיציה לגורמים בינ"ל על הקמת פדרציה

חידר אבו בכר אל-עטאס, רה"מ הראשון של תימן, לאחר איחודה ב-1990 (בא מדר' תימן) אמר לאתר אל-ערביה נט, כי מנהיגים מקרב האופוזיציה בתימן ומחוצה לה דנים עם גורמים אזוריים ובינ"ל בהפיכתה של תימן לפדרציה שתורכב מחלקה הדרומי והצפוני. לדבריו, יהא זה שלב מעבר של כחמש שנים שבתומו  ייערך משאל עם, בו יחליטו תושבי הדרום האם להמשיך להיות חלק מתימן או להתפצל, בדומה למשאל העם שקיימו תושבי דרום סודאן לאחרונה.

www.alarabiya.net, 14.4.11