המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.7.2011
4/7/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.7.2011

 

בתקציר: כוחות ה-14 למרץ: נפעל להפלת ממשלת מיקאתי אם תתכחש לביה"ד הבינ"ל * נשיא המועצה האמריקאית-איראנית: ארה"ב הציעה לטהראן הסכם אי לוחמה * סאיב עריקאת ונביל אבו רודינה לביקור בוושינגטון * דובר האח"ס: מוכנים לדיאלוג עם ארה"ב * ערבים מישראל ותושבי רש"פ למען זכות השיבה

 

תושבים מקרב ערביי ישראל ותושבי רש"פ פועלים למען זכות השיבה

צעירים מקרב ערביי ישראל ותושבי הרש"פ נפגשו לאחרונה ברמאללה וגייסו תרומות מתושבי הגדמ"ע כדי לסייע לתושבי לוד שבתיהם – שנבנו באופן בלתי חוקי – נהרסו. הצעירים דנו במשותף בעניינים מדיניים, שאינם מבוססים על פתרון שתי המדינות, מתוך רצון לממש את זכות השיבה.

אל-חיאת (לונדון), 3.7.11

 

אנרכיה בכנס "היוזמה הלאומית למען סוריה" 

מהומה פרצה בכנס "היוזמה הלאומית למען סוריה" (3.7.11), שיזם חבר הפרלמנט מוחמד חבש, כדי לדון בפתרונות למצב במסגרת תוכנית הרפורמה של הנשיא אסד. המהומה פרצה כאשר הנהלת המלון מנעה ממאתיים המשתתפים להיכנס לאולם הכינוס בטענה שלא קיבלו אישור לכך מן השלטון ואולם הם פרצו לאולם בכוח. כמה מן המשתתפים טענו כי גורמים במשטר ביקשו לחבל בכנס, כדי למנוע קיומו של דיאלוג לאומי. במקום פרצו חילופי מהלומות בעקבות קריאה של אחד המשתתפים להפיל את המשטר. חסין אל-עמאש, ממארגני הכנס, פרש ממנו וטען כי המשתתפים פעלו כשופר של השלטון המסרב עדיין לקבל את דעת האחר. בתום הכנס לא פורסמה כל הודעה.

אל-וטן (סוריה), אל-שרק אל-אוסט, www.syria-news.com, www.zamanalwsl.net, 4.7.11 

 

שר התקשורת הירדני הפורש: בלא דמוקרטיה ייווצר קרע בין המשטרים לעמים

טאהר אל-עדואן, השר הירדני לענייני הסברה ותקשורת, שהתפטר במחאה על הגבלת חופש העיתונות בירדן, הזהיר בהודעה בעמוד הפייסבוק שלו את המשטרים הערביים מפני התעלמות מהדרישות של עמיהם לחירות ודמוקרטיה. הוא קרא להם "...להוציא את הבוץ מאוזניהם ולהקשיב לקולות [המייצגים] את המודעות החדשה של העמים ולא לזלזל בדרישות לחירות ולצדק, דרישות שאם לא ייענו – יובילו לגירושים סופיים בין העמים לממשלות." לדבריו, האווירה במדינות ערב מחייבת לכוון את המפרשים לעבר רוחות החירות והדמוקרטיה, כיבוד האדם הערבי וזכויותיו. אל-עדואן הוסיף כי גם העם הירדני הגיע היום לשלב של מודעות והוא נחוש שלא לחזור אחורה לשלב שלפני שנת 2011, שבו אזרחים נדחקו לשוליים.

www.facebook.com , 3.7.11

 

פיאד: נשלם רק מחצית מהמשכורות החודשיות

ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד, אמר כי בשל המשבר הכלכלי שממנו סובלת הרש"פ, הממשלה תשלם (6.7.11) לעובדיה רק חצי ממשכורתם החודשית, ושאר הסכום ישולם אם וכאשר הרש"פ תקבל סיוע חיצוני.

ופא (רש"פ), 3.7.11

               

אחמדי-נז'אד רומז: משמרות המהפכה מעורבים בהברחות

בנאום בפני בכירי המשטר באיראן רמז הנשיא אחמדי-נז'אד כי גורמים במשמרות המהפכה מעורבים בהברחות הנעשות בידיעת המשטר וקרא לסגור את הגבולות כדי למנוע זאת. דברי הנשיא, שאף איים לחשוף דברים אודות המשטר אם יימשך מעצר מקורביו, הם ביטוי להחרפת המתיחות בינו לבין המשטר. מפקד משמרות המהפכה, מוחמד ג'עפרי, טען בתגובה שארגונו לא מעורב בהברחות כלל. האתר הפת-י סובח, המזוהה עם חוגי אחמדי-נז'אד, דחה את דברי מוג'תבא זולנור, המקורב לח'אמנאי, בדבר אפשרות שאחמדי-נז'אד יודח וטען שהמשטר חושש לנקוט צעד כזה בשל פחדו מתגובת העם, התומך בנשיא.

מהר,  אינדה ניוז (איראן), 3.7.11; www.7esobh.com (איראן), www.lenziran.com2.7.11   

 

כוחות ה-14 למרץ: נפעל להפלת ממשלת מיקאתי אם תתכחש לביה"ד הבינ"ל

ועידת כוחות ה-14 במרץ (3.7.11), המייצגים את האופוזיציה בלבנון, מסרה בהודעתה כי אם רה"מ, נג'יב מיקאתי, לא יתחייב בשם הממשלה לכבד את החלטת 1757 של מועצת הביטחון, שמכוחה הוקם ביה"ד הבינ"ל לרצח רפיק אל-חרירי, הם ידרשו ממדינות ערביות ומהקהילה הבינ"ל שלא לשתף פעולה עם ממשלתו, ויפעלו להפלתה בדרכי שלום. כמו כן הוחלט לפתוח בקמפיין עולמי נגד נשקו של חזבאללה.

אל-מסתקבל (לבנון), 4.7.11

 

פרשת אל-חרירי: ביה"ד הבינ"ל חובט בחזבאללה שחובט בלבנון

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.7.11 

 

נשיא המועצה האמריקאית-איראנית: ארה"ב הציעה לטהראן הסכם אי-לוחמה

איש העסקים האמריקאי ממוצא איראני ונשיא המועצה האמריקאית-איראנית, הושנג אמיר-אחמדי, שניהל בעבר, לדבריו, מו"מ בשם ארה"ב עם ממשלת אחמדי-נז'אד, אמר לאתר האיראני עסר-י איראן, כי ארה"ב רוצה לחתום עם איראן על הסכם אי-לוחמה במפרץ הפרסי. לדבריו, ההצעה האמריקאית הוצגה בפגישה בה נכח גם הגנרל האמריקאי ג'יימס מאטיס, מפקד פיקוד המרכז של ארה"ב (CENTCOM).

עסר-י איראן (איראן), 3.7.11   

 

סאיב עריקאת ונביל אבו רודינה לביקור בוושינגטון

על רקע הדיווחים על יוזמה אמריקאית לחידוש המו"מ הישראלי-פלסטיני, תשגר הרש"פ לוושינגטון (6-7.7.11) את סאיב עריקאת, חבר הוועד הפועל של אש"פ ונביל אבו רודינה, יועצו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כדי לדון עם בכירים אמריקאים ביוזמה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 4.7.11

 

דובר האח"ס: מוכנים לדיאלוג עם ארה"ב

בתגובה להצהרות שה"ח האמריקאית, הילרי קלינטון, על כוונת הממשל האמריקאי לנהל דיאלוג עם האחים המוסלמים במצרים, אמר דובר האח"ס, ד"ר מחמוד ר'זלאן, כי יש נכונות בתנועה לדיאלוג כזה, אם הוא יתקיים תוך כבוד הדדי. לדבריו, עד כה לא התקיים כל דיאלוג בין תנועת האח"ס לבין הממשל האמריקאי, זולת מגעים בין בכירים בשגרירות ארה"ב בקהיר, לבין חברי פרלמנט לשעבר מטעם האח"ס.  סגן יו"ר מפלגת האח"ס – מפלגת החירות והצדק – ד"ר עיסאם אל-עריאן, מסר כי בשבוע שעבר נערכה פגישה במטה המפלגה עם כמה חברי קונגרס אמריקאים.

אל-מצריון (מצרים); www.ikhwanonline.com, 2.7.11