המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.7.2011
1/7/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.7.2011

 

בתקציר: תגובות בעיתונות הערבית ובעולם הערבי לפרסום כתב האישום בפרשת רפיק אל-חרירי * ח'אמנאי: ישראל וארה"ב מעורבות במהומות בסוריה * בכיר בחמאס: המתווך הגרמני לא-אובייקטיבי; דחינו את הצעתו * אל-שרק אל-אוסט: אל-קד'אפי במגעים להפסקת אש  בחסות האו"ם

 

יומון מקורב לחזבאללה: שלטונות לבנון לא יעזו לגעת בארבעת המבוקשים

בתגובה להגשת כתב האישום של ביה"ד הבינ"ל לרצח אל-חרירי נגד ארבעה בכירים בחזבאללה, טען אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון אל-אח'באר, המקורב לארגון, כי לבנון תעמוד מול בעיה קשה היות ולרשויות המשפטיות שלה אין יכולת לעצור את ארבעת המואשמים, כדרישת ביה"ד הבינ"ל, דבר שיגרור סנקציות נגדה. מאמר אחר באותו יומון, טען כי מעבר לקושי באיתור המואשמים, מאזני הכוח בלבנון ימנעו כל מחשבה על ניסיון לעצרם. שגריר סוריה בלבנון, עלי עבד אל-כרים עלי, אמר כי ההדלפות סביב תוכן כתב האישום והעובדה שהתקשורת בישראל היתה הראשונה לדווח ולברך עליו חיסלו את מהימנותו. חבר הסיעה של חזבאללה בפרלמנט, כאמל  אל-רפאעי, אמר שעיתוי פרסום כתב האישום נועד לזרוע פיתנה ומדובר במסמך שנולד מת. במקביל, אישרה אתמול הממשלה הלבנונית בראשות מיקאתי את קווי היסוד שלה, לאחר שבועיים של מחלוקות בנושא הסעיף הדן בביה"ד הבינ"ל. כך נוסח הסעיף: "בכבדה את ההחלטות הבינ"ל, מדגישה הממשלה את רצונה לחשוף את האמת בפשע רצח רה"מ לשעבר, רפיק אל-חרירי, והיא תעקוב אחר פעילותו של ביה"ד שהוקם ברמה העקרונית כדי לעשות צדק, וזאת הרחק מפוליטיזציה או נקמה ובאופן שלא יפגע ביציבותה של לבנון, אחדותה ובסדר הציבורי בתוכה". גורמים בכוחות ה-14 במרץ טענו כי בסעיף זה מתנערת הממשלה מביה"ד הבינ"ל.

www.nowlebanon.com , אל-אח'באר, אל-מסתקבל (לבנון),  1.7.11

 

אל-קדס אל-ערבי: לבנון על סף פיצוץ; יומונים סעודיים: חזבאללה, כארגון, איננו אשם

היומון אל-קדס אל-ערבי טען כי כתב האישום בפרשת רצח רפיק אל-חרירי הוא פוליטי וכי עיתוי פרסומו –  סמוך למועד הקמת ממשלתו של מיקאתי – מלמד על רצונם של  גורמים בינ"ל, בראשם ארה"ב וצרפת, להכשיל ממשלה זו. עוד טען היומון, כי כתב האישום הוא פרובוקציה נגד חזבאללה ובעלות בריתו- איראן וסוריה- וכי לבנון נמצאת על סף פיצוץ שבו כל התסריטים אפשריים, כולל מלחמת אזרחים על רקע עדתי. מאמרי המערכת ביומונים סעודים מרכזיים טענו כי פרסום כתב האישום עלול לערער את יציבותה של לבנון ועליה לפעול בזהירות כדי לשמור על אחדותה וכדי שלא תהפוך לזירת חיסולים. במאמרים הודגש כי כתב האישום הוא נגד אנשים בודדים בחזבאללה ולא נגד הארגון כולו, ולפיכך על הארגון להגיב במתינות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-וטן, אל-מדינה, אל-ג'זירה (סעודיה), 1.7.11

 

בכיר בחמאס: המתווך הגרמני בנושא שליט לא-אובייקטיבי; דחינו את הצעתו

האחראי על תיק האסירים בחמאס, צאלח אל-עארורי, אמר כי המתווך הגרמני בעסקת חילופי האסירים היה בלתי אובייקטיבי ואימץ את ההצעה הישראלית "העושקת", במקום לרכך את תנאיה של "הממשלה הציונית", ולכן איבד את מהימנותו והפך לבלתי רצוי והצעתו נדחתה. אל-עארורי טען כי ההצעה הציונית הייתה קשוחה מאוד והכילה נקודות שהתנועה אינה יכולה לקבלן.

www.palestine-info.info, 30.6.11

 

הכרישים האורבים ל "משט החירות  2"

אל-וטן (סעודיה), 1.7.11

 

ח'אמנאי: ישראל וארה"ב מעורבות במהומות בסוריה

בנאום בפני בכירי המשטר, אמר מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, שאיראן תמנע מארה"ב ומישראל לנצל את המחאות העממיות באזור לטובתן ותתמוך בכל אומה שתתקומם נגד הדיקטטורה האמריקאית ונגד הדיקטטורה בארצה. הוא השווה את המחאה בבחריין למחאות במצרים, תימן ותוניסיה, אך טען כי בבחריין פועלים גורמים "בדרך שאויבי האסלאם רוצים בה במקום שיקשיבו לקול האומה". על המחאה בסוריה אמר כי מקורה בהתערבות אמריקאית-ישראלית.

אתר המנהיג (איראן), 30.6.11

 

אל-שרק אל-אוסט: אל-קד'אפי במגעים להפסקת אש בחסות האו"ם

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח מפי מקורות לוביים כי מועמר אל-קד'אפי מנהל מגעים חשאיים ועקיפים בתוניסיה עם בכירים בנאט"ו ובממשלות צרפת ובריטניה, במטרה להגיע להסדר שיסיים את המשבר בלוב. לפי הדיווח, אל-קד'אפי מעוניין לחתום על הפסקת אש עם נאט"ו או עם המורדים בחסות האו"ם. בכיר במועצת המעבר הלובית מסר כי אל-קד'אפי מוכן לעזוב את השלטון תמורת סכום כסף. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.7.11

 

אתר באיראן: אחמדי-נז'אד צונזר בטלוויזיה הממלכתית

בעקבות מעצר מקורביו ושרים בקבינט שלו, איים הנשיא אחמדי-נז'אד "לשוחח [ישירות] עם העם האיראני" אם הם יועמדו לדין. האתר לנזאיראן דיווח כי איומים אלה של הנשיא צונזרו ע"י הטלוויזיה הממלכתית.

 www.lenziran.com , 30.6.11