המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.6.2011
24/6/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.6.2011

 

בתקציר: הליע"ר תציג יוזמה לפיתרון המשבר בלוב * מאמר בלבנון: איראן איימה על תורכיה לבל תשמש בסיס לפגיעה בסוריה * עזה: הפגנה נגד הצלב האדום בשל דרישתו לאות חיים משליט * ר"מ מצרים: אני גאה בהישגי הממשלה במלאת מאה ימים להקמתה * ופא: איראן מטרפדת את הפיוס הפלסטיני

 

ופא: איראן מטרפדת את הפיוס הפלסטיני

העורך המדיני של סו"י של הרש"פ טען כי איראן הורתה לחמאס לחתום על הסכם הפיוס הפלסטיני כדי לקבל תמורה לכך ממצרים, ואולם איומיה על מדינות המפרץ גרמו למצרים לסגת מכוונתה לחדש את הקשרים הדיפלומטיים עימה. בתגובה לכך הורתה איראן לחמאס לטרפד את הפיוס.

ופא (רש"פ), 23.6.11 

 

מאמר בלבנון: איראן איימה על תורכיה לבל תשמש בסיס לפגיעה בסוריה

בעל טור ביומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, טען, כי איראן איימה על תורכיה שאם תשמש פלטפורמה לפגיעה בסוריה, אזי איראן תפציץ בתגובה את בסיסי ארה"ב ונאט"ו בתורכיה. לדבריו, איראן רואה את שמירת המשטר בדמשק כשמירה על איראן [וממשלת] לבנון.

אל-אח'באר (לבנון), 24.6.11

 

עזה: הפגנה נגד הצלב האדום בשל דרישתו לאות חיים משליט

מפגינים בעזה זרקו ביצים על משרדי הצלב האדום במחאה על דרישת הארגון מן החמאס להוכיח שגלעד שליט חי. את ההפגנה יזם הארגון העזתי התומך באסירים "ואעד".

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 24.6.11 

 

שה"ח הסורי, וליד מועלם, שולל התערבות זרה בארצו בעודו מרסק מפגין הקורא לעזרה

אל-וטן (קטר), 23.6.11

 

הליע"ר תציג יוזמה לפיתרון המשבר בלוב

סגן מזכ"ל הליע"ר, אחמד בן חלי, חשף (23.6.11)  קיומה של תוכנית לכפיית פתרון של שלום לעימות בין המשטר הלובי למתנגדיו, הנמשך מזה ארבעה חודשים. לדבריו, התוכנית תתואם עם האו"ם, האיחוד האפריקאי וארגון הועידה האסלאמית, וכן עם מצרים ואלגי'ריה. היומון אל-שרק אל-אוסט מסר כי המשבר בלוב יעמוד בראש סדר היום של מזכ"ל הליע"ר החדש, נביל אל-ערבי, שייכנס לתפקידו בתחילת יולי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.6.11

 

ר"מ מצרים: אני גאה בהישגי הממשלה במלאת מאה ימים להקמתה

בנאום במלאת מאה ימים להקמת ממשלתו, אמר ר"מ מצרים, עיסאם שרף, כי הצליח להעלות את מצרים על עגלת הצמיחה ולהביא לשיפור בתיירות. הוא קרא לצעירי המהפכה ולכוחות הפוליטיים השונים להגיע להסכמה נרחבת, למען הצלחת שלב המעבר. לדבריו, יש לשאוף למשטר המבוסס על חירות, דמוקרטיה וצדק חברתי, וממשלתו תפעל להשבת תחושת הביטחון, לקידום הדמוקרטיה ולהבאת המושחתים לדין.

אל-אהראם (מצרים), 24.6.11

 

סלפים במצרים: תמיכה במפלגותינו – חובה דתית

התנועה הסלפית במצרים הוציאה פתוא, הקובעת כי הצטרפות למפלגות הסלפיות היא חובה דתית, שנועדה לתמוך בהקמת מדינה דתית וביישום השריעה, ולמנוע פגיעה בסעיף השני של החוקה המצרית, המגדיר את האסלאם כדת המדינה ואת השריעה כמקור החקיקה העיקרי.

אל-גומהוריה (מצרים), 24.6.11