המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.6.2011
22/6/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.6.2011

 

בתקציר: שגריר ארה"ב בסוריה: ארה"ב תומכת בדיאלוג הלאומי הסורי * אל-קדס אל-ערבי: גיוס כללי של דיפלומטים פלסטינים לקראת הפנייה לאו"ם * ירדן: שר ההסברה התפטר במחאה על הגבלת החירויות העיתונאיות * ראש ממשלת מצרים: הפרסומים על תמיכתי בדחיית הבחירות שגויים

 

סוריה: שה"ח קורא להתעלם מאירופה; הפגנות תמיכה במשטר

שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, קרא להנהגת ארצו לשכוח מקיומה של אירופה בשל יחסה לסוריה והשווה את הסנקציות האירופאיות, שנועדו לפגוע במזונם של הסורים, למלחמה. לדבריו, לאירופה יש תוכנית לחולל אנרכיה ומלחמת אזרחים בסוריה, אך היא תימנע מפעולה צבאית או אמברגו אווירי. אל-מועלם הדגיש את רצונה של ארצו ביחסים טובים עם תורכיה וקרא לה לבחון מחדש את יחסה לסוריה. לדבריו, מחנות הפליטים הוקמו בתורכיה כשבוע לפני הפעילות הצבאית בג'סר אל-שר'ור ותושבי העיר אולצו לעזוב בלחץ החמושים. אל מועלם טען כי לצרפת יש שאיפות אימפריאליסטיות והבטיח כי לאחר מימוש הרפורמה תעניק סוריה שיעורים בדמוקרטיה לכולם. ברחבי סוריה התקיימו אתמול הפגנות תמיכה המוניות במשטר (בתמונה) בעקבות נאומו של הנשיא אסד (20.6.11). גורמי אופוזיציה טענו כי המפגינים הם עובדי ציבור שגויסו על ידי הממשלה ואף הציגו חוזר של משרד ההקדשים הקורא לעובדיו להפגין. במקביל התקיימו הפגנות מחאה ובעיר חמאה התעמתו שני הצדדים. דווח על מעצרים באוניברסיטאות בחלב ובדמשק וכן על הרוגים ופצועים במהלך הפגנות המחאה.

www.champress.net, אל-וטן (סוריה), www.zaman-alwsl.net 22.6.11 ; http://all4syria.net, 21.6.11

 

 

אל-וטן (סוריה), 22.6.11

 

שגריר ארה"ב בסוריה: ארה"ב תומכת בדיאלוג הלאומי הסורי

שגריר ארה"ב בסוריה, רוברט פורד, אמר כי ארצו תומכת בדיאלוג בין ממשלת סוריה לאופוזיציה במדינה כדי לקדם פתרון למשבר, וכי השגרירות מקיימת מגעים רצופים עם פעילי אופוזיציה במדינה. לדבריו,   נאומו של אסד (20.6.11) כלל נקודות חיוביות, אך יש להאיץ את הרפורמות. פורד הביע צער על מותם של אזרחים ואנשי ביטחון כאחד במהומות.

www.alarabiya.net, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.6.11 

 

אל-קדס אל-ערבי: גיוס כללי של דיפלומטים פלסטינים לקראת הפנייה לאו"ם

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הורה לבטל את כל החופשות של עובדי המשלחות הדיפלומטיות הפלסטיניות במצרים, בארה"ב ובכמה מדינות אירופאיות עד ספטמבר, כדי לאפשר פעילות מלאה לקראת הפנייה הפלסטינית לאו"ם בחודש זה. עוד מסר היומון כי קבוצת עבודה, בראשות חבר הוועה"פ של אש"ף, סאיב עריקאת, נכחה בפגישה במטה הליע"ר (20.6.11) של משפטנים ערבים המומחים בחוק הבינ"ל, שבמהלכה נוסחה טיוטת הבקשה להכרה במדינת פלסטין באו"ם. לדברי עריקאת, התוכניות הפלסטיניות לקראת הפנייה לאו"ם כמעט מוכנות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.6.11; ופא (רש"פ), www.alresalah.ps, 21.6.11

 

ג'פרי פלטמן יגיע לתימן וידון עם הצדדים בפתרון המשבר

עוזרה של מזכירת המדינה האמריקאית לענייני המזרח הקרוב, ג'פרי פלטמן, ייפגש (22.6.11) בצנעאא' עם סגנו וממלא מקומו של הנשיא עלי עבדאללה צאלח ועם בכירים נוספים במשטר ובאופוזיציה, בניסיון למצוא פתרון למשבר בתימן ולהגיע לסכמה על העברת השלטון בדרכי שלום.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.6.11

 

ירדן: שר ההסברה התפטר במחאה על הגבלת החירויות העיתונאיות

השר לענייני הסברה ותקשורת בירדן ודובר הממשלה, טאהר אל-עדואן, הגיש אתמול לרה"מ מערוף אל-בח'ית את התפטרותו במחאה על תיקונים לשלושה חוקים (חוק הפרסומים, חוק העונשין, וחוק הנוגע לגוף המאבק בשחיתות) שהממשלה העבירה לאישור הפרלמנט, הפוגעים לדבריו בחופש העיתונות, בחופש הביטוי ובדרך הרפורמה. הוא טען כי חלק מהתיקונים הועברו לפרלמנט למרות שרוב מוחלט של שרי הממשלה התנגד להם. הוא גם תקף את יחסה המזלזל של הממשלה לאלימות כלפי אמצעי תקשורת במדינה והזהיר מפני "מי שמובילים את המשטר והמדינה למשבצת שבה טבעו חלק המשטרים סביבנו."

אל-ערב אל-יום (ירדן), 22.6.11

 

"נאום הנשיא הסורי" – ניסיון לכבות את הבעירה בכמה טיפות

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.6.11

 

בכיר איראני: נקטנו צעדים להצטרפות ל-safeguards של ה-NPT

ראש הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית, פרידון עבאסי, אמר בפגישתו עם מזכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו שאיראן החלה לנקוט צעדים להצטרפות לנספח ה-Safeguards של ה-NPT המאפשר לפקחי סבא"א לבצע ביקורות פתע בכל אתר גרעיני של המדינה החתומה. איראן סירבה עד כה לחתום על סעיף זה  והנשיא אחמדי-נז'אד הסביר את הסירוב בכך שהחתימה תקל על המעצמות לרגל בתוך מתקני הגרעין של איראן. עבאסי גם הודיע כי איראן מוכנה לייצא מתקני העשרת אורניום למדינות החתומות על ה-NPT.

www.lenziran.com, 22.6.11 

 

שר החוץ האסטוני בביקור בלבנון: החטופים האסטונים בחיים

שה"ח האסטוני, בא (21.6.11) לביקור שלישי בלבנון, כדי לדון בנושא החטופים האסטונים ואמר כי נשיא לבנון הודיע לו שהחטופים נמצאים בחיים. לדבריו, לחוקרים ידיעות חשובות על הפרשה ויש היערכות  לפעולה מבצעית לשחרור החטופים, אך לא פירט. הוא הביע תקווה שסוריה תשתף פעולה בנושא זה.

אל-מסתקבל (לבנון), 22.6.11

 

ראש ממשלת מצרים: הפרסומים על תמיכתי בדחיית הבחירות שגויים

ר"מ מצרים, עיסאם שרף, אמר כי הוא לא הביע תמיכה בדחיית הבחירות לפרלמנט וטען כי דבריו בנושא הובנו שלא כהלכה. לאחרונה דווח כי שרף תומך בדחיית הבחירות, עמדה שנתקלה בתגובה חריפה של גורמים שונים, בהם האחים המוסלמים, שטענו כי הדברים מנוגדים להסכמות שהושגו במשאל העם.

אל-שורוק (מצרים), 22.6.11

 

קצין לובי שערק: קד'אפי ישתמש בנשק כימי נגד המורדים  

מנצור אל-עבידי, קצין בצבא לוב שערק לשורות המורדים, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי ביומיים האחרונים הורה השליט הלובי מעמר אל-קד'אפי לשגר טילים ארוכי טווח לעבר המורדים ואפשר שהוא ישתמש נגדם בטילי סקאד בעלי ראש נפץ כימי, כקלף האחרון להצלת משטרו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.6.11  

 

שר החוץ האיראני: מקווים ליום שבו לא יהיה גבול עם עיראק

בפגישתו בטהראן (21.6.11) עם שה"ח העיראקי, הושיאר זיבארי, שיבח שה"ח האיראני, עלי אכבר צאלחי, את קשרי שתי המדינות בתחומי התרבות והמסחר והביע תקווה שהאחווה בין שני העמים תביא לביטול הצורך בגבול ביניהן. לדבריו היקף הסחר בין שתי המדינות -  4-5 מיליארד דולר בשנה – איננו ממצה את הפוטנציאל הקיים. זיבארי אמר כי אין זה הזמן לדון בביטול הויזות בין המדינות. שני השרים קראו לכונן בבחריין משטר שייבחר בידי העם.

כיהאן, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 22.6.11 

 

לבנון אסרה הקרנת סרט תיעודי של האופוזיציה האיראנית

מנהלת הפסטיבל הבינלאומי לסרטים של בירות, קולט נופל, הודיעה כי שירותי הביטחון של לבנון אסרו להקרין את הסרט התיעודי 'ימים ירוקים' של הבימאית האיראנית חנה מח'מלבאף, המתאר את ההפגנות של מתנגדי השלטון באיראן לאחר הבחירות של 2009. יצוין כי באוקטובר 2010 נדחתה הקרנת הסרט לבקשת שלטונות לבנון בעקבות ביקורו של נשיא איראן, אחמדינז'אד, בלבנון.

אל-נהאר (לבנון), 21.6.11

 

ארה"ב קוראת לאו"ם לבדוק הפרת  ז"א באיראן בעוד היא וסעודיה טובלות בים של דם

פארס (איראן), 20.6.11

 

אתר מקורב לג'יהאד: כוננות בחזבאללה על רקע תרגיל העורף הישראלי

אתר המקורב לג'האד האסלאמי דיווח מפי מקורות בדרום לבנון כי תרגיל העורף (21.6.11) הישראלי התרחב לאזור הגבול עם לבנון, וכלל ירי תותחים שהדיו נשמעו בצד הלבנוני, וכי לקראת התרגיל שיבשה ישראל את הקשר הטלפוני ואת שידורי הטלוויזיה והרדיו באזור הגבול. עוד טען האתר כי ישראל העלתה לאוויר מסוקים ומטוס ריגול. נמסר כי חזבאללה ביצע גיוס נרחב של פעיליו הצבאיים והביטחוניים אל האזורים בגבול המקבילים לישובים הישראליים שבהם בוצע התרגיל, כדי להיערך לכל מצב בלתי צפוי.

www.paltoday.ps, 21.6.11