המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.6.2011
20/6/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.6.2011

 

בתקציר: אמיר סעודי חזר לסעודיה לאחר 28 שנה בקהיר * אל-חיאת: פיאד יסרב לכהן כראש הממשלה הבא * מצרים: תנועת האח"ס הרחיקה מתוכה חבר שהחליט להתמודד לנשיאות * קרן איראנית מסייעת לאלפי נזקקים בלבנון * שר ההגנה האיראני: ביטחון אפגניסטן הוא ביטחונה של איראן * שה"ח המצרי החדש: מוחמד אל-עוראבי

 

אסד: סוריה ניצבת בפני מזימה; אין דו-שיח פוליטי עם הפורעים 

בנאומו השלישי מאז פרוץ המהומות בסוריה, חזר הנשיא בשאר אל-אסד על טענתו בדבר מזימה שמטרתה לפגוע ביציבותה של סוריה בשל עמדותיה הפוליטיות, והזהיר מפני השלכות המשבר, במיוחד על הדור הצעיר המתחנך לשנאת המדינה. הוא הביע אמון ביכולתו של העם הסורי לגבור על המשבר ובתמיכת העם בו, וציין כי לצד האזרחים הרגילים הדורשים רפורמות, שהם הרוב, ישנם  פושעים המבקשים לנקום במשטר ואנשי אסלאם קיצוני, מאומנים וחמושים הנתמכים ע"י גורמים חיצוניים, ואשר עימם לא יהיה כל שיח פוליטי. הוא סקר את צעדי הרפורמה בהם נקט וינקוט המשטר ודיבר על אפשרות של תיקון סעיפים בחוקה או ניסוחה מחדש, אך התעלם מן הקריאות להדחתו ולטענות בדבר הפרות זכויות אדם. אסד קרא לפליטים הסורים לחזור לבתיהם והבטיח כי המשטר לא ינקום בהם או במפגינים הלא חמושים. יועצו הפוליטי של נשיא תורכיה, ארשאד הרמזלו, אמר לערוץ אל-ערביה כי למשטר הסורי נותר שבוע כדי להפסיק את שפיכות הדמים ולאחר מכן לא ניתן יהיה לגבותו.  

סו"י סאנא (סוריה), www.alarabiya.net, 20.6.11  

 

אתר סורי: תושבי הגולן קראו לאסד לשגר צבא לגולן ולא לדרעא

אתר סורי דיווח כי תושבי הגולן שלחו איגרת לנשיא בשאר אל-אסד, הקוראת לו לשלוח טנקים וצבא לגולן במקום לשלוח לשם "כמה ילדים" חסרי מגן ביום הנכסה (5.6.11). לדבריהם, אם הסיבה למשלוח חיילים לדרעא וג'סר אל-שר'ור - שם היו מחאות נגד המשטר - היא התביעה לחירות ולהפלת המשטר, אזי הם מבטיחים לקלל את אסד ולשרוף את תמונתו כדי שישלח גם אליהם את צבאו ובכך יצילם מידי ישראל.

http://all4syria.info, 18.6.11

 

אל-חיאת: פיאד יסרב לכהן כראש הממשלה הבא

הפגישה בין מחמוד עבאס לח'אלד משעל, שנועדה להתקיים מחר (21.6.11) בקהיר ולהכריע בנושא הרכב ממשלת המעבר הפלסטינית, נדחתה למועד אחר בעקבות המשך חילוקי הדעות בין הפת"ח לחמאס על זהותו של ראש הממשלה. נמסר כי תנועת החמאס דוחה בתוקף את הצעת עבאס והפת"ח למנות לתפקיד את ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד. מקורבים לפיאד מסרו על כוונתו להודיע בקרוב על סירובו להתמנות לראש הממשלה, כדי שלא להיות מכשול בפני הפיוס.

אל-חיאת (לונדון), 20.6.11

 

דיווח בירדן: משט החירות 2 נדחה ל-5.7.11

ואא'ל אל-סקא, יו"ר ועדת "עורק החיים" בירדן, המשתתפת במשט החירות 2, הודיע כי מועד היציאה של המשט לעזה נדחה ל-5 ביולי על מנת להשלים את המסמכים הנדרשים לספינות המשתתפות.

www.assabeel.net , 20.6.11

 

המהפכות הערביות בועטות במערב החולב אותן

אל-מדינה (סעודיה),  20.6.11

 

קרן איראנית מסייעת לאלפי נזקקים בלבנון

ראש קרן הסיוע האיראנית ע"ש האמאם ח'ומיני, חוסין אנוארי, מסר כי הקרן מסייעת ליותר מארבעים אלף איש במדינות שונות, ובהן עיראק, איי קומורו, אפגניסטן, עיראק, סוריה ותג'יכיסטן. לדבריו, בלבנון לבדה מסייעת הקרן ל-11 אלף נזקקים.

אירנא (איראן), 18.6.11  

 

דיווח באיראן: הרל"ש של אחמדי-נז'אד ביקר בסעודיה

סיו"ר וועדת המג'לס לביטחון לאומי, אסמאעיל כות'רי, אישר ליומון אעתמאד כי ראש לשכתו של הנשיא אחמדי-נז'אד, רחים משאי, ביקר בסעודיה לפני כשבועיים. כות'רי הביע התנגדות לביקור של כל אישיות איראנית בסעודיה בעיתוי הנוכחי וקרא לשה"ח צאלחי לתת הסברים לכך. היומון אעתמאד טען שהביקור נערך ללא ידיעתם של שר החוץ צאלחי ומזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, סעיד ג'לילי.

אעתמאד (איראן), 19.6.11

 

בנו של מלך בחריין נישא לבתו של מלך סעודיה

סוכנות הידיעות הבחרינית מסרה כי בנו של מלך בחריין, השיח' ח'אלד בן חמד אאל ח'ליפה, נישא (16.6.11) לבתו של המלך הסעודי, סחאב בנת עבדאללה בן עבד אל-עזיז והדגישה כי נישואים אלה מחזקים עוד יותר את יחסי סעודיה - בחריין, כהמשך לסיוע הסעודי בדיכוי המחאה בבחריין במרץ 2011.

www.bna.bh, 17.6.11 

 

אמיר סעודי חזר לסעודיה לאחר 28 שנה בקהיר

האמיר תורכי בן עבד אל-עזיז, אחיו הצעיר של יורש העצר הסעודי, האמיר סולטאן בן עבד אל-עזיז, חזר (17.6.11) לסעודיה, לאחר ששהה בקהיר מ-1983. בתקופה זו ביקר פעם אחת בסעודיה ב-2005, כשבא להלווייתו של אחיו הבכור, המלך פהד בן עבד אל-עזיז. ב-1957 כיהן תורכי כממלא מקומו של מושל ריאד; ב-1969 הוא מונה לסגן שר ההגנה וכיהן בתפקיד זה עד 1983, אז עזב את סעודיה לקהיר.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 19.6.11 

 

מצרים: תנועת האח"ס הרחיקה משורותיה חבר שהחליט להתמודד לנשיאות

מועצת השורא של תנועת האח"ס במצרים החליטה לבטל את חברותו של עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח מהתנועה, לאחר שהודיע על התמודדותו בבחירות לנשיאות, בניגוד להחלטת התנועה האוסרת על חבריה לרוץ לנשיאות או להצטרף למפלגות אחרות.

19.6.11, www.ikhwanonline.com   

 

שה"ח המצרי החדש: מוחמד אל-עוראבי

מוחמד אל-עוראבי מונה לתפקיד שה"ח המצרי, במקום נביל אל-ערבי שיחל בקרוב לכהן כמזכ"ל הליע"ר. אל-עוראבי היה עוזר שה"ח לעניינים כלכליים ומתאם הפסגה הכלכלית הערבית בשרם אל-שיח'. הוא כיהן גם כשגריר מצרים בברלין, ומילא שורה של תפקידים בשגרירויות מצרים בכווית, לונדון, וושינגטון וישראל.

אל-אהראם (מצרים), 19-20.6.11

 

פלסטינים מבקשים לקבל אזרחות מצרית

עשרות אלפי פלסטינים מתכוונים להגיש בקשה לקבל אזרחות מצרית בעקבות החלטת מצרים לאפשר לבנים לאבות פלסטיניים שנישאו למצריות לקבל אזרחות כזו. החלטה זאת מנוגדת להחלטת אש"פ שאומצה על ידי הליגה הערבית, שלא להעניק לפליטים במדינות ערב אזרחות כדי שהם לא ייטמעו בהן ובעייתם לא תישכח. יצוין כי בתוך חודשיים הוגשו כ-1,200 בקשות.

www.paltoday.ps,  20.6.11; www.alarabiya.net ,  19.6.11

 

שר ההגנה האיראני: ביטחון אפגניסטן הוא ביטחונה של איראן

שר ההגנה האיראני אחמד וחידי, שביקר (18-19.6) באפגניסטן בראש משלחת ביטחונית, אמר לצמרת השלטון בקאבול כי ביטחונה של אפגניסטן הוא ביטחונה של איראן והביע נכונות לשת"פ ביטחוני ולהידוק הקשרים בין המדינות. כן אמר כי הנוכחות הצבאית האמריקאית באפגניסטן מזיקה למדינה זו. בהצהרה משותפת של וחידי ושר ההגנה האפגני נאמר כי אף אחת משתי המדינות לא תרשה לצד שלישי לפעול משטחה כנגד המדינה השנייה. היועץ לביטחון לאומי של אפגניסטן, רנגין ספנטה, שהתייחס לברית המתגבשת בין ארצו לארה"ב, הרגיע את וחידי ואמר כי אדמת אפגניסטן לא תהווה סכנה לאיראן. בראיון לסו"י אירנא אמר וחידי כי הקמת בסיסי קבע אמריקאים באפגניסטן תסב להם כאב ראש תמידי. היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי מגעי ארה"ב עם הטאליבאן נועדו להפוך את הארגון למכשיר איום חדש בידי ארה"ב נגד איראן.

 אירנא, ג'ומהורי-י אסלאמי, פרס טי וי (איראן), 20.6.11; www.alarabiya.net, 19.6.11; פארס (איראן), 18.6.11

 

עבדאללה מלך סעודיה - סוכן ציוני

פארס (איראן), 20.6.11

 

יומון באיראן: סין – משענת קנה רצוץ

מאמר ביומון האיראני השמרני המתון אבתכאר פקפק בתועלתה של מדיניות "הפנים למזרח" שאימץ המשטר האיראני וטען כי ההתקרבות לסין, לא מנעה את תמיכתה בסנקציות נגד איראן במועה"ב ולא את כניעתה לדרישת ארה"ב לעכב ביצוע מיזמים בתעשיית הגז של איראן, כפי שהתחייבה. המאמר גם טען כי סין שותפה לעמדת ארה"ב ואירופה בדו"ח סבא"א, המעלה חשש שאיראן חותרת לנשק גרעיני והיא נכונה להגביר את הסנקציות על איראן בתמורה לתמריצים אמריקאיים, כגון אספקת נפט מסעודיה.

אבתכאר (איראן), 19.6.11

 

מופתי מצרים: נוצרי רשאי להתמודד לנשיאות מצרים

המופתי של מצרים, ד"ר עלי גומעה, אמר כי יהודים ונוצרים הם אזרחים שווי זכויות במצרים ופסק כי נוצרי רשאי לשמש כנשיא המדינה, אם ייבחר ברוב קולות, משום שהקריטריון העליון לבחירת נשיא הוא יכולותיו ולא דתו. יצוין כי בפגישה עם ראש המועצה הצבאית, הגנרל טנטאוי, ביקש (19.6.11) הפטריארך הקופטי, באבא שנודה, לאפשר למועמדים קופטים לרוץ לנשיאות.

אל-מצריון (מצרים), 20.6.11