המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.6.2011
13/6/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.6.2011

 

בתקציר: מצרים: הסלפים והשיח' עמר עבד אל-רחמן מקימים מפלגות * האח"ס יקימו מרכז ללימודים אסלאמיים * הפגנת תמיכה באיראן מול שגרירותה בדמשק * החשב הכללי של הרש"פ: מדינות ערב אינן מעבירות את הסיוע המובטח * יומון כוויתי: הוצע לאל-חרירי לעזוב את לבנון מחשש שיחוסל

 

לבנון: ממשלה חדשה בראשות נג'יב מיקאתי

חמישה חודשים לאחר הפלת ממשלתו של סעד אל-חרירי, הציג נג'יב מיקאתי את הממשלה בראשותו המונה 30 שרים, רובם ממחנה ה-8 במרץ. מיקאתי אמר כי הממשלה החדשה דבקה בהתחייבויות הבינ"ל והערביות של לבנון, בריבונותה ובעצמאותה; בשחרור האדמות הלבנוניות הכבושות מידי ישראל; בהסכם טאא'ף ובחזרה לדיאלוג הלאומי. הוא קרא לשת"פ עם מדינות ערב והביע התנגדות ליישוב הפליטים הפלסטינים בלבנון.

www.nowlebanon.com, 13.6.11

 

מצרים: הסלפים והשיח' עמר עבד אל-רחמן מקימים מפלגות

הסלפים במצרים קיבלו בפעם הראשונה אישור מן השלטונות להקים מפלגה שתיקרא "אל-נור". מייסדה, עמאד עבד אל-ר'פור, אמר שהמפלגה תתמוך במדינה אזרחית בעלת מקור סמכות אסלאמי וייוצגו בה כל הזרמים, כולל הקופטים; משפחתו של השיח' עמר עבד אל-רחמן ("השיח' העיוור"), מנהיגה הרוחני של תנועת אל-גמאעה אל-אסלאמיה הכלוא בארה"ב, הודיעה כי התנועה הקימה מפלגה בשם "הרפורמה והצדק" בראשותו של עבד אל-רחמן וכי המפלגה תפעל לשחרורו של השיח' מן הכלא בארה"ב ולקידום מדינה אסלאמית מתונה במצרים. גם האחים המוסלמים במצרים קיבלו לאחרונה אישור להקים מפלגה לה קראו בשם מפלגת "החירות והצדק".

אל-אהראם, אל-מצרי אל-יום (מצרים), 13.6.11 

 

הפגנת תמיכה באיראן מול שגרירותה בדמשק

אזרחים סוריים הפגינו מול שגרירות איראן בדמשק בקריאות "איראן וסוריה אחד הן", "איראן וסוריה הן אחיות", כצעד של הוקרה לתמיכתה של איראן במשטר הסורי. אחד הנואמים בהפגנה הודה לאיראן על תמיכתה בהתנגדות הפלסטינית והלבנונית ומאבקה במזימה נגד סוריה. שגריר איראן בדמשק, אחמד מוסוי, קרא בהפגנה לאזרחים הסורים להגביר את תמיכתם במשטר, כדי לבלום את המשבר בארצם.

אירנא (איראן), 9.6.11

 

"ההכרה במדינה פלסטינית": הכסף האמריקאי סותם לאו"ם את הפה

אל-וטן (סעודיה), 12.6.11

 

איראן: המשטר פיזר בכוח הפגנה של התנועה הירוקה

כוחות הביטחון של המשטר בטהראן תקפו באלות ובשוקרים, אזרחים שביקשו להפגין, במלאת שנתיים למהומות שפרצו בעקבות זיוף הבחירות לנשיאות. חלק מן המפגינים נעצרו. כוחות הביטחון סגרו עסקים ובתי קולנוע ברחובות בטהראן בהם התכוונו האזרחים להפגין. 

כלמה (איראן), 12.6.11

 

יומון כוויתי: הוצע לאל-חרירי לעזוב את לבנון מחשש להתנקשות בחייו

היומון אל-ראי מסר מפי מקורות אמריקאיים, כי ארה"ב, צרפת וסעודיה יעצו לפני כחודש לר"מ המעבר בלבנון דאז, סעד אל-חרירי, לצאת מן המדינה, מחשש להתנקשות בחייו. עפ"י היומון, ההתנקשות המתוכננת נועדה להסיט את תשומת הלב העולמית מן הנעשה בסוריה ולהשיב לה את מעמדה בלבנון, כמי שנקראת לעשות סדר במהומות העדתיות שיפרצו בעקבות ההתנקשות.

אל-ראי (כווית), 13.6.11

 

האח"ס יקימו מרכז ללימודים אסלאמיים במצרים

סגן המדריך הכללי של האחים המוסלמים, ח'יראת אל-שאטר, אמר כי התנועה מתכוונת להקים מרכז ללימודים אסלאמיים כדי לבנות מחדש את מצרים לפי עקרונות השריעה, כיוון שהיעדר המאפיין האסלאמי בשנים האחרונות פגע במולדת המצרית. לדבריו, האח"ס רוצים למלא תפקיד אסטרטגי במצרים שלאחר המהפכה, אחרי שנים רבות של דיכוי, והם יתאמו את פעילותם עם שאר הכוחות הפוליטיים במדינה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 10.6.11

 

ציר מג'לס איראני: ח'אמנאי לעג לאיום ההתפטרות של אחמדי-נז'אד

ציר המג'לס האיראני, ר'ולאם-עלי מיגלי-נז'אד, אמר בנאום בבושהר, כי המנהיג עלי ח'אמנאי דחה במהלך העימות האחרון עם הנשיא אחמדי-נז'אד את התנאים שהציב הנשיא לחזרתו לתפקיד ובהם: פיטורי סגן ראש לשכתו של ח'אמנאי, אסר'ר חג'אזי; פיטורי חוסין טאיב, נציגו של ח'אמנאי במודיעין משמרות המהפכה; מינוי רחים משאי לתפקיד סגן הנשיא וחזרה זמנית של מוצלחי לתפקיד שר המודיעין. לדברי מיגלי-נז'אד, ח'אמנאי הגיב לאיומי ההתפטרות של הנשיא בהצעה שינסח מכתב התפטרות לאלתר. האתר אלף טען כי אחמדי-נז'אד הכחיש את השמועות אודות איומיו להתפטר.

www.bona.ir, 12.6.11; אלף (איראן), 7.6.11

 

אל-חיאת: צרפת הציעה לאל-קד'אפי לצאת מלוב תוך קבלת חסינות

היומון אל-חיאת דיווח כי צרפת ומדינות נוספות הציעו למנהיג לוב, מועמר אל-קד'אפי, לפרוש למדינה שאינה חתומה על אמנת רומא מ-2002, שמתוקפה פועל ביה"ד הפלילי הבינ"ל בהאג, וכך להימלט מהעמדתו לדין, אך נענו בשלילה. 

אל-חיאת (לונדון), 13.6.11

 

דחלאן סולק מתנועת הפת"ח; כעס בקרב חברי התנועה בעזה

הוועדה המרכזית של הפת"ח החליטה (11.6.11) לסלק את מוחמד דחלאן מן התנועה ולהביאו למשפט בגין מעשים פליליים ועבירות כספיות, עפ"י המלצותיה של ועדת החקירה שבחנה את הנושא; בתגובה טען דחלאן כי הוא יישאר בתנועה מאחר וסילוקו איננו חוקי, והציע למחמוד עבאס לפרוש לגמלאות ולפנות את מקומו לאחרים. חברי הפת"ח ברצועה הביעו מורת רוח רבה מיחסה של התנועה אל דחלאן ומדחיקתה של עזה לשוליים ע"י הוועדה המרכזית. חברי המועצה המחוקקת מטעם פת"ח בעזה קבעו כי הצעדים נגד דחלאן אינם חוקים, משום שחברותו במועצה המחוקקת מעניקה לו חסינות פרלמנטארית, שרק המועצה עצמה רשאית לפעול משפטית נגדו.

www.amad.ps, www.maannews.net, 13.6.11; ופא (רש"פ), 12.6.11

 

החשב הכללי של הרש"פ: מדינות ערב אינן מעבירות את הסיוע שהבטיחו

החשב הכללי של הרש"פ, יוסף אל-זומר, אמר כי הרש"פ מתקשה לשלם שכר לעובדיה מאחר ומדינות ערב אינן מעבירות לה את הסיוע הכספי שהבטיחו. הוא טען כי בשנת 2010 קיבלה הרש"פ 280 מיליון דולר מתוך 960 מיליון שהובטחו; ב-2011 היא לא קיבלה כל סיוע; איחוד האמירויות, סעודיה וקטר העבירו ב-2010 סכום נמוך בהרבה ביחס לעבר; קטר לא העבירה כל סיוע בשנים 2008-2009.

ופא (רש"פ), 12.6.11

 

סעודיה: נשים יעבדו כמוכרות בחנויות לבגדי נשים

לשכת המסחר בריאד הורתה (12.6.11) לבעלי חנויות לבגדי נשים בכל סעודיה להיערך להעסקת נשים כמוכרות בחנויותיהם בתוך חודש ימים. יצוין כי לאחר פולמוס רחב שהתנהל בעבר בנושא, החליטה ממשלת סעודיה ב-2004 להתיר העסקת נשים בחנויות לבגדי נשים, אך ההחלטה לא מומשה עד כה.

www.alarabiya.net, 12.6.11