המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.6.2011
12/6/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.6.2011

 

בתקציר: שה"ח המצרי: על מדינות המערב לשגר שליח לסוריה * איש דת סורי לחיילים: לסרב לירות לעבר מפגינים * אל-קדס: בול עם תמונתו של אסיר פלסטיני בעל אזרחות צרפתית, הונפק בצרפת * איראן: אסיר פוליטי מת במעצר, לאחר ששבת רעב * פעילים סעודים בגילוי דעת נגד משפחת המלוכה

 

פייסבוק: קריאה ליצירת שרשרת אנושית עולמית למען הכרה במדינה הפלסטינית

צעירים מרצועת עזה פתחו קמפיין ברשת הפייסבוק הקורא לציין ב-21.7.11 את "יום הנאמנות למדינת פלסטין" באמצעות יצירת "השרשרת האנושית הגדולה ביותר", כדי ללחוץ על הקהילה הבינ"ל להכיר במדינת פלסטין. בגילוי דעת המופץ ברשת מפורטים מקומות ההתכנסות ברצועת עזה ובגדה המערבית, ובמדינות ערב ובשאר מדינות העולם, נקראים המשתתפים להתכנס מול שגרירויות ישראל.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 12.6.11; www.facebook.com

 

שר החוץ המצרי: על מדינות המערב לשגר שליח לסוריה

שה"ח המצרי, נביל אל-ערבי, אמר כי יציבותה של סוריה היא חלק מהביטחון הלאומי הערבי והביע תקווה שהממשלה הסורית תיענה לאלתר לדרישות העם לדמוקרטיה ולרפורמות. הוא מסר כי מצרים פועלת בקרב מדינות המערב כדי שישגרו שליח לסוריה שיטפל בפיתרון למשבר ולמניעת החלטה נוקשה נגד סוריה במועה"ב.

אל-חיאת (לונדון), 12.6.11

 

איש דת סורי לחיילים: לסרב לירות לעבר מפגינים

איש דת סורי בכיר, ד"ר מחמד סעיד רמדאן אל-בוטי – בעל תכנית שבועית בטלוויזיה הממלכתית -  פסק כי על חיילים לסרב לפקודה לירות אל מפגינים, גם אם הסירוב כרוך בעונש מוות. אל-בוטי כתב באתרו בתשובה לשאלה של חייל, כי מוסלמי אינו צריך להעדיף את חייו על חייהם של חפים מפשע כמוהו. 

www.naseemalsham.com, 5.6.11

 

לוח השנה [הסורי]: "שישי של הרג; שישי של אלימות; שישי של שפיכות דמים; שישי של התעללות

אל-קדס (ירושלים), 11.6.11

 

דחלאן: עבאס אחראי לתבוסת הפת"ח ולשחיתות ברש"פ

אתרים המקורבים לבכיר הפת"ח, מוחמד דחלאן, פרסמו מכתב ששיגר באפריל האחרון למזכ"ל הוועדה המרכזית של הפת"ח, מוחמד ר'נים, ובו האשים את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בניהול קמפיין אישי נגדו ובשחיתות פוליטית, כספית ומנהלית; באחריות לתבוסת הפת"ח בבחירות למועצה המחוקקת ולרשויות המקומיות; באובדן עזה ובאובדן רוח המאבק של הפת"ח; בדחיית הדיון בדוח גולדסטון באו"ם; וכן בניהול כושל של כספים השייכים לרש"פ ולפת"ח. דחלאן דרש להקים ועדת חקירה עצמאית לנושאים אלו. בעקבות המכתב החליטה הרש"פ לסגור כמה אתרי האינטרנט השייכים לדחלאן והמקורבים לו, אך נתקלה בקשיים בביצוע ההחלטה. יצוין כי דחלאן הושעה לפני כמה חודשים מחברות בוועדה המרכזית וכי מתנהלת נגדו חקירה בענייני עבירות ארגוניות וכספיות. אתמול התכנסה הוועדה המרכזית של הפת"ח ודנה בעתידו של דחלאן. יומונים שונים פרסמו ידיעות סותרות בנוגע להחלטה שנתקבלה.

אל-חיאת, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-קדס (ירושלים), 12.6.11

 

פעילים סעודיים פרסמו גילוי דעת נגד משפחת המלוכה

כחמישים פעילי זכויות אדם סעודיים פרסמו הודעה התוקפת כמה נסיכים מהמשפחה השלטת, "האחראים העיקריים לעושק ולשחיתות ולכל האסונות בממלכה" וקראו לאפשר לפרלמנט לבחור את יורש העצר מבין כמה מועמדים שתציע משפחת המלוכה ולהעביר את יתר המשרות לאזרחים; כן קראו לאפשר הקמת מפלגות, איגודים ואגודות ולהקים ועדה נבחרת שתגבש חוקה חדשה. החתומים דרשו לפטר ולהביא לדין את שר הפנים, נאיף בן עבד אל-עזיז, בגין מעצרם של עשרות אלפי אנשי דת, משכילים וצעירים בטענה כי נהגו באלימות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 11.6.11

 

הניה: מו"מ עם הכיבוש - רק בשפת ההתנגדות

ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, אמר כי לא יהיה מו"מ עם הכיבוש אלא רק בשפת ההתנגדות, העמידה האיתנה והמחויבות לדרך האחדות, וכי ממשלו לא יפקיר את הזכויות והעקרונות שלמענם הגברים מסרו את נפשם והאסירים נעצרו.

www.palestine-info.info, 10.6.11

 

אל-קדס: בול עם תמונתו של אסיר פלסטיני בעל אזרחות צרפתית, הונפק בצרפת

היומון אל-קדס דיווח בלעדית כי  בצרפת הונפק בול עם תמונתו של האסיר הפלסטיני צלאח חסן אל-חמורי, תושב ירושלים בעל אזרחות צרפתית ופעיל בחזית העממית לשחרור פלסטין, המרצה מאז 2005 עונש של שבע שנות מאסר, על תכנון פיגוע במנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. הנפקת הבול היא חלק מקמפיין של ארגונים צרפתיים פרו-פלסטיניים, שקראו לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי לפעול לשחרורו של אל-חמורי. מבירור עם הרשויות בצרפת עולה כי הבול הונפק באופן פרטי ולא נועד לשימוש רשמי.

אל-קדס (ירושלים), 12.6.11

 

 

הירדני שרצח שבע תלמידות ישראליות ב-1997: מילאתי חובה לאומית ודתית

החייל הירדני לשעבר, אחמד אל-דקאמסה, שרצח שבע ילדות ישראליות בגבול ישראל-ירדן ב-1997, אמר בתגובה לכך שלא נכלל בין מי שזכו לחנינה מידי המלך עבדאללה בשבוע שעבר, כי הוא לא היה מוכן להשתחרר במסגרת חנינה זו, כיוון שלא פשע. הוא אמר: "כשהרגתי את היהודיות מילאתי חובה לאומית ודתית ומי שמשחרר גנבים ופושעים, מן הדין שיסיים את סבלם [של מי] שלא פשעו כלל".

www.assabeel.net , 11.6.11

 

איראן: אסיר פוליטי מת במעצר, לאחר שביתת רעב

האסיר הפוליטי והעיתונאי האיראני, הודא צאבר (בתמונה), שהיה נתון במאסר בכלא אוין, מת לאחר ששבת רעב, במחאה על מותה – בתחילת החודש- של האלה סהאבי, בעימות עם כוחות הביטחון במהלך הלווייתו של אביה, שהיה ממתנגדי המשטר. האתר כלמה, המזוהה עם תנועת המחאה, טען כי צאבר לקה בליבו והעברתו לביה"ח התעכבה בשל רשלנות מצד בכירים בכלא אוין.

כלמה (איראן), 12.6.11