המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.6.2011
1/6/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.6.2011

 

בתקציר: השיח'ים בסיני: מקומו של מובארכ בכלא, לא בשארם אל-שיח' *  יומון סורי: אבו מאזן שיגר איגרות תמיכה באסד * סיו"ר המג'לס: עיכוב טיסתה של מרקל מעל איראן – תגמול איראני * עשרות מיליוני דולרים, סיוע מממשלות זרות לרש"פ * נציגו של ח'אמנאי: מפקד משה"מ ביקש היתר לעצור את אחמדי-נז'אד

 

עריקאת מסביר את המטרות והשלבים של הפנייה הפלסטינית לאו"ם

סוכנות הידיעות הפלסטינית מען והיומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט, פרסמו מסמך העוסק בפעילות הדיפלומטית הפלסטינית לקראת חודש ספטמבר, שאותו הגיש בכיר הרש"פ, סאיב עריקאת, לוועה"פ של אש"ף ולליע"ר, לקראת גיבוש תגובתם לנאומיהם של נשיא ארה"ב ברק אובמה ור"מ ישראל בנימין נתניהו. במסמך הבהיר עריקאת את ההבדל בין השגת הכרה של מדינות העולם במדינת פלסטין בגבולות 67', לבין קבלתה לחברות מלאה באו"ם, וטען כי קיימת תמיכה בינ"ל בפתרון שתי המדינות בגבולות 67' וכי אובמה היה הנשיא הראשון שהגדיר עיקרון זה. הוא קרא להמשיך לקדם השגת הכרה באמצעות ועדות שיפעלו ברחבי העולם, והדגיש כי הכרה כזו תסייע לתהליך השלום. בנושא הקבלה לאו"ם, אמר עריקאת, כי נדרשת המלצה פה אחד של מועה"ב לעצרת הכללית של האו"ם, שבה נחוץ רוב של שני שליש.

לדבריו, אם ארה"ב תטיל וטו, יפנו הפלסטינים לעצרת הכללית כדי לאשר את זכותם למדינה ולהתקבל כמדינה לא-חברה, דבר הדורש קול אחד מעבר ל-50%. עריקאת ציין כי אם פלסטין תתקבל לאו"ם, היא תיחשב למדינה הנכבשת ע"י מדינה חברה אחרת ואז כל צעדיה של ישראל בשטח יהיו בטלים; הוא קרא לפתוח בדיאלוג אסטרטגי עם הממשל האמריקאי בנושא החברות באו"ם, כדי להסביר כי צעד זה יגן על עיקרון שתי המדינות לאור המדיניות הישראלית, והסביר כי הצלחת הפלסטינים במהלכיהם, תקל עליהם לחדש את המו"מ על הסדר הקבע, כדי להגיע להסכם מסגרת תוך חצי שנה ולהסכם שלום תוך חצי שנה נוספת. עריקאת אמר כי אין בכוונת הפלסטינים לעשות דה-לגיטימציה לישראל ולבודדה, וכי הם מוכנים להצהיר, כחלק מבקשת החברות באו"ם, שפלסטין תכיר במדינת ישראל בגבולות 67' ותהיה מוכנה למו"מ עימה, אם תתקבל כחברה. כן קרא להקים ממשלה פלסטינית שתפעל לפי תוכניתו של מחמוד עבאס ותתקבל על ידי העולם, ולרמוז על האפשרות לפרק את הרש"פ ולהטיל על ישראל אחריות מלאה על הפלסטינים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.6.11; www.maannews.net, 31.5.11

נציגו של ח'אמנאי: מפקד משה"מ ביקש מח'אמנאי היתר לעצור את אחמדי-נז'אד

איתאללה עבד אל-נבי נמאזי, חבר מועצת המומחים ונציגו של המנהיג עלי ח'אמנאי בעיר כאשאן, טען באתרו (31.5.11) כי מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, ביקש מח'אמנאי היתר לעצור את כל המעורבים בניסיון להדיח את ח'אמנאי ולפגוע בשלטון חכם ההלכה באיראן. נמאזי טען כי ח'אמנאי אישר את בקשתו של ג'עפרי, אך דרש "להשאיר את נשיא המדינה בצד." בימים האחרונים קראו בכירי המשטר לעצור את רחים משאי, ראש לשכתו של הנשיא אחמדי-נז'אד. הנשיא עצמו הוזהר על ידם שהקרע בינו לבין ח'אמנאי עלול להביא להדחתו. יצוין כי אתרו של נמאזי נסגר ע"י השלטונות זמן קצר לאחר פרסום הידיעה, אך זו כבר צוטטה באתרים אחרים. לשכתו של ח'אמנאי ומשה"מ פרסמו הכחשה לדיווח.

פארס (איראן), 1.6.11; אפתאב (איראן), khaandaniha.com, 31.5.11

 

ממשלות זרות יעניקו עשרות מיליוני דולרים לרש"פ

אתמול (31.5.11) חתמו כמה ממשלות זרות על הסכמי סיוע לרש"פ: בברלין נחתם בין משרד התכנון והפיתוח המנהלי ברש"פ לבכירים בממשלת גרמניה הסכם סיוע של גרמניה לרש"פ בגובה 42.5 מיליון יורו לשנת 2012, למיזמים בתחומי התשתית, השלטון המקומי ועוד; נציג יפן ברש"פ מסר במסע"ת עם ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד, ונציג האיחוד האירופי ברש"פ, כריסטיאן ברגר, על הענקת 3.8 מיליון דולר לשיקום המגזר הפרטי ברצועת עזה, במסגרת מיזם המשותף לאיחוד האירופי ולרש"פ; ברגר גם חתם עם הנשיאות הפלסטינית על הסכם סיוע של 6 מיליון יורו למזרח ירושלים, כחלק מתוכנית כוללת של האיחוד האירופי, הרש"פ והמוסדות הירושלמיים השונים בשווי של 428 מיליון דולר; נציגת פינלנד ברש"פ חתמה עם סלאם פיאד על הסכם סיוע של שני מיליון יורו לטובת תשלומי שכר ברש"פ ולנושאים חברתיים.

ופ"א (רש"פ), 31.5.11

 

יומון סורי: אבו מאזן שיגר איגרות תמיכה בנשיא אסד

היומון הסורי אל-וטן, המקורב למשטר, דיווח כי מאז החלו ההפגנות במדינה, שלח יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כמה איגרות לנשיא בשאר אל-אסד, ע"י שליח מיוחד, בהן הביע אמונו כי המשטר בסוריה ייחלץ מהמשבר שהוא חזק מתמיד ועדכן אותו בפיוס הפלסטיני. עוד דווח כי עבאס הורה לאנשיו לתמוך בסוריה בכנסים בינ"ל, לא להתערב בענייניה הפנימיים ולא לשתף פעולה עם גורמים המנסים לפגוע בה.  

אל-וטן (סוריה), 1.6.11

 

סוריה מגייסת את תמיכתן של עיראק וסין

שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, נפגש בבגדאד עם ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, שהביע תמיכה בהנהגה הסורית וביכולתה להתגבר על המשבר באמצעות תוכנית רפורמות. הצדדים סיכמו על תמיכה הדדית בארגונים בינ"ל וערביים וחתמו על מזכר הבנות בתחום הנפט והגז. היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי  הביקור נועד להעביר מסר לארה"ב בדבר נחישותה של סוריה לבצע רפורמות ולעיראק על נכונותה לדון בהסגרת המבוקשים העיראקים הנמצאים בסוריה. סגן שה"ח הסורי, פיצל אל-מקדאד, נפגש בסין עם שה"ח הסיני שהביע גם הוא תמיכה בסוריה והתנגדות להתערבות בענייניה הפנימיים.

סו"י סאנא (סוריה), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.6.11 

 

"תימן" חבושה בראשה: המלחמה הפנימית פוצעת את המדינה

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 1.6.11

 

השיח'ים בסיני: מקומו של מובארכ בכלא, לא בבי"ח בשארם אל-שיח' 

היומון אל-אוסבוע מסר כי השיח'ים של השבטים בסיני איימו לפרוץ לביה"ח בשארם אל-שיח' ולהוציא את חוסני מובארכ להורג, אם לא יועבר עד יום שני (6.6.11) לכלא טורה, כיתר ראשי משטרו העצורים.

אל-אוסבוע (מצרים), 1.6.11

 

סיו"ר המג'לס: עיכוב טיסתה של מרקל מעל איראן – פעולת תגמול איראנית

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, אמר שעיכוב האישור למטוסה של אנגלה מרקל לעבור מעל איראן בדרכו להודו נבע מסיבות טכניות. ואולם, סיו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, אסמאעיל כות'רי, והטלוויזיה האיראנית מסרו שהצעד הוא תגובה לסירובה של גרמניה לתדלק מטוסים איראניים בשטחה.

קודס (איראן), 1.6.11; אירנא (איראן), www.lenziran.com, 31.5.11

 

עזה: חמאס פיזרה בכוח ועידת צעירים ליישום הפיוס הפלסטיני

ממשל החמאס מנע קיומה של הוועידה הראשונה של "קואליציית ה-15 במרץ" – תנועת צעירים הפועלת למען הפיוס הפלסטיני – בנושא יישום הסכם הפיוס, בחסות אש"ף. כוחות הביטחון של החמאס פרצו לאולם הוועידה, חסמו את הכניסה אליו ועצרו כמה צעירים. המארגנים החליטו לדחות את הוועידה ליום השנה להשתלטות החמאס על הרצועה (14.6). דווח כי צעדה של החמאס בא בתגובה לאיסור המוטל עליה לקיים ועידות בגדמ"ע ועל המשך המעצרים של פעיליה שם. גורמים שונים ברצועה גינו את מניעת קיום הוועידה וטענו כי מדובר בדיכוי חירויות הפוגע בפיוס.

אל-חיאת אל-ג'דידה, אל-איאם (רש"פ), 1.6.11