המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.5.2011
27/5/2011

 

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.5.2011

 

בתקציר: שבועון ערבי-ישראלי: קמפיין פלסטיני נגד ארה"ב *  משה"ח המצרי: בכוונתנו לממן את משכורות הרש"פ * עזה: תכנית לרכבת תחתית בין רפיח לבית חאנון * אל-קדס אל-ערבי: על נאסרללה לתמוך במחאת העם הסורי * בחריין: לא סילקנו את שגריר איראן * סוריה: שטיח עם דגל ישראל וסייעניה

 

דריכות במצרים לקראת הפגנת "המהפכה השנייה"

אלפי מצרים החלו להתגודד בכיכר אל-תחריר בקהיר (27.5.11) לקראת הפגנה המונית, בדרישה לפטר את סגן רה"מ, יחיא אל-גמל, להעמיד לדין את מושחתי משטר מובארכ ולקדם רפורמות. ערב ההפגנה, התחייב השלטון המצרי לקיים רפורמות פוליטיות, כלכליות ומנהליות. הצבא מסר כי לא יאבטח את האירוע.

אל-יום אל-סאבע (מצרים); אל-חיאת (לונדון), 27.5.11

 

לבנון: מאבק בין כוחות ה-8 במרץ כוחות ה-14 במרץ על השליטה בחברת סלולאר

עימות בלבנון בין שר התקשורת, שרבל נחאס, איש מפלגתו של מישל עון ("כוחות ה-8 במרץ"), לבין אשרף ריפי, ראש ענף המידע במשרד הפנים ומקורב לרה"מ סעד אל-חרירי ("כוחות ה-14 במרץ"), סביב  חברת הסלולאר אוג'ירו. לפני כחודשיים הורה נחאס לפרק את ציודה של החברה ולהעבירו לידי חברת תקשורת אחרת ואולם אנשיו של ריפי מנעו מנחאס (26.5.11) להיכנס למשרדו כדי לקדם את המהלך. נחאס טען, במסיבת עיתונאים בעקבות האירוע, כי מדובר במרד של כוחות הביטחון. היומון אל-אח'באר, המזוהה עם כוחות ה-8 במרץ, טען כי חברת אוג'ירו משרתת את מתנגדי המשטר בסוריה וכי סעד אל-חרירי עומד מאחוריה ומאחורי ריפי. אל-חרירי מסר בתגובה, כי אוג'ירו היא חברה ממשלתית ורצונו של נחאס לפרקה נוגד את החלטות הממשלה. היומון אל-מסתקבל שבבעלותו של אל-חרירי, רמז כי נחאס רצה להעביר את השליטה בחברה לידי חזבאללה.

אל-אח'באר; אל-מסתקבל (לבנון), 27.5.11   

 

שבועון ערבי-ישראלי: קמפיין פלסטיני נגד ארה"ב

השבועון הערבי-ישראלי אל-צנארה מסר מפי גורמים ברמאללה, כי בתגובה לנאומו של הנשיא אובמה בוועידת אייפאק ותמיכתה המוחלטת של ארה"ב בנתניהו בנושא הפלסטיני, יפתחו אישים פלסטיניים במסע מחאה נרחב נגדה בין כיכרות השחרור במצרים, תוניסיה, תימן ומדינות אחרות. נמסר כי נפסלו דרכי מחאה אחרות, כגון פגיעה באינטרסים של ארה"ב במזה"ת והפגנות מול שגרירויות שלה באזור.

אל-צנארה (ישראל), 27.5.11

 

שגריר מצרים ברש"פ: בכוונתנו לממן את משכורות הרש"פ

דוברת משה"ח המצרי, מנחה באח'ום, אמרה לערוץ אל-ג'זירה כי מצרים החליטה לפתוח את מעבר רפיח בלא התייעצות עם אף מדינה זרה וכי ההחלטה התקבלה עוד לפני החתימה על הפיוס הפלסטיני במטרה להקל על הפלסטינים בעזה. שגריר מצרים ברש"פ, יאסר עות'מאן, ציין כי פתיחת המעבר נועדה לסייע לפיוס הפלסטיני וכי ארצו שוללת כל התערבות חיצונית בניהול המעבר. עות'מאן הוסיף כי מצרים מתכוונת לממן יחד עם יתר מדינות ערב את הרש"פ ומשכורותיה, כדי להוציא "קלף" זה מידי הכיבוש.

www.alresalah.ps , אל-חיאת (לונדון), 27.5.11 ww.palestine-info.info, 26.5.11

 

"מצרים מנצחת" {את ישראל}: "מצרים המהפכנית פותחת את מעבר רפיח לעד"

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 27.5.11

 

עזה: תכנית לרכבת תחתית בין רפיח לבית חאנון

מנכ"ל קרן ההשקעות הפלסטינית ויועצו הכלכלי של מחמוד עבאס, מוחמד מוצטפא, הודיע בביקורו בעזה, בראש קבוצה של אנשי עסקים מהגדה, על הקמת קרן להשקעות בשווי מיליארד דולר, במטרה לשקם את עזה ולבנות את כלכלתה, כחלק מכלכלת המדינה העתידית. נשיא איחוד הקבלנים הפלסטיניים בעזה, אוסאמה כחיל, מסר כי סוכם בינו לבין מוצטפא על הקמת רכבת תחתית ברצועה, בין רפיח לבית חאנון.

www.paltoday.ps, www.alresalah.ps, 26.5.11

 

אל-קדס אל-ערבי: על נאסרללה לתמוך במחאת העם הסורי

היומון אל-קדס אל-ערבי, שעורכו עבד אל-בארי עטואן מזוהה עם מחנה ההתנגדות, תקף את דברי  התמיכה (25.5.11) של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, במשטר הסורי, וטען כי מחובתו לתמוך במחאת העם הסורי כפי שתמך במחאות בתוניסיה, מצרים ובחריין, ולקרוא לאסד לקיים דיאלוג לאומי ורפורמות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 26.5.11

 

קרזאי: איראן היא השותפה האמינה ביותר

בפגישה בקאבול עם יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי של איראן, עלי אל-דין בורוג'רדי, אמר נשיא אפגניסטן, קרזאי, כי איראן היא שותפה אמינה ביותר של ארצו והודה על סיועה בשיקומה. הוא הבטיח שארצו לא תהיה למקור איום באזור. בורוג'רדי אמר כי איראן מחויבת להרחבת שתה"פ עם אפגניסטן.

פרס טי וי (איראן), 26.5.11

 

בחריין: לא סילקנו את שגריר איראן

שה"ח הבחריני, ח'אלד בן אחמד אאל ח'ליפה, אמר ששגריר איראן בארצו לא סולק והוא יכול לשוב אליה עפ"י החלטת טהראן. לדבריו, ארצו רואה באיראן שכנה חשובה ותעשה הכל כדי לקרב בין המדינות.  יצוין כי שה"ח הבחריני אמר את הדברים לאחר שבימים האחרונים ניתקה לשכת הסחר הבחרינית את קשריה  עם איראן. האתר עסר-י איראן טען כי מי שגורש מהשגרירות בבחריין הוא דיפלומט איראני וכי השגריר עצמו נקרא לטהראן בתגובה לכך שבחריין החזירה את שגרירה בטהראן להתייעצויות.

עסר-י איראן (איראן), 26.5.11; אל-וטן (בחריין), 25.5.11

 

סוריה: שטיח עם דגל ישראל וסייעניה

אתר אל-ערביה נט פרסם כי מול אוניברסיטת  אל-בעת' בחומס שבסוריה נפרש מעין שטיח עליו הודפס דגל ישראל ומסביבו ערוצי טלוויזיה ערביים ובינ"ל שתוארו כ"כלים בידי המדיניות הישראלית החדשה" , ביניהם  אל-ערביה וbbc-, כדי שהבאים לאוניברסיטה ידרכו עליו.

www.alarabiya.net , 27.5.11

 

אוניברסיטה ירדנית תבטל פרויקט משותף עם אונ' בן גוריון

בעקבות שביתות ולחצים שהפעילו עליה סטודנטים וגורמים המתנגדים לנורמליזציה עם ישראל, הורתה נשיאת אוניברסיטת אל-האשמיה באל-זרקאא' (25.5.11) על הפסקת פרויקט משותף עם אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת קולורדו בנושא התפלת מים. יו"ר קמפיין ההגנה על זכויות הסטודנטים פאח'ר דעאס הודה להנהלת האוניברסיטה על הענותה לרצון הסטודנטים ואמר כי סגן נשיא האוניברסיטה התחייב להעביר את כל מי שהיה לו קשר לנורמליזציה לוועדות חקירה. היומון הירדני הממסדי אל-ראי פרסם  [26.5.11] מסמכים המוכיחים לדבריו כי מראש לא היה כל פרויקט משותף עם האוניברסיטה הישראלית.

אל-ראי (ירדן), 26.5.11 , www.assabeel.net , 26.5.11