המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.5.2011
25/5/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.5.2011

 

בתקציר: ג'ורג' גאלאווי בלבנון: נקדם את זכות השיבה לכל פלסטין * בכירים ברש"פ: נאום נתניהו מוכיח שישראל סרבנית שלום * אל-ספיר: מיקאתי מפסיק את הפעילות להרכבת ממשלה בלבנון * פלגי ההתנגדות בדמשק: תומכים בסוריה מול מזימת המערב * מחלוקת במצרים: האם צריך "מהפכה שנייה"

 

מחלוקת במצרים האם לצאת ל"מהפכה שנייה"

מחלוקת התעוררה במצרים ערב קיום תהלוכות "מהפכת מצרים השנייה" שנועדו ל-27.5.11, כאשר האחים המוסלמים וגורמים נוספים טענו כי התהלוכות מעמידות את מצרים ואת המהפכה בסכנה. לדבריהם דרישות המפגינים מוגזמות ועלולות לגרום לעימותים מיותרים בין העם לבין כוחות הביטחון.

אל-אהראם (מצרים), 25.5.11

 

ג'ורג' גאלאווי בלבנון: נקדם את זכות השיבה לכל פלסטין

בפגישה בין נציג הג'יהאד האסלאמי בלבנון, אבו עמאד אל-רפאעי, לנציגי אגודת 'תחי פלסטין' בראשות חבר הפרלמנט הבריטי לשעבר, ג'ורג' גאלאווי, שארגן כמה שיירות סיוע לעזה, אמר גאלאווי כי צעדות השיבה הוכיחו את דבקותו של העם הפלסטיני בחזרתו לפלסטין, והבטיח כי הוא ופעילים מרחבי העולם יפעלו לקידום זכות השיבה לכל פלסטין. אל-רפאעי אמר כי צעדות השיבה הן הכרזה של הפליטים על פתיחת המערכה מול האויב הציוני, וקרא למדינות המארחות את הפליטים לדחות כל מזימה ליישובם מחדש בשטחיהן, כמו זו שהציג הנשיא אובמה בוועידת אייפק.

www.paltoday.ps, 24.5.11

 

אל-רפאעי (מימין) בפגישה עם גאלאווי

 

החמאס: עימות בין מחמוד אל-זהאר לח'אלד משעל

בכיר החמאס בעזה, מחמוד אל-זהאר, תקף את דברי ראש הלשכה המדינית של התנועה, ח'אלד משעל, על מתן ארכה של שנה למהלכים הדיפלומטיים להשגת הזכויות הפלסטיניות. אל-זהאר אמר ליומונים אל-קדס (18.5.11) ואל-אח'באר (24.5.11), כי דברי משעל לא מייצגים את עמדת התנועה, השוללת מו"מ עם ישראל ורואה בהתנגדות אופציה יחידה מולה. דברי אל-זהאר גררו הבהרות וביקורות מצד בכירים בתנועה. אוסאמה חמדאן מסר (25.5.11) כי אל-זהאר ביטא עמדה אישית ודבריו חורגים מהכללים הארגוניים של התנועה ומדיניותה. בכיר אחר בתנועה, צלאח אל-ברדויל (18.5.11), טען כי אין סתירה בין דברי השניים וכי למרות הצהרתו, על מתן אפשרות לרש"פ לנסות בחודשים הקרובים להשיג את המטרות הפלסטיניות בדרכיה, הוא איננו סבור שיושג דבר, מאחר שהחמאס איננה מאמינה בתועלת של המו"מ.

אל-אח'באר (לבנון), 24-25.5.11; www.paltoday.ps, 19.5.11; אל-קדס (ירושלים), 18.5.11

 

בכירים ברש"פ: נאום נתניהו מוכיח שישראל אינה רוצה שלום

בכירים ברש"פ הגיבו בזעם על נאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקונגרס בארה"ב, וטענו כי מדובר בהכרזת מלחמה מצד ישראל ולא בנאום של שלום. חבר הועד המרכזי של הפת"ח, ד"ר מוחמד אשתיה, אמר כי לא נותרה לפלסטינים כל אופציה זולת פניה לאו"ם בספטמבר כדי שיכיר במדינה הפלסטינית.

אל-קדס (ירושלים), 25.5.11; ופא (רש"פ), 24.5.11

 

פגישה בין שרי החוץ המצרי והאיראני באינדונזיה

בתום פגישתו עם עמיתו האיראני עלי אכבר צאלחי, בכנס המדינות הבלתי מזדהות באינדונזיה, מסר שה"ח המצרי, נביל אל-ערבי, כי הם דנו בשדרוג היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות לרמה של חילופי שגרירים, אך הדבר מותנה באישור הפרלמנט המצרי.

אל-שורוק (מצרים), 25.5.11 

 

היומון אל-ספיר: מיקאתי מפסיק את ההתייעצויות על הרכבת הממשלה בלבנון

היומון אל-ספיר דיווח כי נג'יב מיקאתי, הממונה על הקמת הממשלה החדשה בלבנון, אמר כי הוא מפסיק את ההתייעצויות להרכבת הממשלה, בשל הסחבת שמפגין מישל עון במו"מ, אך הוא לא יחזיר את המינוי.

אל-ספיר (לבנון), 25.5.11

 

"הלובי הציוני" מכביד על אובמה

אל-ערב אל-יום (ירדן), 24.5.11

 

פלגי ההתנגדות בדמשק: תומכים בסוריה מול המזימה המערבית נגדה

בגילוי דעת שפרסמו גינו פלגי כוחות ההתנגדות הפלסטינית, היושבים בדמשק, את צעדי מדינות המערב נגד סוריה, מבצר ההתנגדות והסירוב באזור והביעו תמיכה בהנהגה, בממשלה ובעם בסוריה מול ניסיון [המערב] לפגוע בסוריה ובהתנגדות הפלסטינית והלבנונית, כצעד לקראת חיסול העניין הפלסטיני. הפלגים הדגישו את נאמנותם למאבק המשותף במפעל האמריקאי-הציוני ולקורבנות שסוריה הקריבה בהגנה על העניין הפלסטיני והערבי וגינו את נאומו של הנשיא אובמה בוועידת אייפק, שהתייצב לצד הישות הציונית. הם הביעו דבקות בזכות ההיסטורית על כל השטחים הפלסטיניים הכבושים ובביצוע כל סוגי המאבק למען השבת האדמה ושיבת הפליטים לבתיהם, והדגישו כי העם הפלסטיני מסרב להכיר בקיומה של הישות ההתנחלותית הגזענית וכי אירועי הנכבה הוכיחו שלא ניתן להמר עוד על הסדר מדיני עם הכיבוש.

www.paltoday.ps, 24.5.11

 

מפקד כוחות אל-קדס האיראניים: המהפכות יגיעו למדינות ערביות נוספות

בנאום במג'לס האיראני, ביום השנה לשחרור העיר ח'רמשהר (דר' איראן) במלחמת איראן-עיראק, אמר מפקד כוחות אל-קדס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני (בתמונה), כי המהפכות במזה"ת שואבות את השראתן מן המהפכה האסלאמית של איראן והן יתרחבו למדינות ערביות נוספות. הוא שיבח את המנהיג עלי ח'אמנאי, אשר לדבריו, אין שני לו כממשיך דרכו של מייסד המשטר, איתאללה ח'מיני.

איסנא (איראן), 24.5.11