המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.5.2011
19/5/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.5.2011

 

בתקציר: אחמדי-נז'אד: הבצורת באיראן ובמזה"ת – מזימה מערבית * סוריה: לסנקציות האמריקאיות נגד אסד לא תהיה השפעה * מאמר באל-שרק אל-אוסט: ח'אמנאי החליט להעביר נשק למשטר הלובי * מנהיג האח"ס: אין להפריד בין דת לפוליטיקה * מנהל אל-ג'זירה בלבנון לשעבר ישיק ערוץ חדש

 

שה"ח האיראני בכווית: להוציא את הכוחות המפרציים מבחריין

שה"ח האיראני, עלי אכבר צאלחי, קרא בביקורו בכווית להוצאת הכוחות המפרציים מבחריין, ומחה על סירובו של המשטר בבחריין לבצע רפורמות כדרישת העם. על המתיחות בין איראן לכווית, בשל מעורבותו לכאורה של דיפלומט איראני בפרשת ריגול שם, אמר צאלחי כי שגרירי שתי המדינות שהוחזרו לארצותיהם, ישובו בקרוב לעבודתם ותוקם ועדה שתפעל להגברת תיאום בין המדינות. אמיר כווית, צבאח אל-אחמד, שיבח את מאמציה של איראן ליישב את המחלוקות עם מדינות המפרץ ועמד על חשיבותם של היחסים עמה. נמסר כי בפגישות בין הצדדים נדון גם נושא המשבר בסוריה.

אירנא, פארס (איראן), 19.5.11; אירנא (איראן), 18.5.11 

 

התקשורת הממסדית: המשטרים המדכאים נראים כמלאכים

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.5.11

 

אחמדי-נז'אד: הבצורת באיראן ובמזה"ת – מזימה מערבית

בחנוכת סכר באיראן אמר הנשיא אחמדי-נז'אד כי שינויי האקלים בשנה האחרונה, באירופה ובאסיה, נובעים מריקון יזום של ענני הגשם ממימיהם על ידי מדינות אירופה, דבר שגרם לשפע גשמים שם ומנגד ליובש באיראן ובאזור. לדבריו איראן תגיב משפטית למעשה ותמנע את הימשכותו.  עוד אמר כי נושא המים יהיה העילה למלחמה הבאה.

אירנא (איראן), 19.5.11

 

סוריה: לסנקציות האמריקאיות נגד אסד לא תהיה השפעה

מקור סורי רשמי מסר כי הסנקציות האמריקאיות נגד הנשיא בשאר אל-אסד ובכירים נוספים בסוריה, לא ישפיעו על עמידתה האיתנה וכי מדובר במהלכים שנועדו לקדם את תוכניותיה של ארה"ב באזור ולהגן על האינטרסים הישראלים.

סו"י סאנא (סוריה), 19.5.11   

 

קופטי מונה לסגן יו"ר מפלגת האח"ס

האחים המוסלמים במצרים הגישו בקשה רשמית להכיר בהם כמפלגה פוליטית. ע"פ המסמכים שהוגשו, במפלגה יש 8821 חברים, מתוכם 93 קופטים ו-978 נשים. הקופטי רפיק חביב מונה לסגן יו"ר המפלגה.

אל-אהראם (מצרים), 19.5.11

 

אל-חיאת: מדינות אירופאיות דנות בצמצום כוחות יוניפי"ל

מקורות דיפלומטיים במערב מסרו ליומון אל-חיאת כי בשל התקריות שהיו ביום הנכבה במארון אל-ראס,  בהן נהרגו 11 לבנונים, דנות מדינות באירופה בצמצום גודלם של כוחות יוניפי"ל ובשינויים בהיערכותם.

אל-חיאת (לונדון), 19.5.11

 

מנהיג האח"ס: אין להפריד בין דת לפוליטיקה

המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים במצרים, ד"ר מוחמד בדיע, אמר בדרשה במסגד עמר בן אל-עאס  בפני כ-3000 איש, כי תמה תקופת ההפרדה בין דת לפוליטיקה וכי לתנועה יש דרכים  לטיפול בבעיות שונות, אך קודם יש לשוב לאללה. לדבריו, האסלאם הוא דת שלה תכנית חיים מפורטת ועקרונות בכל התחומים.

אל-אהראם (מצרים), 19.5.11

 

ציר מג'לס איראני: לתמוך במפגינים הסורים

ציר המג'לס האיראני אחמד-רזא דסתע'יב, קרוב משפחתו של איתאללה דסתע'יב, מתומכי תנועת המחאה במדינה, קרא לתמוך במפגינים בסוריה ולמחות על טבח האזרחים. לדבריו, הגם שסוריה היא מדינה ידידה, לעם הסורי הזכות לקבוע את גורלו ואיראן צריכה לגנות כל מעשה טבח.

www.parlemannews.ir, 18.5.11  

 

מאמר באל-שרק אל-אוסט: ח'אמנאי החליט להעביר נשק למשטר הלובי

הודא אל-חוסיני, טענה בטורה האישי ביומון אל-שרק אל-אוסט, כי "כוחות אל-קדס" השייכים למשמרות המהפכה באיראן, מקדמים תוכנית שגיבש מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, סעיד ג'לילי, לשגר משלוח נשק למשטר הלובי דרך סודאן, ובו 45 טילים נגד מטוסים, כדי לגרום להתמשכות הלחימה בלוב ולפגיעה במערב. לדבריה ההחלטה התקבלה ע"י המנהיג ח'אמנאי בלא שיתוף הנשיא אחמדי-נז'אד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.5.11

 

מנהל אל-ג'זירה בלבנון לשעבר ישיק ערוץ חדש

מנהל משרד אל-ג'זירה לשעבר בלבנון, ר'סאן בן ג'ידו, הודיע על כי ישיק ערוץ טלוויזיה חדש, בהשקעה של כ-40 מיליון דולר, בו יעבדו אנשי תקשורת בולטים מלבנון, מרוקו, מצרים וסוריה. בן ג'דו פרש מערוץ אל-ג'זירה לאחר שמחה על האופן "הלא מקצועי" בו סיקר הערוץ את המהומות בעולם הערבי.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 19.5.11