המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.5.2011
18/5/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.5.2011

 

בתקציר: קריאות בפייסבוק למהפכה שנייה במצרים * ויכוח במצרים: האם להפוך את ראש המועצה הצבאית לנשיא המדינה * "האינתיפאדה השלישית" קוראת לפעילות נרחבת לציון יום כיבוש מזרח ירושלים * מחצית מחברי פרלמנט בכווית קוראים לניתוק יחסים עם סוריה * נשיא סוריה: המשבר חלף

 

"האינתיפאדה השלישית" קוראת לפעילות נרחבת לציון יום כיבוש מזרח ירושלים

בהמשך לאירועי יום הנכבה, קרא אתר "האינתיפאדה הפלסטינית השלישית", לקיים ב"יום הנכסה" (ה-7.6, יום כיבוש מז' ירושלים בשנת 1967) – את יום שבועת האמונים לירושלים בכל העולם, עפ"י תכנית שתופץ בקרוב. גילוי דעת באתר טען כי אירועי הנכבה הוכיחו שניתן לשחרר את פלסטין באמצעות צעדה המונית לא חמושה, בתנאי שהאומה תסכים לשלם כל מחיר, גם מיליון שהידים. עוד נכתב: "האינתיפאדה שלנו נמשכת, ישראל עומדת להסתלק, ובעזרת האל נתפלל כולנו במסגדים ובכנסיות של ירושלים". בתוך כך, קראה ועדת הצעירים של האינתיפאדה השלישית לצאת לאחר תפילת יום השישי (20.5.11) בצעדות לזכר השהידים של יום הנכבה לעבר גבולות ישראל מן המדינות השכנות, מעזה, הגדה ובתוך שטחי 1948; צעירים בעזה קראו לצאת לעבר הגבול עם ישראל ולערוך את תפילת יום השישי בקרבת בסיסי צה"ל. בכיר בממשל החמאס אמר כי מנגנוני הביטחון לא יחסמו את הצועדים. בנוסף, פורסמה קריאה לקיום "יום זעם" (20.5.11) ליד מעבר ארז ברצועה, תוך המנעות מחיכוך עם צה"ל.

www.3rdintifada.com, www.factjo.com, פלסטין (עזה), 17.5.11

 

מחצית מחברי פרלמנט בכווית קוראים לניתוק יחסים עם סוריה

מחצית מחברי הפרלמנט בכווית [25 מ- 50], רובם מהאופוזיציה, קראו בגילוי דעת לממשלה, לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם סוריה ולגרש את שגרירה מכווית בשל הטבח שמבצע המשטר הסורי במפגינים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.5.11

 

קריאות בפייסבוק למהפכה שנייה במצרים

בתגובה לדיווחים על כך שהמועצה הצבאית העליונה במצרים שוקלת למחול למובארכ ולבני משפחתו בתמורה להעברת כל רכושם והונם לידי המדינה, הוקמו דפים בפייסבוק הקוראים למהפכה מצרית שנייה ב-27.5.11, שתביא להחלפת המועצה הצבאית העליונה במועצה נשיאותית אזרחית; לטיהור מוסדות המדינה משחיתות ולשחרור עצורי המהפכה. לאחד הדפים הצטרפו כ-22 אלף איש ומפלגת ה-6 באפריל הביעה בו את תמיכתה. מנגד הכריזה תנועת האחים המוסלמים על תמיכתה בצבא והתנגדותה למהפכה נוספת, עמדה שבאה לביטוי בדפי פייסבוק אחרים. המועצה הצבאית עצמה טענה כי היא איננה מתערבת כלל בשאלת עונשו של מובארכ או של כל איש אחר מהמשטר הקודם.

www.facebook.com,  אל-אהראם (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.5.11

 

"27.5.11 – מהפכת הזעם המצרית השנייה"

"איני חש בשינוי; אשוב [לכיכר] אל-תחריר"

www.facebook.com

 

ויכוח במצרים: האם להפוך את ראש המועצה הצבאית לנשיא המדינה

בראיון ליומון הרשמי אל-אהראם, הציע העיתונאי והסופר המצרי, מוחמד חסנין היכל, שראש המועצה העליונה של הכוחות המזוינים המצריים, הגנרל טנטאוי, יהפוך לנשיא ללא בחירות, לצד תפקידו כראש המועצה ושר ההגנה. מפלגות אל-ופד, אל-ר'ד ואל-גיל הביעו תמיכה בהצעה, בעוד שמפלגות השלום הדמוקרטי, אל-תגמע ואל-וסט, וכן קואליציית צעירי המהפכה התנגדו לה ודרשו שהשלטון יועבר לידיים אזרחיות ושהנשיא ייבחר בבחירות. היכל היה מקורב לנשיא מצרים לשעבר, גמאל עבד אל-נאצר, ותחת שלטונו שימש כעורך אל-אהראם, אך בשל ביקורתו על משטר מובארכ, לא כתב באל-אהראם במשך שנים. ביום פרסום הראיון, הודפס הגיליון בשלוש מהדורות בשל הביקוש הרב.

אל-אהראם (מצרים), 15-16.5.11; אל-פג'ר (מצרים), 13.5.11

 

"הצבא המצרי" מייבש את "שרידי המפל"ד" - מפלגתו של מובארכ

אל-אהראם (מצרים), 17.5.11

 

נשיא סוריה: המשבר חלף

בפגישה עם נכבדים משכונת אל-מידאן בדמשק, אמר נשיא סוריה בשאר אל-אסד כי המשבר תם וטען כי הסיבה לטיפול השגוי במשבר היא חוסר הכשרה של כוחות הביטחון וכי אלפי שוטרים מתאמנים עתה לשם טיפול באירועים דומים. על התלונות אודות מעורבות יתר של מנגנוני הביטחון בחיי האזרחים, אמר הנשיא כי הורה להגביל את פעילות המנגנונים לאיסוף ולניתוח מידע והעברתו לגורמים האחראים. הוא גם הבטיח שינוי מהותי בעבודת הפרלמנט והממשלה.

אל-וטן (סוריה), 18.5.11   

 

בכיר איראני: רוב הילדים במערב לא יודעים מי הם אבותיהם

חבר המועצה העליונה באיראן למהפכה תרבותית, חסן רחים פור-אזעקדי, אמר שהנשים והילדים הם הקורבן הראשי של ההפקרות המינית במערב וכי 75% מהילדים במערב אינם יודעים מיהם אבותיהם.

כיהאן (איראן), 18.5.11

 

איראן: השלטונות החזירו משט שהיה  בדרכו לבחריין

כוחות הביטחון של איראן החזירו לנמל בבושהר שתי ספינות סיוע שהיו בדרכן לבחריין (16.5.11), לאות  סולידאריות עם העם הבחריני. יצוין כי מקורות צבא בכווית הזהירו (14.5.11) כי כוחותיה הימיים יגנו על המים הטריטוריאליים של בחריין מפני כל תוקפנות חיצונית וכי פגיעה בבחריין תיחשב לפגיעה בכווית.

טהראן טיימס (איראן), 18.5.11; פארס (איראן), 16.5.11; אל-אנבא' (כווית), www.alarabiya.net, 14.5.11