המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.5.2011
12/5/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.5.2011

 

בתקציר: אזרחים סוריים הפגינו במצרים נגד משטרו של אסד *  איראן: ביקורת על הצהרותיו המשיחיות של אחמדי-נז'אד * בכיר באח"ס יתמודד כעצמאי לנשיאות מצרים * בכיר במשה"מ: מיקרוסופט פועלת בשירות ה- CIA * יומונים לבנוניים: כתב האישום המתוקן ברצח אל-חרירי כולל אזרחים סוריים  

 

בכיר באח"ס יתמודד כעצמאי לנשיאות מצרים

בראיון ליומון המצרי אל-שורוק הודיע בכיר האחים המוסלמים במצרים, ד"ר עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, כי ירוץ לנשיאות מצרים באופן עצמאי, לא מטעם תנועה או מפלגה. לדבריו, כל המצרים - לא רק האסלאמיסטים - אינם רוצים בנורמליזציה עם ישראל וגישתם הפוכה מזו של המשטר הקודם, שפעל עפ"י תכתיבים חיצוניים. יצוין כי האח"ס כבר הודיעו כי לא יתמכו באף מועמד לנשיאות החבר בתנועה.

אל-שורוק (מצרים), 12.5.11

 

היהודים והאיראנים נהנים מן "הפתנה העדתית במצרים"

אל-וטן (סעודיה), 11.5.11

 

סורים הפגינו בקהיר נגד משטרו של אסד

מאות אזרחים סוריים הנמצאים במצרים, הפגינו (10.5.11) בקהיר נגד משטרו של הנשיא אסד והבטיחו להמשיך במחאתם עד להפלת המשטר בסוריה. לדבריהם, הם לא יירתעו משלילת אזרחותם הסורית, או מביטול מלגות לימודים מטעם סוריה.

www.elaph.com , 11.5.2011

 

כיהאן ואיתאללה מצבאח יזדי: הצהרותיו המשיחיות של אחמדי-נז'אד – לא מקובלות

האיתאללה מוחמד תקי מצבאח יזדי הנחשב לפטרונו של הנשיא אחמדי-נז'אד, הצביע על הסכנה שבדברי הנשיא לפיהם 'האמאם הנעלם' (מעין משיח בשיעה) מנהל את החברה, משום שהם מייתרים את אנשי הדת מתפקידם בחברה. היומון כיהאן, המקורב למנהיג איראן ח'אמנאי, טען כי דברי הנשיא אודות קשריו עם 'האמאם הנעלם' אינם מקובלים ומציגים אותו כמי שחף מטעויות וחסין מפני ביקורת.

כיהאן (איראן), 12.5.11; אנתח'אב (איראן), 11.5.11

 

מצרים: הצעות חוק למניעת אפליה על רקע דתי

בעקבות העימותים בין קופטים למוסלמים במצרים, הודיעה ממשלת מצרים כי תגיש בקרוב שתי הצעות חוק, האחת בשם "החוק לאיחוד כללי בניית בתי הפולחן" במסגרתו יושוו התנאים לבניית בתי פולחן מוסלמים ונוצרים - חוק אותו דורשים הקופטים זה שנים רבות שיאפשר להם בנייה חופשית של כנסיות  ללא אישור הנשיא; והשנייה, עבור חוק שימנע אפליה בין בני הדתות השונות במצרים, או הסתה דתית.

אל-אהראם (מצרים), 12.5.11

 

בכיר במשה"מ: מיקרוסופט פועלת בשירות ה- CIA

חסן עבאסי, ראש המרכז הדוקטרינרי לביטחון לאומי של משמרות המהפכה, אמר בריאיון לרדיו באיראן, כי מיקרוסופט עובדת בשירות סוכנות הביון האמריקאית, CIA וכי תוכנת ה-windows של החברה מעבירה לסוכנות נתונים אישיים על הגולשים בעת התחברותם לאינטרנט.

פרדא ניוז (איראן), 10.5.11

 

יומונים לבנוניים: כתב האישום המתוקן ברצח אל-חרירי כולל אזרחים סורים  

יומונים לבנונים דיווחו כי כתב האישום ברצח רפיק אל-חרירי הורחב והוא כולל כעת כ-30 איש, ביניהם גם סורים. היומון אל-ספיר דיווח כי התובע הכללי במשפט, דניאל בלמאר, ביקש מצרפת מידע נוסף שבידיה אודות הרצח והבטיח כי יגיע אל מתכנני הרצח בדמשק.

אל-ספיר (לבנון), 12.5.11, אל-נהאר (לבנון), 11.5.11 

 

הממלכה הסעודית חובטת בבחריין עד זוב דם

פארס (איראן), 12.5.11

 

איראן: ביקורת בצמרת המשטר על החלטת אחמדי-נז'אד לאחד משרדי ממשלה 

יו"ר המג'לס באיראן, עלי לאריג'אני, קרא (10.5.11) לנשיא אחמדי-נז'אד לחזור בו מן ההחלטה לצמצם את מספר משרדי הממשלה באמצעות איחוד פעילויותיהם, בטענה שהצעד לא אושר ע"י המג'לס. מועצת המפקחים, גוף מפקח בכיר באיראן, תמכה בקריאה זו.  קודם לכן (8.5.11) הודיעה ממשלת אחמדי-נז'אד על איחוד משרד התחבורה עם משרד השיכון; משרד האנרגיה עם משרד הנפט; משרד התעשייה והמחצבים עם משרד המסחר, ומשרד הרווחה עם המשרד לענייני עבודה ועניינים חברתיים; יצוין כי שרי הרווחה והנפט כבר הודיעו (11.5.11) על הפרידה ממשרדיהם.
תאבנאק, אלף, פרס טי וי (איראן), www.lenziran.com 11.5.11; ח'בר און ליין (איראן), 10.5.11 Tabnak, alef

 

שר המודיעין האיראני: להיאבק בדף הפייסבוק של משה"ח הישראלי בפרסית

שר המודיעין האיראני, חידר מוצלחי, קרא לעם האיראני להתגייס למאבק בדף הפייסבוק בפרסית שמשה"ח הישראלי מתכוון לפתוח.

פארס (איראן), 11.5.11