המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.5.2011
5/5/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.5.2011

 

בתקציר: מועצת המעבר הלובית: אם מעשי ההרג יימשכו - כל תגובה אפשרית * ירדן: עשרות פעילי הסלפיה-ג'יהאדיה שוחררו מהכלא * מצרים: פרקליטהּ של קמיליה שחאתה: היא לא התאסלמה * כיהאן: יחסו של המשטר הסורי כלפי המפגינים – שגוי * יוצאי צבא בירדן מותחים ביקורת קשה על המשטר

 

כיהאן מותח ביקורת על יחסו האלים של המשטר הסורי כלפי המפגינים

היומון כיהאן, המקורב למנהיג איראן עלי ח'אמנאי, טען שיחסם הנוקשה של כוחות הביטחון הסורים כלפי המפגינים הסב אבדות בנפש וגרם להתחזקות המהומות ולהתפשטותן. היומון דחה את הטענה שהשלטון בסוריה הוא בידי המיעוט העלווי וקבע כי מפלגת הבעת', השולטת בממשלה ובצבא, מורכבת בעיקר מסונים, אשר גם אוחזים ברוב המשרות הממשלתיות החשובות. 

כיהאן (איראן), 5.5.11

 

סודאן: תפילת אשכבה לבן לאדן

בח'רטום התקיימה (4.5.11) תפילת אשכבה לבן לאדן, ביוזמתם של שלושה ארגונים, בראש אחד מהם עומד האיסלאמיסט, הקיצוני אל-טייב מוצטפא, דודו של הנשיא, עומר אל- בשיר. במהלך התפילה כינו המתפללים את בן לאדן "שהיד" וקראו "ח'יבר חיב'ר, הוי יהודים, צבא מוחמד עתיד לחזור" (לזכר הקרב בו הרג מוחמד כמאה מיהודי המקום). בנוסף דרשו המפגינים לקרוא לרחוב בו שוכנת השגרירות האמריקאית על שמו של בן לאדן. מנהיג הארגון הסלפי אנצאר אל-סונה אל-מוחמדיה, אבו זיד מוחמד חמזה, הביע בדרשתו תקווה שכל המנהיגים המוסלמים יהיו כבן לאדן. האופוזיציונר האיסלאמיסט חסן אל-תוראבי, אמר כי הוא מצר על מותו של "ידידו" בן לאדן על אף שהוא חלק על דרכו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.5.11

 

מהפכת ה-25 בינואר במצרים תופרת את דגל פלסטין

אל-ערב אל-יום (ירדן), 5.5.11

 

יוצאי צבא בירדן מותחים ביקורת על המשטר

הוועדה הלאומית של יוצאי צבא בירדן מתחה ביקורת על המשטר בעקבות מה שכינתה "כשלון חרוץ" בניהול המדינה, וטענה כי מינויים במנגנון המדינה נעשים על-פי מבחן קשרים ולא כישורים. הוועדה האשימה את המלכה ראניה במעורבות בקבלת החלטות בממלכה, כולל בתחום הביטחוני ודרשה לעגן בחוקה את ההחלטה לנתק את הגדה המערבית  מהממלכה (1988) ואף להביא לדין  שרי הפנים שהתירו מאז אזרוח של פלסטינים, משום שהדבר משרת את ישראל ופוגע בזהות הלאומית הפלסטינית. הוועדה הביעה תמיכה בהתנגדות של חמאס ובזכות השיבה, המשרתות, לדבריה, את האינטרסים של העמים הפלסטיני והירדני, וקראה לביטול הסכם השלום עם ישראל ולשיפור היחסים עם תורכיה ואיראן.

www.aljazeera.net , 5.5.11  

 

חודשו שידורי הטלוויזיה הפלסטינית בעזה ושידורי אל-אקצא בעזה

הטלוויזיה של הרש"פ חידשה את שידוריה בעזה לאחר ארבע שנות הפסקה, מאז השתלטות החמאס על הרצועה. במקביל, החל ערוץ החמאס אל-אקצא לשדר לראשונה בגדמ"ע לאחר שפעילותו שם נאסרה.

אל-קדס (ירושלים), 5.5.11

 

ירדן: עשרות פעילי הסלפיה-ג'יהאדיה שוחררו מהכלא

בית המשפט לביטחון המדינה בירדן שחרר (4.5.11) 64 פעילים של הזרם הסלפי-ג'יהאדי שנעצרו

באמצע אפריל בעקבות שביתת שבת שקיימו בעיר אל-זרקאא' (15.4.11) שכללה עימותים אלימים עם כוחות הביטחון. פרקליטם של הארגונים האסלאמיים, מוסא אל-עבדאללאת, אמר כי בנו של אבו מוחמד אל-טחאוי אחד מבכירי הזרם שוחרר, אולם מנהיגי הזרם הסלפי-ג'יהאדי עצמו - לא שוחררו.

www.assabeel.net, 4.5.11 

 

מועצת המעבר הלובית: אם מעשי ההרג יימשכו - כל תגובה אפשרית

שה"ח של מועצת המעבר הלובית, עלי אל-עיסאוי, אמר כי קבוצת מדינות הקישור בנושא לוב שתיפגש היום (5.5.11) ברומא, תדון בסיוע כספי למורדים וחימושם. לדבריו, המורדים שוללים מהלך קרקעי בלוב או כיבושה ע"י כוחות זרים, ואולם אם מעשי ההרג וההשמדה יימשכו, כל האפשרויות תהיינה פתוחות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.5.11

 

מצרים: פרקליטה של קמיליה שחאתה: היא לא התאסלמה

נגיב גבראאיל, פרקליטה של קמיליה שחאתה - אשת כומר נוצרי שנטען כי היא מוחזקת בכנסייה לאחר שהתאסלמה – מסר כי היא אמרה לו בפגישתם בחודש שעבר שהיא מעולם לא התאסלמה וסיבת היעלמה הייתה סכסוך עם בעלה, בעקבותיו שהתה אצל קרובי משפחה שהצליחו לבסוף לפשר ביניהם. לדבריו, לא ניתן מבחינה חוקית לאלץ את שחאתה להופיע בפני בית המשפט או להתראיין בתקשורת.

אל-אהראם (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 5.5.11