המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.5.2011
2/5/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.5.2011

 

בתקציר: תגובות לחיסול בן לאדן * שר לבנוני מטעם חזבאללה: ביטחון לבנון תלוי בביטחון סוריה * אתר איראני: המהומות בסוריה מזיקות לאיראן * מפקד המודיעין הצבאי בגדה יכין בעזה את ביקורו של עבאס * נציגו של עבאס: אבו ג'יהאד – גיבור שיש לחקות * ועדה משותפת לחמאס ולפת"ח לציון יום הנכבה

 

חיסול בן לאדן: החמאס מגנה; הרש"פ מברכת; אסלאמיסטים צופים נקמה; איראן: ספק אם חוסל

ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, אמר כי למרות המחלוקות בין החמאס לאל-קאעדה, תנועתו מגנה את ההתנקשות בבן לאדן- "לוחם הג'יהאד". לדבריו, "זהו המשך המדיניות האמריקאית המבוססת על אלימות ושפיכת הדם הערבי והאסלאמי." מנגד, אמר דובר הרש"פ, ר'סאן אל-ח'טיב, שההתנקשות "תועיל לשלום ברחבי העולם, אך הדבר החשוב הוא להכניע את השיח והסגנון האלים שבן לאדן ואחרים יישמו ועודדו." סגן יו"ר מפלגת האח"ס במצרים, ד"ר עיסאם אל-עריאן, אמר כי מותו של בן לאדן מסיר את אחת הסיבות לאלימות בעולם וצפה כי תבוא נקמה; חבר מועצת השורא של אל-גמאעה אל-אסלאמיה, שיח' צפות עבד אל-ר'ני, אמר כי האירוע לא ישים קץ לסכסוך בין אל-קאעדה לארה"ב; חבר אחר במועצה, שיח' עאסם עבד אל-מגיד, צפה כי דרכו והשקפתו של בן לאדן ידעכו לאחר מותו. המטיף הסלפי עומר בכרי אמר בלבנון כי מותו של בן לאדן מבטא אובדן של מנהיג באזור, אך טוב שהוא השיג את השהאדה בה רצה. גם הוא העריך כי יבוצעו מעשי נקם. אנשי דת מוסלמים אמרו בתגובה לדיווח כי גופתו של בן לאדן הושלכה לים כי הצעד מנוגד להלכה המוסלמית המתירה קבורה כזו רק אם המוות התרחש בים. יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, עלא א-דין בורוג'רדי, הטיל ספק בדבר החיסול, וטען כי ארה"ב פרסמה הודעות דומות בעבר. לדבריו, גם אם החיסול בוצע זהו הישג קטן לאחר עשור של תוקפנות ארה"ב באפגניסטן.

פארס (איראן), אל-שורוק (מצרים),www.alarabiya.net , פלסטין (עזה), אל-סביל (ירדן), www.amad.ps, 2.5.11

 

סוריה: מתן ארכה למפגינים להסגיר עצמם

משרד הפנים הסורי קרא לאזרחים שפגעו בביטחון המדינה, נשאו נשק והפיצו ידיעות כוזבות במהלך המהומות, להסגיר עצמם ואת החוליות החמושות עד ה-15.5.11, בתמורה לאי העמדתם לדין. יצוין כי, לראשונה מאז תחילת המהומות, נעצרו בכירים מהאופוזיציה הכורדית בקאמישלי, לאחר שקראו להפגין בתביעה לדמוקרטיה.

סו"י סאנא (סוריה), www.alarabiya.net, 2.5.11

 

שר לבנוני מטעם חזבאללה: ביטחון לבנון תלוי בביטחונה של סוריה

מוחמד פניש, השר לפיתוח אדמיניסטרטיבי בממשלת המעבר בלבנון מטעם חזבאללה, אמר כי ביטחונה של לבנון תלוי בביטחונה של סוריה, ובלבנון לא תהיה רגיעה כל עוד ביטחונה של סוריה מאוים. ברמזו לכוחות ה-14 במרץ, הוא הזהיר שכל מעורבות של קבוצה לבנונית בענייניה של סוריה, מסוכנת לבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 2.5.11  

 

המשטר הסורי לאזרחים: בואו, אל תפחדו, לא נעשה לכם דבר

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 1.5.11

 

מצרים דחתה תנאי הסיוע הכלכלי האמריקאי

משה"ח המצרי דחה הצעה אמריקאית למענק של 150 מיליון דולר במסגרת הסיוע הכלכלי האמריקאי למטרות פיתוח ודמוקרטיזציה, בהסבירו כי ממשלת מצרים מתנגדת לתנאים של וושינגטון להגשת הסיוע, ולמימונה של ארה"ב NGOs שאינם רשומים במשרדי הממשלה המצרית כנדרש בחוק. בחודש שעבר דחתה ארה"ב את בקשת שר האוצר המצרי והשרה לשת"פ בינ"ל בביקורם בוושינגטון, למחוק את החובות של מצרים לארה"ב או להעניק לה סיוע דחוף של שבעה מיליארד דולר.

אל-אהראם (מצרים), 2.5.11

 

ביקורת באח"ס: מנהיגי מפלגת "החירות והצדק" לא נבחרו בבחירות

גורמים בתנועת האחים המוסלמים מתחו ביקורת על החלטות שקיבלה (30.4.11) מועצת השורא של התנועה בנוגע למפלגתה "החירות והצדק". צעירי התנועה טענו כי מנהיגי המפלגה לא נבחרו בבחירות, וכי מתפתחת תלות בלתי רצויה בין המפלגה לבין התנועה. פעילי התנועה באלכסנדריה טענו כי החלטת מועצת השורא, לפיה האח"ס יתמודדו על 50% ממושבי הפרלמנט ולא על שליש כפי שנקבע, עלולה ליצור התנגדות במצרים ובמערב בשל חשש מפני כוונות השתלטות של האח"ס על המשטר במצרים.

אל-אהראם; אל-מצרי אל-יום (מצרים), 2.5.11

 

אתר איראני: המהומות בסוריה מזיקות לאינטרסים של איראן

האתר איראן דיפלומסי טען שהמהומות בסוריה יפגעו בהשפעתה של איראן על חזבאללה ועל חמאס וציין כי אם אסד יישאר בשלטון, הוא ייאלץ לשלם במטבע איראני כדי לפייס את הסונים; ואם לא יישאר – יקום משטר סוני שירצה להתרחק מאיראן. האתר רמז כי איראן מחמשת את סוריה במסגרת ההסכם הצבאי ביניהן והעריך שסוריה תיפגע מהסנקציות האמריקאיות, למרות הסיוע שהיא מקבלת מאיראן.

www.irdiplomacy.ir (איראן), 1.5.11

 

מפקד המודיעין הצבאי בגדה ייצא לעזה להכנת ביקורו של עבאס

מפקד המודיעין הצבאי בגדה המערבית, נידאל אבו דח'אן, אמר כי בימים הקרובים הוא יגיע לעזה על פי הוראתו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כדי להכין את ביקורו של עבאס שם. לדבריו, בביקורו בעזה יקיים עבאס דיונים על ענייני הביטחון שנקבעו בהסכם הפיוס.

אל-קדס (ירושלים), 2.5.11

 

סו"י מען: כוננות מצרית בסיני לקראת "יום ההתקדמות לירושלים"

סו"י הפלסטינית מען דיווחה כי צבא מצרים העלה את מצב הכוננות ותגבר את כוחותיו בצפון סיני ובגבולות עם עזה וישראל, כהכנה ל"יום ההתקדמות לירושלים" שנועד ל-14 במאי, יום בו מתכוונים כוחות לאומיים במצרים, המתארגנים דרך הפייסבוק, לצאת מאל-עריש לכיוון ישראל, דרך הים והיבשה. נמסר כי מצרים מתכוונת לסגור את כל הכניסות לצפון סיני ודרומו טרם הפעולה המתוכננת. יצוין כי דפי פייסבוק הקוראים לשיבה של מיליוני פליטים פלסטינים לישראל, ב-15 במאי, זכו לתמיכה של מאות אלפי גולשים.

www.maannews.net, 1.5.11

 

ועדה משותפת לחמאס ולפת"ח לציון יום הנכבה

חבר הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר זכריא אל-אר'א, אמר כי הוקמה וועדה משותפת לפת"ח ולחמאס לציון יום הנכבה ה-63 וכי ישנם מגעים עם כל הכוחות הלאומיים והאסלאמיים במטרה לקיים פעילות מרכזית משותפת לציון יום הנכבה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 2.5.11  

 

נציגו של עבאס: אבו ג'יהאד – גיבור שיש ללכת בדרכו

חבר הוועדה המרכזית של הפת"ח, מחמוד אל-עאלול, שנשא נאום בשמו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, בטקס לציון יום השנה למותו של ח'ליל אל-וזיר (אבו ג'יהאד), אמר כי אבו ג'יהאד הוא "אחד המנהיגים השהידים הגדולים" שיש לשבח את גבורתם וללכת בדרכם.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 2.5.11 

 

הבנק האסלאמי יעביר 50 מיליון דולר נוספים לרש"פ

חבר הוועדה המרכזית של הפת"ח, מחמד שתיה, אמר כי הבנק האסלאמי יעביר לרש"פ סיוע של 50 מיליון דולר לנושא ירושלים, כתוספת לסיוע של 120 מיליון דולר שדווח (1.5.11) כי נועדו למיזמים בגדה.

אל-קדס (ירושלים), 2.5.11