המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.5.2011
1/5/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.5.2011

 

בתקציר: כיהאן: ההסכם הפלסטיני יאפשר לקבוצות ג'יהאדיות לפעול בגדה * הבנק האסלאמי: 120 מיליון דולר לטובת מיזמים בגדה * אל-קדס אל-ערבי: עבאס לא ירוץ בבחירות הבאות * מצרים: נבחרה ההנהגה של מפלגת האח"ס * ירדן: קריאות לשחרור ירושלים ואל-אקצא בעצרת התנועה האסלאמית

 

ירדן: קריאות לשחרור ירושלים ואל-אקצא בעצרת של התנועה האסלאמית

התנועה האסלאמית בירדן ארגנה (29.4.11) בעקבה עצרת לציון כיבוש ירושלים על ידי הח'ליפה עמר אבן אל-ח'טאב, בהשתתפות יותר מ-6000 איש, בהם ראשי התנועה האסלאמית בירדן ומנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל השיח' ראא'ד צלאח. הדוברים קראו להציל את מסגד אל-אקצא ולשחררו מידי הישות הציונית. המפקח הכללי של האח"ס בירדן, המאם סעיד, שיבח את מהפכות העמים באזור ואמר כי שחרור העמים יביא לשחרור אל-אקצא. לדבריו, "הגיע הזמן לשבור את הכבלים, הגיע זמן הג'יהאד והשחרור". השיח' ראא'ד צלאח אמר כי "תושבי ירדן הם חלוצי הכובשים של ירושלים וכי ירדן היא בסיס היציאה [שלהם]." לירדנים אמר: "כל גרגר אדמה בירושלים מחכה לכם. גורל עמאן הוא חלק מגורלה של ירושלים. גורל נמל עקבה הוא חלק מגורלה של רצועת עזה. אנו לפקודתך, אל-אקצא."

www.ikhwanjo.com , www.assabeel.net , 30.4.11

 

כיהאן: ההסכם הפלסטיני יאפשר לקבוצות ג'יהאדיות לפעול בגדה

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען שהסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס בקהיר, מסמל את השינוי שחל במשטר במצרים ורמז כי הדבר מבשר את ניצחון הזרם האסלאמי בקרב הפלסטינים ובמצרים. היומון הדגיש כי "העם הפלסטיני ונציגתו החוקית, חמאס, דורשים את יציאת הציונים מכל אדמות פלסטין" והוסיף כי החלק החשוב בהסכם הוא נרמול המצב הביטחוני בין הפלגים בעזה (חמאס) ובגדה (פת"ח) ומתן אפשרות לקבוצות הג'יהאדיות לפעול בגדה וברצועה. לדברי כיהאן, חזרת החמאס והג'יהאד לגדה תיתקל בתנאים מצד הרשות הפלסטינית, ואולם ארגונים אלו יוכלו לפעול בגלוי בגדה, באופן שישים קץ לשקט לו זכו הציונים בגדה בשנים האחרונות. לסיכום קובע כיהאן כי ההסכם יסכל את מאמצי ישראל לעכב את הקמת המדינה הפלסטינית בעצרת האו"ם בספטמבר ויגביר את ביטחונם העצמי של הפלסטינים ואת יכולתם להתמודד עם משברים בעתיד.

כיהאן (איראן), 30.4.11

 

מטיפים סעודיים תומכים בהפגנות בסוריה

45 מטיפים סעודיים, ביניהם השיח' מוחמד אל-הבדאן המפקח על האתר www.islamlight.net, והשיח' הסעודי הבכיר סלימאן אל-עודה, פרסמו גילוי דעת התומך במפגינים בסוריה ואשר מגנה את צעדיו של המשטר הסורי כלפיהם. יצוין כי השיח' אל-הבדאן התבטא בעבר נגד הפגנות בסעודיה. 

www.anbacom.com, 30.4.11

 

פיוס חמאס - פת"ח: מהפכה נוספת השומטת את הקרקע מתחת לכס השלטון הישראלי

  

אל-מדינה (סעודיה), 1.5.11

 

הבנק האסלאמי: סיוע של 120 מיליון דולר לפרויקטים בגדה

ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד, חתם עם הבנק האסלאמי לפיתוח על הסכם סיוע לרש"פ בהיקף של 120 מיליון דולר לטובת שלושה מיזמים מיידיים: שיפוץ בתיה"ס ומוסדות חינוך במזרח ירושלים, פיתוח האזורים הכפריים המאוימים ע"י ההתנחלויות וגדר ההפרדה וסיוע כלכלי למשפחות עניות.

www.wafa.ps, 30.4.11

 

אל-קדס אל-ערבי: מחמוד עבאס לא יתמודד בבחירות הבאות

מקורות פלסטיניים מסרו ליומון אל-קדס אל-ערבי כי מחמוד עבאס הודיע שלא יתמודד בבחירות הקרובות לנשיאות, שייערכו תוך שנה מהחתימה על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס, וכי הוא הורה לפת"ח לחפש מועמדים אחרים לתפקיד.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.4.11

 

עורך יומון במרוקו נעצר בעקבות פרסומים על שחיתות והפרת זכויות אדם

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי שלטונות מרוקו עצרו את רשיד אל-ניני, העורך הראשי של היומון אל-מסאא', הנפוץ ביותר במרוקו, בשל דיווחי העיתון על שחיתות של בכירים ועל הפרות של זכויות אדם שביצעו מנגנוני הביטחון במהלך חקירות.  

אל-קדס אל-ערבי (לונדון),30.4.11

 

מצרים: נבחרה צמרת ההנהגה של מפלגת האח"ס

מועצת השורא של תנועת האחים המוסלמים במצרים בחרה את ד"ר מוחמד מורסי ליו"ר מפלגת "החירות והצדק", את ד"ר עיסאם אל-עריאן לסגנו, ואת ד"ר סעד אל-כתאתני למזכ"ל המפלגה. שלושתם יעזבו את תפקידיהם בתנועה. המועצה קבעה כי המפלגה והתנועה יהיו מתואמות, ואולם המפלגה תהא עצמאית בהחלטותיה. נמסר כי האח"ס יתמודדו על כמחצית ממושבי מועצת העם בבחירות הבאות, ולא יציגו מועמד לנשיאות.

www.ikhwanonline.com, 30.4.11

 

מצרים: מאמצים לפתרון פרשת קמיליה שחאתה

בעקבות לחץ ציבורי רחב במצרים, לחשוף מה עלה בגורלה של קמיליה שחאתה – אשת כומר נוצרי שנטען כי היא מוחזקת בכנסייה לאחר שהתאסלמה – העבירה הפרקליטות המצרית לכנסייה הקופטית צו זימון לחקירה של שחאתה. פעיל זכויות האדם הקופטי נגיב גבראאיל מסר כי הוא מונה לפרקליטה של שחאתה, וטען כי פגישת המופתי של מצרים, ד"ר עלי גומעה, אתמול (30.4.11) עם הפטריארך הקופטי, באבא שנודה, עסקה בפתרון לפרשה, שיושג בקרוב. הדיון בתיקה של  שחאתה יתקיים ב-24.5.2011.

אל-דוסתור (מצרים), 30.4.11; אל-אהראם (מצרים), 30.4.11, 1.5.11

 

קורבנות הדיכוי בסוריה: הדמוקרטיה, הרפורמה והתקשורת הניטראלית

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.5.11

 

סעודיה: תביעה נגד המשרד לעניינים מוניציפאליים

אזרחית סעודית מהעיר ג'דה הגישה תביעה משפטית נגד המשרד הסעודי לעניינים מוניציפאליים בגין האיסור שהטיל המשרד על נשים להשתתף בבחירות המוניציפאליות שנפתחו ב- 23.4.11.

http://www.news-sa.com, 28.4.11

 

אחמדי-נז'אד: יחסי עם ח'אמנאי כיחסי אב ובנו

בהתייחס לדיווחים על משבר ביחסים בין מנהיג איראן עלי ח'אמנאי לנשיא אחמדי-נז'אד, והיעדרותו של הנשיא מן העבודה בשבוע האחרון, מסרו סוכנויות ידיעות באיראן כי אחמדי-נז'אד ישתתף בישיבת הממשלה היום (1.5.11). אחמדי-נז'אד עצמו אמר שהשתתפותו בישיבה תסכל את מזימות אויבי המשטר, וכי בינו לבין ח'אמנאי מתקיימים 'יחסי אב ובן'. תומכי אחמדי-נז'אד טענו כי הוא נעדר מהעבודה בשל שפעת קשה.

אירנא, פארס, עסר-י איראן (איראן), 1.5.11