המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.4.2011
22/4/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.4.2011

 

בתקציר: מאמר באל-חיאת: איראן הבריחה נשק לסוריה דרך היבשה * לוב: עבד אל-ג'ליל מותח ביקורת על תפקוד נאט"ו * איתאללה איראני: שושלות סעודיה ובחריין – כופרות * ארגוני ז"א ערביים: לא לצירוף  סוריה למועצת זכויות האדם של האו"ם * מארגני משט החירות לעזה: פת"ח לא ביקשה להשתתף במשט

 

מפקד משה"מ: נוכל להגיב לתוקפנות גם בים של עומאן ובאוקיינוס ההודי

מפקד משמרות המהפכה באיראן, עלי ג'עפרי, אמר כי האויב הרחיק את ספינותיו מאזור המפרץ הפרסי אל הים של עומאן ואל האוקיינוס ההודי, בשל חששו מעוצמתה של איראן במפרץ, ואולם משה"מ מגדילים את טווח תגובתם לתוקפנות האויב גם לאזורים מרוחקים אלה.

פארס (איראן), 22.4.11

 

תגבור אבטחת הכנסיות במצרים

השלטונות המצריים תגברו את האבטחה סביב הכנסיות בכל מחוזות מצרים לקראת חג הפסחא בשבוע הבא, מחשש לפעולות חבלניות, בשל התגברות המתיחות לאחרונה בין מוסלמים לקופטים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.4.11

 

מאמר באל-חיאת: איראן הבריחה נשק לסוריה דרך היבשה

במאמר ביומון אל-חיאת נכתב כי תורכיה החרימה נשק שהועבר דרך היבשה מאיראן לסוריה, בנוסף לשני מטוסי הנשק שתפסה תורכיה לאחרונה, בדרכם מסוריה לאיראן.

אל-חיאת (לונדון), 22.4.11

 

לוב: עבד אל-ג'ליל מותח ביקורת על תפקוד נאט"ו

מוצטפא עבד אל-ג'ליל, יו"ר מועצת המעבר הלאומית בלוב, טען כי כוחות נאט"ו יכולים היו לסיים את המבצע בתוך חודש לו תקפו את המטרות שסיפקו להם המורדים, והדגיש כי הפתרון היחיד למשבר הוא סילוק משטרו של אל-קד'אפי באמצעות לחץ צבאי. הוא אישר שלובים שפרשו מאל-קאעדה לוחמים לצד המורדים, אך ציין כי הארגון עצמו לא שותף ללחימה. אל-ג'ליל הוסיף כי, אחמד ג'בריל, מזכ"ל החזית העממית – המפקד הכללית, שלח אלף לוחמים כסיוע לאל-קד'אפי וקרא לחזבאללה ולאמל למנוע הגעת לוחמים נוספים מלבנון. לדבריו, אלג'יריה, ניגריה וצ'אד שולחות לאל-קד'אפי סיוע לוגיסטי וצבאי.

אל-חיאת (לונדון), 22.4.11

 

איתאללה איראני: שושלות סעודיה ובחריין - כופרות

האיתאללה האיראני, ג'ואדי אמולי, אמר לאנשי דת מבחריין, כי על כל מוסלמי חלה חובה להגן על העם הבחריני וכי רבים מבני הנוער באיראן מוכנים לבצע שהאדה (מסירת הנפש) בבחריין, אך דרכם אליה חסומה. לדבריו, שושלות המלוכה אל-סעוד בסעודיה ואל-ח'ליפה בבחריין, הן כופרות. יצוין כי סו"י האיראנית איסנא דיווחה כי 200 סטודנטים איראנים הפליגו בשתי ספינות מדרום איראן לכיוון בחריין.
איסנא , מהר (איראן), 22.4.11 Ayatolah Javadi Amoli

 

"הפיוס הפלסטיני": איראן, ארה"ב ותורכיה מפריעות לשחקן הפלסטיני

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 22.4.11

 

נציגי הכורדים באזור דנו בקידום עניינם של הכורדים בסוריה

נציגי הכורדים בסוריה דנו עם סגן מנהיג תנועת ה-pkk, מראד קרה ילאן, במצב בסוריה ובתיאום מאמצי הכורדים באזור להגשמת דרישות הכורדים בסוריה. ילאן, שזימן את המשלחת לפגישה דחופה במטהו שבצפון מזרח עיראק, אמר כי המחאה בסוריה היא הזדמנות פז לקידום שאיפותיהם של הכורדים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.4.11

 

ארגוני ז"א ערביים: אין לצרף את סוריה למועצת זכויות האדם של האו"ם

19 ארגוני זכויות אדם ערביים הביעו מורת רוח מהחלטתן של מדינות הליע"ר לתמוך בצירופה של סוריה במועצת לזכויות האדם של האו"ם והחלו לפעול בקרב המדינות החברות במועצה כדי למנוע מהלך כזה. בהודעה שפרסמו, טענו הארגונים כי תמיכה במועמדותה של סוריה היא זלזול ברגשותיו של העם הסורי אשר שילם בחייהם של 250 אנשים ואלפי פצועים ועצורים במחאות האחרונות נגד המשטר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.4.11

 

לבנון: מתיחות בין תומכי ומתנגדי השלטון הסורי 

מתיחות רבה בטריפולי שבלבנון בשל כוונת מפלגת אל-תחריר לקיים (22.4.11) הפגנת תמיכה במחאה בסוריה, למרות האיסור על כך מצד הממשלה ולמרות איומים של תומכי סוריה בעיר כי יגיבו על כל קריאה נגד הנשיא אסד. כוחות ביטחון לבנונים נפרשו בעיר כדי למנוע את ההפגנה ואת החיכוך בין הצדדים.    

אל-אח'באר (לבנון), 22.4.11

 

אילאפ: סעודיה רוצה בהידוק שתה"פ הצבאי עם הודו

האתר אילאפ מסר מפי מקור סעודי כי בכירים צבאיים סעודיים והודים דנים בקיום תמרונים ימיים משותפים וכי סעודיה מעוניינת בהידוק שתה"פ הצבאי בין שתי המדינות וברכישת ציוד צבאי מהודו.  נמסר כי שר ההגנה ההודי צפוי לדון בשבוע הבא בסעודיה בנושאים אלה. יצוין כי בשנה האחרונה התקיימו ביקורים הדדיים בין נציגי המדינות שעסקו בהידוק שתה"פ הצבאי והביטחוני ביניהן.

www.elaph.com , 21.4.11

 

מארגני משט החירות לעזה: פת"ח לא ביקשה להשתתף במשט

בתגובה לדבריו של בכיר הפת"ח נביל שעת' כי הפת"ח תשתתף במשט החירות הצפוי לצאת לעזה  בחודש הבא, מסר דובר קואליציית משט החירות כי לא התקבלה כל בקשה מפת"ח להשתתף במשט, אך בירך על השינוי החיובי ביחסה של הרש"פ למשט. חבר בקואליציית המשט, ראמי עבדה, אמר כי מוטב שהפלגים הפלסטיניים לא ישתתפו בו, כדי להימנע מהפיכת המשט לפוליטי ומאיבוד התמיכה הבינ"ל.

www.palestine-info.info, 21.4.11

 

תוניסיה תמסור לרש"פ את ארכיונו של ערפאת

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר בתום ביקורו בתוניסיה (20.4.11) כי ראשי המדינה הסכימו למסור לרש"פ את ארכיונו של יאסר ערפאת הנמצא בבירת תוניסיה, וכי הוא יהיה זה שיקבלו. בעבר סירבה תוניסיה למסור את הארכיון או לאפשר לבכירי הרש"פ לעשות בו שימוש. יו"ר מוסד יאסר ערפאת, נאצר אל-קדוה, אמר כי הפלסטינים מתלבטים האם להעביר את הארכיון לשטחי הרש"פ או להשאירו בתוניסיה, בהיותה מקום בטוח, עד להקמת המדינה הפלסטינית, ולקבל בינתיים עותק אלקטרוני שלו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.4.11; www.maannews.net, 20.4.11

 

מסע הסברה בינ"ל של ממשל החמאס בעקבות רצח אריגוני

משרד הפנים של החמאס שיגר אגרות לגורמים רשמיים בעולם במטרה להבהיר את עמדת ממשלת חמאס כלפי רצח הפעיל האיטלקי ויטוריו אריגוני ע"י חמושים ברצועה. המשרד טען כי כל המעורבים באירוע נעצרו ויועמדו לדין וכי הממשל מעוניין לשמור על הביטחון והיציבות ברצועה. המשרד הבטיח שהרצח לא ימנע הגעת פעילים נוספים לרצועה, שייהנו מהאבטחה הנדרשת.

www.palestine-info.info, 21.4.11

 

יומון קטרי: מאה מיליארד דולר יושקעו במונדיאל 2022

אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, הורה (21.4.11) להקים את הוועדה העליונה לקטר 2022, שתכין את כל הדרוש לקראת המונדיאל שיתקיים במדינה בשנת 2022. בראש מועצת המנהלים של הוועדה יעמוד יורש העצר, השיח' תמים בן חמד; סגנו יהיה נציגו האישי של האמיר, ג'אסם בן חמד; ואחד מחבריה יהיה רה"מ ושה"ח, חמד בן ג'אסם בן ג'בר. היומון הקטרי אל-שרק טען כי קיום המונדיאל בקטר יוכיח כי מדינות ערב מסוגלות לשקף תדמית תרבותית, ערכים אנושיים, חזון מודרני ומסר של אחווה לעולם כולו. מהנדס קטרי בכיר מסר כי קטר תשקיע כמאה מיליארד דולר בבניית התשתיות לאירוע.

אל-שרק (קטר), 22.4.11