המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 17.4.2011
17/4/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 17.4.2011

 

בתקציר: לאריג'אני: התנהגות היטלראית של ארה"ב כלפי ההתקוממויות * כיהאן: גורל מלכי סעודיה ובחריין יהיה כגורלו של מובארכ * מצרים: יו"ר המפל"ד תוקף את ההחלטה לפרק את המפלגה  * שר הפנים הסודאני: נשק לחמאס מוברח דרך סודאן * סעודיה: השיעים חזרו להפגין במזרח המדינה

 

נשיא סוריה לממשלה החדשה: לפעול בתוך שבוע להסרת מצב החירום

בישיבתה הראשונה של ממשלת סוריה החדשה בראשות עאדל ספר (16.4.11), הקציב לה הנשיא בשאר אל-אסד שבוע לגיבוש חוקים להסרת מצב החירום והורה לשרים לשפר את השירות לאזרח, לבזר סמכויות, לנהוג בשקיפות ולהיאבק בשחיתות. אסד ציין כי המזימה נגד סוריה תימשך כל עוד סוריה תדבק בעצמאותה. אנס אל-עבדה, מזכיר ארגון הצהרת דמשק בגולה, אמר כי דבריו של הנשיא אסד על הרפורמות היו חסרי תוכן והתמקדו בעניינים מנהלתיים.

סו"י סאנא (סוריה), www.sooryoon.net, 17.4.11 

 

לאריג'אני: התנהגות היטלראית של ארה"ב כלפי ההתקוממויות

עלי לאריג'אני יו"ר המג'לס האיראני, גינה בנאומו את התקפותיה של ארה"ב בלוב, תימן ובחריין (באמצעות הסעודים) וקרא לה לזנוח את התנהגותה הסטאליניסטית וההיטלראית כלפי ההתקוממויות באזור .

פארס (איראן), 17.4.11

 

סעודיה: השיעים חזרו להפגין במזרח המדינה

ב-15.4.11 הפגינו מאות אזרחים שיעיים בעיר אל-קטיף שבמזרח סעודיה, כאות סולידאריות עם העם הבחריני ובדרישה לשחרר אסירים שיעיים המוחזקים בכלא הסעודי. בהפגנה השתתפו גם נשים שנשאו נרות להזדהות (ראו תמונה) עם נשים העצורות בבחריין. יצוין כי הפגנות דומות אירעו במזרח המדינה בפברואר 2011.

www.rasid.com, 15.4.11

 

 

כיהאן: גורל מלכי סעודיה ובחריין יהיה כגורלו של מובארכ

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, הזהיר את מלכי סעודיה ובחריין כי גורלם יהיה כגורלו הנשיא המודח מובארכ, בקרוב. איתאללה אחמד ג'נתי גינה בדרשתו (15.4.11) את הסעודים הווהאבים "המסריחים", בשל מעורבותם בדיכוי המהומות בבחריין .

כיהאן (איראן), 16.4.11; www.lenziran.com, 15.4.11

 

שר הפנים הסודאני: נשק לחמאס מוברח דרך סודאן

שר הפנים הסודאני, אבראהים מחמוד חאמד הודה כי נשק מוברח דרך סודאן לתנועת החמאס, ואולם, לטענתו, האחראים לכך הם "כנופיות סודאניות" ולממשלה אין כל תפקיד בכך.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.4.2011

 

אירנא: קבוצה בחרינית מאיימת לנקום בארה"ב

קבוצה בחרינית חדשה בשם "נוקמי הפנינה" איימה בהודעה לסו"י האיראנית אירנא, כי המשך מעשי ההרג של כוחות הכיבוש הסעודיים בבחריין יובילו לפגיעה באינטרסים של ארה"ב, סעודיה והאמירויות.

אירנא (איראן), 16.4.11

 

עורך אתר האח"ס במצרים: יש ניסיון להשתיק את האסלאם המתון

בתגובה לסגירת דף הפייסבוק של אתר תנועת האחים המוסלמים במצרים, ikhwanonline.com (15.4.11), אמר עורך האתר, עבד אל-גליל אל-שרנובי, כי ארה"ב והמערב בוחרים להציג לעולם רק את הפן השלילי והאלים של האסלאם ולכן הם מתירים את פעילות אל-קאעידה באינטרנט, ומשתיקים את הקולות של האסלאם המתון והפתוח המיוצג ע"י האח"ס. לדבריו, המנהיגים הערבים לקו באותה טעות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.4.11

 

יומון מצרי: האח"ס הצהירו על כוונה להקים מדינה אסלאמית                       

 היומון אל-מצרי אל-יום דיווח (16.4.11) כי בכירים באח"ס הצהירו על רצונם לכונן מדינה דתית במצרים בה תיושם השריעה. ע"פ היומון, הפרסום מסעיר גורמים פוליטיים רבים במצרים ובהם קואליציית צעירי המהפכה, מפלגת אל-תגמע מפלגת אל-וסט, ואף חלק מצעירי האח"ס שהתריעו מפני הסכנה שבהצהרות כאלה. היומון גם מסר כי הכנסייה הקופטית החליטה להפסיק את הדיאלוג עם האח"ס. סגן המדריך הכללי של האח"ס, הד"ר מוחמד עזת, דחה את הפרסום והגיש תלונה לתובע הכללי נגד אל-מצרי אל-יום.  

אל-מצרי אל-יום, אל-גומהוריה (מצרים), 17.4.11

 

היד היהודית מאחורי "החטיפה והרצח של פעיל זכויות האדם  בעזה"

 

אל-שרק (קטר), 16.4.11

 

מצרים: יו"ר המפל"ד תוקף את ההחלטה לפרק את המפלגה

ביה"ד המנהלי העליון במצרים החליט (16.4.11) לפרק את המפל"ד, בראשה עמד הנשיא המודח חוסני מובארכ. יו"ר המפלגה המכהן, טלעת סאדאת, אמר בתגובה כי זהו פסק דין פוליטי וקרא לפרק את כל המפלגות הישנות במצרים. קואליציית צעירי המהפכה, מפלגת אל-תגמע והזרם הסלפי בירכו על הצעד.

אל-גומהוריה, אל-שורוק (מצרים), 17.4.11

 

אל-מוסתקבל: תרגיל לפנוי העובדים של יוניפי"ל מן המדינה

היומון אל-מסתקבל מסר שכוחות יוניפי"ל ערכו תרגיל להוצאת העובדים האזרחיים הזרים ומשפחותיהם מדרום לבנון. אחד מקציני הביטחון המפקחים על התרגיל, אמר שמדובר בהיערכות לעת חירום.

אל-מוסתקבל (לבנון); 17.4.11

 

שגריר סוריה בבירות: אם סוריה תיפגע – לבנון תיפגע יותר

בהמשך לטענות שהעלתה סוריה כי זרם אל-מסתקבל הלבנוני וג'מאל אל-ג'ראח, חבר הפרלמנט מטעמו מלבים את המהומות בסוריה, אמר שגריר סוריה בלבנון כי רוב העם הלבנוני יודע שפגיעה בארצו פירושה פגיעה גדולה יותר בלבנון. היומון הלבנוני אל-נהאר דיווח, כי סוריה פרסה כוחות בגבול המזרחי של לבנון, ובמיוחד באזור הבוקאע הצפוני, במטרה למנוע הברחות מלבנון אליה.

אל-ספיר (לבנון), 16.4.11; אל-נהאר (לבנון), 17.4.11

 

סו"י סורית: נתפסה משאית אמל"ח מעיראק לסוריה

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה על תפיסת משאית נהוגה ע"י אזרח עיראקי שניסה להבריח אמל"ח מעיראק לשטח סוריה. יצוין כי לפני כחודש דיווחה סוריה על סיכול ניסיון אחר להברחת אמל"ח מעיראק. עיראק טענה כי מדובר בהברחה מסוריה לשטחה.   

סו"י סאנא (סוריה), 17.4.11