המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.4.2011
13/4/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.4.2011

 

בתקציר: ירדן: תנועות האופוזיציה נערכות למחאה ביום שישי הקרוב * איראן: לא נאפשר ביקור סבא"א במתקן הגרעיני בכרג' * שידור דברי מובארכ בערוץ סעודי עורר זעם במצרים * אתר סורי: מנגנוני הביטחון "טיהרו" כפרים במחוז בניאס * שיח' אל-אזהר: התנצלות האפיפיור - תנאי לדיאלוג בין הדתות

 

אל-שרק אל-אוסט: בקרוב "פעולות איכות" של האופוזיציה בטריפולי 

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בכוונת מועצת המעבר הלאומית הלובית לעודד את תושבי טריפולי לצאת נגד השליט ע"י "פעולות איכות" שיבצעו תאים רדומים של האופוזיציה בבאב אל-עזיזיה, מקום מושבו של השליט. הצעד בא לאחר דחיית היוזמות התורכית והאפריקאית, שלא כללו את סילוקה של משפחת אל-קד'אפי מהשלטון, ואיומים כי אם אל-קד'אפי לא יוותר על כיסאו, מבול ההמונים ישטוף אותו.    

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.4.11

 

ירדן: תנועות האופוזיציה נערכות למחאה ביום שישי הקרוב

תנועת "צעירי ה-15 באפריל" שהכריזה על הקמתה לפני כחודש בפייסבוק ודורשת לבצע רפורמה כוללת בירדן, הודיעה כי ביום שישי (15.4.11) תארגן הפגנות מחאה ושביתות שבת בשישה מחוזות ברחבי המדינה. מקור בתנועה חשף כי מנגנוני הביטחון לחצו על התנועה כדי שתבטל את ההפגנות וכי כמה מבכירי התנועה אף קיבלו איומים על חייהם. במקביל הודיעה תנועת "צעירי ה-24 במרץ" על שביתת שבת בכיכר העירייה בעמאן ב-15.4.11 לאחר תפילת יום השישי. דובר "צעירי ה-24 במרץ" אמר כי קיים תיאום מלא בינם לבין "צעירי ה-15 באפריל". בנוסף, הודיעה ועדת התיאום העליונה של מפלגות האופוזיציה בירדן על קיום תהלוכה שתצא לאחר תפילת יום השישי בעמאן בדרישה לרפורמות במדינה.

אל-סביל (ירדן), 13.4.11

 

איראן: לא נאפשר ביקור סבא"א במתקן הגרעיני בכרג'

נציג איראן בסבא"א, עלי אסר'ר סולטאניה, אמר שארצו לא תתיר לפקחי סבא"א לבקר במתקן הגרעין תאבא בעיר כרג' (מערבית לטהראן), המשמש לייצור צנטריפוגות, משום שהדבר חורג מסמכויות סבא"א.  ארגון האופוזיציה האיראני מוג'אהדין ח'לק טען כי איראן מסתירה את המתקן בכרג' משום שמתקיימת בו פעילות גרעינית צבאית ואולם שה"ח האיראני צאלחי אמר כי המתקן גלוי ובעבר ביקרו בו עיתונאים.

www.irib.ir, 12.4.11; פרס טי וי (איראן), 9.4.11

 

רמטכ"ל צבא איראן: על צבא בחריין לסלק הסעודים מהמדינה

רמטכ"ל צבא איראן קרא לצבא בחריין להפגין רוח לאומית וסלק את הכוחות הסעודיים מן המדינה.

מהר (איראן), 12.4.11

 

אתר אהואזי: גל מעצרים בחוזיסטן לקראת יום הזעם האהואזי

אתר אהואזי דיווח כי שלטונות איראן ערכו גל מעצרים במחוז ח'וזיסטן (דרום איראן) לקראת יום הזעם  שמארגנים פעילים אהואזים ביום שישי הקרוב (15.4.11).

www.alahwazi.org , 13.4.11

 

היוזמה המפרצית מונעת מתימן מלהתפוצץ

אל-וטן (סעודיה), 12.4.11

 

שידור דברי מובארכ בערוץ סעודי עורר זעם במצרים

המועצה העליונה של הכוחות המזוינים במצרים טענה כי שידור (10.4.11) קלטת של דברי הנשיא המצרי המודח מובארכ, הדוחה את ההאשמות נגדו, בערוץ הסעודי אל-ערביה, בלא תיאום עימה מהווה התגרות סעודית במצרים. בניסיון לישר את ההדורים, הגיע (12.4.11) שה"ח הסעודי, האמיר סעוד אל-פיצל, לביקור פתע בקהיר ונפגש עם חברי המועצה העליונה של הכוחות המזוינים, וזו מסרה כי רה"מ, עיסאם שרף, ייצא לסעודיה, לפגישה עם המלך עבדאללה, כדי ליישב את המחלוקת.

אל-ג'רידה (כווית), 13.4.11; אל-וטן (סעודיה), 13.4.11

 

אתר סורי: מנגנוני הביטחון "טיהרו" כפרים במחוז בניאס

לאחר ימים של עימותים מזוינים, הוטל סגר על העיר באניאס - קווי התקשורת והחשמל נותקו ודווח על מחסור במזון. אתר סורי מסר כי מנגנוני הביטחון ביצעו "טיהור" בכמה כפרים במחוז בניאס. בנוסף, נעצרו פעילי אופוזיציה בולטים, ביניהם פאיז סארה, ג'ורג' צברא ואחמד מעתוק. יצוין כי כמה מהפעילים זומנו לאחרונה לדיאלוג עם המשטר. ארגוני זכויות אדם סורים קראו למשטר לעצור את האלימות ולהקים ועדת חקירה עצמאית לארועים. ארגון הצהרת דמשק קרא למזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, להטיל סנקציות על המשטר.

www.syria-news.com, אל-וטן (סוריה), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.4.11; http://all4syria.info, http://nidaasyria.org, 11.4.11

 

יומון ירדני: אווירה שלילית בפגישה בין מחמוד אל-זהאר לשה"ח המצרי

היומון הירדני אל-סביל, שבבעלות תנועת האחים המוסלמים דיווח על אווירה שלילית בפגישה בין בכיר החמאס מחמוד אל-זהאר לשה"ח המצרי נביל אל-ערבי, שהתקיימה לאחרונה בקהיר, וזאת בעקבות תביעתו של אל-ערבי שחמאס תתחייב למסמך הפיוס המצרי. עוד סיבה למתח בין הצדדים היא מינויו של חוסאם זכי, דובר משה"ח המצרי, הידוע בעמדותיו הביקורתיות כלפי החמאס, לאחראי על הקשר עימה.

אל-סביל (ירדן), 13.4.11

 

שיח' אל-אזהר: התנצלות האפיפיור היא תנאי הכרחי לדיאלוג בין הדתות

במסגרת ביקור של שגריר הוותיקן בקהיר (12.4.11) דרש שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טייב, התנצלות רשמית מהאפיפיור על פגיעתו באסלאם, ואמר כי התנצלותו היא תנאי בסיסי לחידוש סבבי הדיאלוג הבין-דתי בין אל-אזהר לוותיקן. יצוין כי מוסד אל-אזהר החליט להקפיא את הדיאלוג עם הוותיקן בסוף ינואר האחרון בעקבות הביקורת שמתח האפיפיור על יחס המוסלמים לנוצרים במזה"ת.

אל-אהראם (מצרים), 13.4.11