המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 8.4.2011
8/4/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 8.4.2011

 

בתקציר: יומון באלג'יר: אלג'יריה לא אפשרה טיסת מסוקים צרפתיים בשטחה * אל-חרירי: לבנון ומדינות במפרץ סובלות ממעורבותה של איראן * עיתון ערבי-ישראלי: אלפי פלסטינים גויסו לכוחותיו של אל-קד'אפי * איש דת שיעי לבנוני: שלטון חכם ההלכה תקף באיראן בלבד * איראנים בגבול ישראל-לבנון

 

מצרים: משפט עממי למובארכ בכיכר אל-תחריר

היום (8.4.11)  צפויה להתקיים הפגנת המונים בכיכר אל-תחריר בקהיר, בהשתתפותם של האחים המוסלמים, בדרישה לבטל את מצב החירום במדינה ולהעמיד לדין את מובארכ ומקורביו המושחתים. הדרשן האסלאמי צפות חגאזי צפוי לנאום טרם עריכת המשפט. רה"מ עיצאם שרף הבטיח להקים ועדה של נציגי הצעירים שתשתתף בישיבות הממשלה כגוף מייעץ, ולבחון מחדש את חוק איסור ההפגנות.

רוז אל-יוסף (מצרים), www.ikhwanonline.com, 8.4.11

 

הכרזה של קואליציית הצעירים קוראת למשפט וטיהור

 

אל-חרירי: לבנון ומדינות במפרץ סובלות ממעורבותה של איראן

בנאום (7.4.11) בפני הפורום הסעודי-לבנוני אמר ר"מ המעבר של לבנון, סעד אל-חרירי, כי ארצו וכמה מדינות במפרץ סובלות ממעורבותה של איראן בענייניהן, וכי הערבים אינם רוצים שלבנון או בחריין יהפכו לבנות חסות של איראן. לדבריו, מעורבותה של איראן היא אחד האתגרים הגדולים הניצבים בפני הערבים ועליהם למנוע אפשרות כזאת. ארגון חזבאללה, טען בתגובה, כי אל-חרירי משרת את ארה"ב המנסה לפגוע ברצון העמים הערבים לחופש ולחרחר ריב ביניהם, וכי הוא עצמו חותר להפוך את לבנון למדינת חסות, אבל של ארה"ב וישראל.

אל-מסתקבל; אל-אח'באר (לבנון), 8.4.11

 

עיתון ערבי-ישראלי: אלפי פלסטינים גויסו לכוחותיו של אל-קד'אפי

העיתון הערבי-ישראלי אל-צנארה דיווח לאחרונה על גיוסם של פלסטינים לשורות לוחמיו של אל-קד'אפי: ב-22.3.11 דיווח העיתון כי יותר מאלפיים פלסטינים המתגוררים בתימן, חלקם קצינים לשעבר בהתנגדות [הפלסטינית], יצאו ללוב כדי להשתתף בהדיפת התוקפנות האמריקאית-המערבית נגד משטר אל-קד'אפי; ב-1.4.11 דיווח העיתון מפי מקור פלסטיני בלבנון כי מזכ"ל החזית העממית-המפקדה הכללית, אחמד ג'בריל, חברו של שליט לוב, גייס מאות פלסטינים מלבנון וסוריה ושלחם ללוב כדי לסייע לאל-קד'אפי, תמורת מאתיים דולר ללוחם ליום; ב-8.4.11 דיווח העיתון כי משטר אל-קד'אפי הביע נכונות לשלם לכל פלסטיני המצטרף לכוחותיו 12 אלף יורו לחודש ולהעניק לו אזרחות לובית וחלקת אדמה.

אל-צנארה (ישראל), 8.4.11, 1.4.11, 22.3.11

 

יומון באלג'יר: אלג'יריה לא אפשרה טיסת מסוקים צרפתיים בשטחה

היומון האלג'יראי אל-ח'בר דיווח כי אלג'יריה דחתה בתחילת השבוע בקשה צרפתית לאפשר מעבר  של מסוקים צרפתיים בשטחה, בחיפושיהם אחר יחידה צבאית מיוחדת שתעתה בדרכה בדרום-מערב לוב. לפי מקור ביטחוני, היחידה הצרפתית התכוונה להציב מארב לטרוריסטים או לבכירים לוביים. נמסר כי היחידה חולצה לבסוף בשלום.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 7.4.11

 

איראנים בגבול ישראל-לבנון

 האתר האיראני עסר-י איראן פרסם תמונות של איראנים המבקרים בגבול ישראל-לבנון לרגל החג האיראני סיזדה בדר.

עסר-י איראן (איראן), 3.4.11

 

איש צבא תולה את דגל איראן על קו הגבול                קבוצת אנשים על רקע גדר הגבול

        

http://www.asriran.com/fa/news/161179

הודחו קצינים מצריים שמתחו ביקורת על הצבא ב- YouTube

מקורות יודעי דבר מסרו כי שני קצינים בצבא מצרים, שפרסמו סרטונים באתר האינטרנט YouTube ובהם ביקורת על הצבא, סולקו משירותם הצבאי.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 8.4.11       

                                                                   

יומון מצרי: הסכמה למינוי עבוד אל-זומר כראש מועצת השורא של הגמעה

בכירים בתנועת אל-גמאעה אל-אסלאמיה מסרו ליומון המצרי אל-שורוק כי ישנה הסכמה סביב בחירתו של עבוד אל-זומר לראשות מועצת השורא החדשה של התנועה, ואם יסרב לקבל את התפקיד ימונה אדם אחר במקומו. אל-זומר שוחרר לאחרונה מהכלא לאחר  30 שנות מאסר, בגין מעורבות ברצח סאדאת.

אל-שורוק (מצרים), 8.4.11

 

יומון כוויתי: המיעוט האהואזי באיראן ביקש חסות ממלך סעודיה

היומון הכוויתי אל-סיאסה הידוע בהתנגדותו לאיראן, דיווח על כוונתם האהואזים במדינה לקיים יום זעם (15.4.11) בו ידרשו זכויות אזרחיות וכי הארגון "האסלאמי-סוני-אהואזי" באיראן הזהיר כי צעד כזה עלול להוביל למעשי טבח מצד שלטונות איראן באהוזים. היומון הוסיף כי הארגון פנה לעבדאללה מלך סעודיה בבקשה שיצהיר על תמיכתו באהאוזים ויפעל לגיוס תמיכה בהם בקרב מדינות ערב.

אל-סיאסה (כווית), 8.4.11

 

איש דת שיעי לבנוני: שלטון חכם ההלכה תקף באיראן בלבד

עלי אל-אמין, איש הדת הלבנוני השיעי הידוע בעמדתו נגד חזבאללה ואיראן, קבע כי לשלטון חכם ההלכה אין סמכות פוליטית או דתית מחוץ לאיראן והשיעים הערבים נאמנים לשלטונות בארצותיהם ולא לאיראן.

אל-מסתקבל (לבנון), 7.4.11