המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקצירי ידיעות מהמזה"ת 6.4.2011
6/4/2011

מה חדש? תקצירי ידיעות מהמזה"ת 6.4.2011

 

בתקציר:  קטר הציגה מועמד מטעמה לתפקיד מזכ"ל הליע"ר * יועצתו של הנשיא אובמה: בחריין הולכת בדרכה של מצרים * מועצת שתה"פ במפרץ מתווכת בין נשיא תימן לאופוזיציה * יומון מצרי: בכיר מהאחים המוסלמים שוקל לרוץ לנשיאות * רמטכ"ל צבא המורדים הלובי מאוכזב מהאדישות של נאט"ו

 

עבאס בקהיר; דיווחים על בואו של משעל לשם, כדי לדון בפיוס

היומון אל-חיאת דיווח כי ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, צפוי להגיע בימים הקרובים לקהיר בראש משלחת של בכירי התנועה מעזה ומדמשק כדי לדון בפיוס הפנים-פלסטיני, בעקבות הזמנה מצרית רשמית. בכיר התנועה, ח'ליל אל-חיה, אמר בתום פגישה עם הפלגים ברצועה כי חמאס מוכנה לדיאלוג מקיף ותחום בזמן, כדי להגיע לפיוס כולל. היומון אל-קדס אל-ערבי מסר כי משלחת של הפת"ח מעזה, שנפגשה השבוע עם משלחת של החמאס, יצאה (5.4.11) לקהיר לפגישה עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, המבקר שם לראשונה מאז התפטרותו של מובארכ, כדי לדון בפיוס וכי נעשים סידורים לפתיחת השיחות בין הפלגים. בכיר החמאס, אסמאעיל אל-אשקר, טען כי ביום ראשון (3.4.11) החלו במצרים שיחות בין פת"ח לחמאס בנוכחות מזכ"ל הליע"ר עמר מוסא ומפקדים במועצה העליונה של הכוחות המזוינים.

אל-חיאת, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 6.4.11; www.maannews.net, 5.4.11

 

ארגון כורדי בדלני: ההפגזה האיראנית לשטח עיראק נקמה על פעולתנו

שירזאד כמאנג'ר, דובר הארגון הכורדי פז'אק המתנגד למשטר האיראני, טען שההפגזה הארטילרית שביצעה איראן (4.4.11) אל עבר כורדיסטן העיראקית באה בתגובה לפעולת הארגון במריוואן (1.4.11), שבמחוז כורידסטן באיראן, בה נהרגו תשעה אנשי בסיג' איראנים. מקורות כורדים צבאיים אישרו שאיראן אכן הפגיזה שטחים בכורדיסטן העיראקית, סמוך לגבול, בלא שהיו נפגעים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.4.11

 

קטר הציגה מועמד מטעמה לתפקיד מזכ"ל הליע"ר

סמזכ"ל הליע"ר, אחמד בן חלי, מסר כי קטר הגישה את מועמדותו של המזכ"ל לשעבר של מועצת שתה"פ של המפרץ, עבד אל-רחמן אל-עטיה, למזכ"ל הליע"ר במקום עמר מוסא, וקראה להכריע בנושא בפסגה הערבית שתתקיים בחודש מאי בבגדאד. זוהי המועמדות הרשמית הראשונה  לתפקיד. היומון הקטרי אל-שרק טען כי קטר ראויה לתפקיד זה בהתחשב בתפקיד החלוצי שמילאה בסכסוכים בלבנון, סודאן, תימן, סומליה, ג'יבוטי ואריתריאה וכי אל-עטיה זוכה להערכה אזורית ובינ"ל בעקבות פעילותו בקרב מדינות המפרץ. היומון הוסיף כי לאחר "רעידת האדמה של המהפכות הערביות", חשוב להפעיל מחדש את עקרון הרוטציה בתפקיד מזכ"ל הליע"ר כדי לשפר את הפעילות הערבית המשותפת, ולהציב בתפקיד אדם שיוכל ללוות את השינויים שעובר העולם הערבי. מקור דיפלומטי מצרי מסר כי מצרים דבקה בכך שהמזכ"ל הבא יהיה מצרי וטען שמועמד כזה יזכה לתמיכתן של רוב מדינות ערב ובלבד שלא יהיה קשור למשטר הקודם.

אל-שרק (קטר), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.4.11

 

אל-קד'אפי מנצח את נאט"ו בעזרת הנפט

 

אל-ערב (קטר), 5.4.11

 

יועצתו של הנשיא אובמה: בחריין הולכת בדרכה של מצרים

דאליא מוג'אהד, יועצתו של הנשיא אובמה, אמרה כי הממשל האמריקאי תומך במהפכה הדמוקרטית במצרים ובמדינות האזור מכיוון שהן מסייעות למאבק בקיצוניות ובאלימות ומול אויב כאל-קאעדה. לדבריה, הממשל לא תומך במהפכה בבחריין בשל חששו מהשפעתה של איראן במפרץ, אך ברור שבחריין תלך בדרכה של מצרים.

אל-שורוק (מצרים), 5.4.11

 

מועצת שתה"פ במפרץ מתווכת בין נשיא תימן לאופוזיציה

מועצת שתה"פ של המפרץ הזמינה את ממשלת תימן והאופוזיציה התימנית לקיום דיאלוג בריאד במטרה להגיע להסכמות ביניהן. הצדדים היריבים בתימן בירכו על ההזמנה ואולם דובר האופוזיציה התימנית מוחמד קחטאן אמר כי הדיון צריך לעסוק בפרישתו לאלתר וללא תנאי של הנשיא צאלח. מזכ"ל מועצת שתה"פ של המפרץ, עבד אל-לטיף בן ראשד אל-זיאני, אמר כי המועצה תעשה הכל כדי לשמור על ביטחונה ויציבותה של תימן ומצפה להסכמתם של כל הגורמים בתימן למאמצי התיווך שלה. נימסר כי שגרירי מדינות המפרץ בתימן פתחו במגעים עם בכירי האופוזיציה התימנית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.4.11

 

יומון מצרי: איש האחים המוסלמים שוקל לרוץ לנשיאות

היומון אל-מצרי אל-יום מסר כי באתר יוטיוב (5.4.11) פורסם סרטון של איש האח"ס עבד אל-מונעם אבו אל פתוח, שבו הוא מוסר על כוונתו לרוץ לנשיאות באופן עצמאי בבחירות הקרובות, והוא מעוניין לייצג את כל העם ולא רק את האח"ס. אל-פתוח פרש לאחרונה מהמפלגה שהקימו האח"ס ואמר כי בכוונתו להקים מפלגה חדשה בשם "אל-נהדה".

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 6.4.11

 

 

שגרירי מדינות האסלאם באפגניסטן מנסים לפתור את המשבר במדינה

שגרירי מדינות האסלאם באפגניסטן, נפגשו בבירה קאבול ביוזמתה של שגרירות איראן בעיר. בפגישה השתתף נציג האו"ם באפגניסטן, סטפן דמיסתורא, שקרא לשגרירים להגביר את שתה"פ עם האו"ם בניסיון לפתור את המשבר באפגניסטן.

כיהאן (איראן), 6.4.11

 

רמטכ"ל צבא המורדים הלובי מאוכזב מנאט"ו; אל-קרדאוי: לסייע למהפכה בלוב

עבד אל-פתאח יונס, רמטכ"ל צבא השחרור הלאומי הלובי, תקף בחריפות את אדישותו של נאט"ו למול האלימות שמפעילים כוחותיו של אל-קד'אפי נגד אזרחי לוב ואיים לפנות למועצת הביטחון אם נאט"ו לא יפעל. ראש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, יוסף אל-קרדאוי, קרא לר"מ תורכיה ארדואן לתמוך במהפכה בלוב, להכיר במועצה הלאומית הזמנית במדינה ולחמש את העם הלובי בכל סוגי הנשק.

אל-ערב (קטר),  www.aljazeera.net, 6.4.11   

 

פוליטיקאים כורדים החרימו פגישה עם הנשיא אסד

פוליטיקאים כורדים החרימו פגישה (5.4.11) שיזם הנשיא בשאר אל-אסד עם נכבדים ערבים וכורדים ממחוז אל-חסכה. הפוליטיקאים הכורדים טענו שהמפגש נועד לשכנע את הכורדים לא להצטרף למאבק במשטר תוך הבטחה להיטיב את מצבם, אך מבלי להיענות לדרישותיהם הפוליטיות, והדגישו כי הנכבדים הכורדים שנכחו בפגישה אינם מייצגים את העם הכורדי. בפגישה הבטיח אסד להכריז על חג הנורוז הכורדי כחג לאומי והזהיר מפני מזימה נגד סוריה.

אל-וטן (סוריה), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.4.11; http://all4syria.info, 5.4.11

 

שבועון איראני: העם האיראני התעלם מברכת החג של אובמה

שבועון משמרות המהפכה האיראנים, צבח-י צאדק, טען שמרבית העם האיראני לא צפה בברכת אובמה לרגל השנה הפרסית החדשה בה קרא לצעירים להפיל את המשטר, והמעט שכן צפה לא ייחס לה כל חשיבות. השבועון התייחס בגיחוך להשוואה שעשה אובמה בין המפגינים בכיכר תחריר לתומכי תנועת המחאה וקבע שארה"ב היא שיאנית בהפרת זכויות אדם ברחבי העולם.

צבח-י צאדק (איראן), 3.4.11