המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.4.2011
4/4/2011

 

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.4.2011

 

בתקציר: בכיר ירדני: כתבי יד קדומים שנתגלו בירדן נמכרו בשוק השחור לסוחר ישראלי * משעל: שליטי ערב הסונים מכרו את הבעיה הפלסטינית * בעל טור ירדני: כישלונותיה של איראן עלולים להובילה למעשה קיצוני בימים הקרובים * מגעים לחידוש יחסי מצרים-איראן * אבנים ושריקות בוז כלפי משלחת אמריקאית בצידון

 

מגעים לחידוש יחסי מצרים-איראן

ראש משרד האינטרסים האיראניים בקהיר, מוג'תבא אמאני, דיווח על מגעים לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין מצרים לאיראן וציין כי במשה"ח ובמג'לס האיראניים קיבלו בברכה את דברי שה"ח המצרי, נביל אל-ערבי, על כוונה לפתוח דף חדש עם איראן שיוביל לשיפור היחסים הכלכליים ההדדיים. חברת ועדת המג'לס האיראני לביטחון לאומי, פאטמה אליא, אמרה כי צירי מג'לס איראנים מתכוונים להיענות להזמנת מועצת השורא המצרית ולצאת לקהירסיו"ר הוועדה, חוסין אברהימי, אמר כי ההתנגדות של מצרים לישראל ואימוצה את מודל המהפכה האסלאמית יוצרים מכנה משותף בינה לבין איראן ו קרא לחילופי שגרירים בין המדינות.

אל-אהראם (מצרים), 4.4.11; אתר המג'לס (איראן), 3.4.11

 

אחמדי-נז'אד: מצרים, כמה שאת יפה

אל-אהראם (מצרים), 4.4.11

 

בכיר ירדני: כתבי יד קדומים שנתגלו בירדן נמכרו בשוק השחור לסוחר ישראלי

מנכ"ל המחלקה הכללית לעתיקות בירדן, ד"ר זיאד אל-סעד, אמר (3.4.11) במסיבת עיתונאים כי לממשלת ירדן יש מידע לפיו כתבי יד מהמאה הראשונה לספה"נ, שנתגלו במערה בצפון המדינה, נמכרו לפני כמה שנים בשוק השחור לסוחר עתיקות ישראלי, שהציגם בפני ארכיאולוג בריטי מאוניברסיטת קיימברידג', וזה דיווח על כך למחלקת העתיקות של ירדן. אל-סעד ציין, כי מדובר בכתבי יד רבי חשיבות, העשויים לשפוך אור חדש על מקור הנצרות והברית החדשה, וכי מחלקת העתיקות הירדנית תנקוט כל דרך להשבת הרכוש הגנוב לידיה.

http://factjo.com, 3.4.11, אל-דסתור (ירדן), 4.4.11

 

משעל: שליטי ערב הסונים מכרו את הבעיה הפלסטינית

ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, טען כי שליטי ערב הסונים מכרו את הבעיה הפלסטינית ואילו סוריה הגנה על הפלסטינים כאשר שליטי ערב הסונים גרשו אותם. יצוין כי תנועת החמאס הכחישה כי משעל מתח ביקורת על אל-קרדאוי, בתגובה לקריאתוי לסונים בסוריה להצטרף למחאה נגד המשטר.

אל-קדס (ירושלים), 4.4.2011

 

בעל טור ירדני: כישלונותיה של איראן עלולים להובילה למעשה קיצוני בימים הקרובים

רג'א טאלב, בעל טור ביומון הירדני הממסדי אל-ראי, טען כי איראן מתערבת בענייניהן הפנימיים של מדינות ערב ובמיוחד מדינות המפרץ בניסיון לייצא אליהן את המהפכה השיעית והוסיף כי כישלון מאמציה אלו עלול לגרום לה לפעול מתוך "מנטאליות התאבדותית קיצונית". הוא הזהיר מפני מעשה קיצוני של המשטר האיראני שעלול להתרחש בימים הקרובים, לאו דווקא במפרץ, אלא בלבנון, בעיראק או בעזה.

אל-ראי (ירדן), 4.4.11

 

לבנון: אבנים ושריקות בוז כלפי משלחת אמריקאית בצידון

היומון אל-מסתקבל דיווח, כי כוחות הביטחון של לבנון עצרו (2.4.11) שלושה סטודנטים חברי הארגון העממי הנאצריסטי הפרו סורי בצידון, בגין יידוי אבנים וקריאות בוז כלפי משלחת של השגרירות האמריקאית בלבנון, שביקרה בעיר. בהודעה מטעם הארגון, שפרסם היומון אל-חיאת, נאמר, כי ההתנהגות של חבריו היתה לבנונית "טבעית" למול סיורם של "מרגלי השגרירות האמריקאית" במדינה, ותוקפנותה של ארה"ב בעיראק.

אל-מסתקבל (לבנון), 3.4.2011; אל-חיאת (לונדון), 4.4.2011

 

מחיר הדמים שגובה השמירה על הכסא

אל-מדינה (סעודיה), 3.4.11

 

ח'אמנאי: איראן היא מודל לחיקוי עבור אומות האזור

בנאום בפני קצינים בכירים אמר מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, שתנועת המחאה במזה"ת שואבת את כוחה גם מן ההתנגדות והנחישות של איראן, וכי צפויות עוד התפתחויות באזור בנושא זה. הוא הסביר כי נחישותה של איראן מול המערב, כפי שהתבטאה בין היתר בסכסוך הגרעין, הפכה אותה מודל לחיקוי עבור מדינות האזור וכי איראן רשמה בעשורים האחרונים התקדמות מרשימה חרף לחציה של ארה"ב, שהולכת ונחלשת.

אילנא (איראן), 3.4.11

 

חודשה הוצאתו לאור של היומון הבחריני אל-וסט לאחר החלפת כמה מבכיריו

היומון הבחריני אל-וסט, המקורב לאופוזיציה, שב לפעילות לאחר השעיה קצרה מטעם מועצת התקשורת של הממלכה, בטענה כי פרסם ידיעות מפוברקות על המחאות בבחריין. יציאתו לאור המחודשת התאפשרה לאחר שמועצת המנהלים של העיתון החליפה את העורך הראשי ושני בכירים נוספים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.4.11