המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כתבת אתר האחים המוסלמים: תחבורה נפרדת לנשים במצרים
30/3/2011

כתבת אתר האחים המוסלמים: תחבורה נפרדת לנשים במצרים

 

במאמר באתר האחים המוסלמים, קראה כתבת האתר, אימאן אסמאעיל, להקצות תחבורה לנשים בלבד במצרים. אסמאעיל מנסה לקדם יוזמה זו ולהפיצה בקרב הנהגים, ואז להציגה בפני הממשלה ולהפכה לתכנית לאומית רשמית. להלן תרגום חלקים מן המאמר:[1]

 

"'כלי תחבורה מכל הסוגים; בעלי צבע מיוחד ושונה; עם שלט שעליו כתוב 'לבנות בלבד'; בהם אף גבר לא ייגע בנו; לא נאבד את קולנו כדי שיפנו לנו את הדרך לעלות ולרדת; לא נריב עם איש בשל סירובו לפנות את הדרך; [כלי תחבורה] שמחיר [הנסיעה בהם] הגיוני מאוד; ו[נזכה] בהם לכבוד מלא.' הכתוב לעיל אינו דבר דמיוני או חלומות של אדם שאיבד את הדעת; אלו הן תקוותיהן של רבות מהבחורות במצרים הסובלות יותר ויותר בתחבורה [הציבורית] במדינה. מימושן הפך לדבר קל ובר השגה לאחר מהפכת ה-25 בינואר.

 

עלה בדעתי רעיון לקמפיין שכותרתו 'תחבורה לבנות בלבד'. הרעיון ייושם תוך ימים ספורים, משום שבסך הכול נחוצה לו קבוצת בחורות באזורים שונים, שיכינו שלט ברור ומיוחד שעליו כתוב 'לבנות בלבד' ויצמידו אותו לכלי רכב כלשהו, לאחר שיציגו את הרעיון בפני הנהג וישכנעו אותו שרעיון זה לא יגרום הפסדים, אלא אולי אף יביא לו רווחים רבים, שכן יש סיכוי שבחורות יקפצו על הרעיון בצורה שאין דומה לה... אם הרעיון יתחיל בצורה עממית זו ויתפשט, ניתן יהיה לפנות בבקשות לשר התחבורה להפיץ את הרעיון וליישמו באופן רשמי.

 

עד שרעיון הקמפיין יופץ ברחבי המדינה, הרי לַךְ כמה עצות, כדי שלא תוותרי על צניעותך במקרה שאת נוסעת בתחבורה מעורבת:

 

1.       במידה שאת נאלצת לשבת במושבים האחוריים, הניחי את תיקך במושב הצמוד לך עד שתעלה [לרכב] בחורה. אז חייכי אליה ופני לה את המקום לצידך. כמובן שהיא תבוא לשבת לידך.

 

2.       במידה שגבר יושב לצידך ואין מנוס מכך, הניחי בינך לבינו חוצץ כלשהו (את התיק שלך, ספר, ארנק או כל חוצץ אחר). במקרה כזה, ייתכן שהגבר ישתומם לנוכח החוצץ שהנחת ביניכם, וייתכן שהוא יגיד מילות פליאה ולעג, אך התעלמי מכל זה. אל תהיי נבוכה ואל תנסי להסיר את החוצץ או להצדיק את עמדתך. אם עניינים יגיעו לכדי כך שהוא יבקש ממך להסיר את החוצץ, אמרי לו במלוא הכבוד 'סליחה, זה המקסימום מבחינתי'.

 

3.       במשך הנסיעה בכלי התחבורה, התעסקי בכל דבר שיסיח את דעתך ממי שסובב אותך – קריאת קוראן, קריאת ספר, בקשת מחילה, התבוננות והרהורים [וכדומה].

 

4.       במידה שאת רוצה לרדת מהרכב בתחנה שלך, אל תוותרי על זכותך לרדת בצורה מנומסת, ושכל מי שבדרכך יירד [קודם] כדי שתעברי מבלי לגעת באיש...

 

5.       הישמרי מלשבת בין שני גברים, לא משנה מי הם, שכן אז תכניסי את עצמך למצב מביך מאוד ולא תצליחי לנקוט שום אמצעי ביטחון... או שתבקשי מהם שישבו אחד ליד השני, ושבי את במושב הצדדי.

 

6.       אם את נאלצת לנסוע במיניבוס או באוטובוס של תחבורה ציבורית, דבר שאיני ממליצה עליו כלל, אלא במקרים ספורים:

 

                                 א.         השתדלי לכוון זאת לימי חופשה שבהם [כלי רכב] אלה ריקים, או בשעות מסוימות הרחוקות משעות השיא, למשל מוקדם בבוקר.

                                 ב.         עלי בתחילת הקו, ואז יהיה לך מקום לשבת, ורדי אחרונה, גם מבלי להתחכך

      בגברים שעומדים במעבר.

                                  ג.          [אם אין לך מקום ישיבה], רדי באמצע [הנסיעה], אך התעקשי על כך שכל  

      הגברים שעומדים בדרך יירדו לפנייך. פעמים רבות תיתקלי בהתנגדויות, אך   

      התעקשי  שהם יירדו. אמרי להם שאין לך מספיק מקום לעבור ביניהם וכי עליהם

      לרדת במהירות וכי זה לא לוקח יותר מכמה רגעים. בעזרת אללה תימצאי

      ביניהם מישהו מכובד שיודיע למי שמסביבו כי עליו לרדת ולפנות לך את הדרך.

                                  ד.         אם הכנסתך מאפשרת לך, נסי לשבת בסמוך לנהג ולתפוס את שני המושבים לעצמך, כמה ירווח לך שאינך מתחככת באף גבר. תני לעצמך מנוחה מכל הסבל שעברת על ידי כך שתשמרי על מרחק מתאים בינך לבין כל גבר.

 

7.       עליך להתפלל בראש ובראשונה שאללה יגן וישמור עלייך ויכשיר לך את הדרך... זכרי תמיד כי כל עוד את נוקטת בכל האמצעים, מתפללת לאללה וסומכת עליו, לא ייתכן שאללה יבייש אותך...

 

לבסוף, דעי ששמירה על צניעותך היא דבר חשוב מאוד, אז אל תזלזלי בה לעולם, יהא אשר יהיה."