המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.3.2011
30/3/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.3.2011

 

בתקציר: חמאס ביום האדמה: דבקות בג'יהאד, בהתנגדות ובפלסטין מהים לנהר * שה"ח המצרי: נפתח דף חדש ביחסים עם איראן וחזבאללה * איתאללה איראני: אל-קרדאוי זורע איראנופוביה * ר"מ קטר ור"מ בריטניה: מהלך צבאי בלוב עד להכרעת אל-קד'אפי * אחמד קריע: נחותה יוזמה מדינית פלסטינית חדשה

 

נציג החמאס בלבנון: תנאי לפיוס - תמיכת הרש"פ בהתנגדות וביטול ההסכמים עם הכיבוש

בכנס של חמאס בלבנון לרגל שבוע השהידים אמר נציג התנועה במדינה, עלי ברכה, כי חמאס תוכל להתפייס עם הרש"פ רק לאחר שזו תסיים את התיאום עם הכיבוש נגד ההתנגדות, תתמוך בבירור בהתנגדות ותבטל את כל ההסכמים עם הכיבוש שפגעו בעם ובהתנגדות. הוא הוסיף כי סיום הכיבוש, שחרור פלסטין ושיבת [הפליטים] אליה הולכים וקרבים והבטיח "להמשיך בדרך... ההתנגדות עד לניצחון ולשחרור... זהו ג'יהאד – ניצחון או מסירת נפש." לדבריו, אחמד יאסין, שבימים אלה מלאו שבע שנים לחיסולו, היה מנהיג וסמל מדיני וג'יהאדי של האומה האסלאמית ובני החורין בכל העולם, ולאחר חיסולו הפלסטינים ולוחמי הג'יהאד הפכו נחושים יותר לנקום ולהמשיך בדרכו.

www.palestine-info.info, 28.3.11

 

בחריין: איראן מנסה להפיל את השלטון במדינה; חזבאללה מתערב בעניינינו

שר הפנים הבחריני, ראשד בן עבדאללה אאל ח'ליפה, טען כי איראן עומדת, ולא בפעם הראשונה, מאחורי הניסיונות להפיל את המשטר בבחריין. לדבריו, גם ב-1981 עמדה איראן מאחורי ניסיון הפיכה שנכשל, ובשנות התשעים היא הקימה את חזבאללה בחריין ואימנה את פעיליו בסוריה. שה"ח הבחריני, השיח' ח'אלד בן חמד אאל ח'ליפה, טען כי חזבאללה מאמן את פעיליו באזורים רבים במפרץ, ומעצרם של שבעה מפעיליו בבחריין הוא ראיה לכך. לדבריו, לבחריין אין מלחמה עם חזבאללה, על אף שהארגון תוקף אותה ומתערב בענייניה.

אל-חיאת (לונדון), www.alarabiya.net, 30.3.11  

 

חמאס ביום האדמה: דבקות בג'יהאד, בהתנגדות ובפלסטין מהים לנהר

גילוי דעת של החמאס לרגל יום האדמה (30.3.11), מדגיש את דבקותה של  התנועה בזכות השיבה של הפליטים שגורשו שמאדמתם ובתיהם ובדרך ההתנגדות והג'האד, ושולל את מדיניות הוויתורים והתיאום הביטחוני עם האויב. גילוי הדעת קובע כי פלסטין מהים לנהר תישאר מולדתם של הפלסטינים וכי דיאלוג לאומי מקיף הוא הדרך היחידה להשבת האחדות ובניית הנהגה הדבקה בעקרונות ובזכות להתנגדות. עוד נאמר שהעם הפלסטיני, שהפתיע את האויב באינתיפאדות של 1976 (יום האדמה), 1987 ו-2000, יכול  לפתוח ב"אינתיפאדת השחרור והשיבה", תוך שימוש בכלי מאבק שיפתיעו את האויב ויסכלו את תוכניותיו.

www.palestine-info.info, 30.3.11

 

שה"ח המצרי: נפתח דף חדש ביחסים עם איראן וחזבאללה

שה"ח המצרי, נביל אל-ערבי, אמר כי ארצו תפתח דף חדש עם כל המדינות ועם כל המפלגות הפוליטיות בכל המדינות, כולל איראן וחזבאללה. לדבריו, איראן איננה אויב, וחזבאללה הוא חלק מסביבה הפוליטית-חברתית בלבנון. עוד אמר כי מצרים תנקוט במדיניות שונה ביחס למצב ההומניטארי ברצועת עזה החל מהשבוע הבא. שה"ח האיראני, עלי אכבר צאלחי, בירך על ההצהרה ואמר שהדבר יסייע לביטחון האזור.

רוז אל-יוסף (מצרים), www.iribnews.ir, 30.3.11

 

איתאללה איראני: אל-קרדאוי זורע איראנופוביה

האיתאללה האיראני הבכיר, מכארם שיראזי, קרא לאיראן ולחזבאללה למנוע מן המערב את האפשרות לנצל את המהפכות בעולם הערבי לטובתו וגינה את דברי ראש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, שאמר כי המהומות בבחריין הן ניסיון הפיכה שיעי בשירות איראן. לדבריו, טענה זו זורעת איראנופוביה ומשרתת את ישראל.

אירנא (איראן), 30.3.11  

 

ר"מ קטר ור"מ בריטניה: המשך פעילות צבאית בלוב עד להכרעת אל-קד'אפי

בעקבות כינוס הוועידה בלונדון (29.3.11) בה דנו נציגים של כ-40 מדינות במצב בלוב, פרסמו ר"מ בריטניה, דייוויד קמרון, ור"מ קטר, חמד בן ג'אסם אאל ת'אני, מאמר משותף ביומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט" בו עמדו על חשיבות המשך הפעולה הצבאית הבינ"ל בלוב כל עוד אל-קד'אפי ממשיך באלימותו נגד העם הלובי, וקראו לאפשר לעם הלובי לקבוע את עתידו. לדבריהם, כינוס הוועידה בלונדון הוא מסר של תקווה לעם הלובי ואזהרה לאל-קד'אפי לבל ימשיך באלימות נגד עמו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.3.11

 

האיום על העיתונאים בלוב

אל-מדינה (סעודיה), 30.3.11

 

בכירי החמאס נפגשו בקהיר עם שה"ח המצרי ומזכ"ל הליע"ר

בכירי החמאס, מחמוד אל-זהאר וח'ליל אל-חיה, דנו בקהיר עם שה"ח המצרי נביל אל-ערבי ביחסה של הממשלה המצרית החדשה אל העניין הפלסטיני ואל הפיוס הפנים-פלסטיני ובאפשרות לפתוח סבב נוסף של שיחות בין פת"ח, חמאס וכל הפלגים הפלסטיניים, בחודש הבא בקהיר. בתום פגישה זו נפגש אל-ערבי עם חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, נאצר אל-קדוה, ודן עימו במצב הפלסטיני. מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, קרא לאחר פגישתו עם השניים לנצל את הרוח החדשה הנושבת בעולם הערבי כדי לכונן במהירות פיוס פלסטיני והביע את נכונותה של הליע"ר לארח את שיחות הפיוס. אל-זהאר ציין כי חמאס רוצה בפיוס כולל ולא רק בהקמת ממשלת אחדות ואמר כי עם שובו לעזה ידון עם בכירי פת"ח שם בפיוס כולל. סו"י של החמאס דיווחה מפי אל אל-זהאר כי מה שמונע את ביקורו של עבאס בעזה הוא המצב הביטחוני הנוכחי.

אל-חיאת (לונדון), 30.3.11; אל-יום אל-סאבע (מצרים), www.palestine-info.info, 29.3.11

 

תימן: שיחות עקיפות בין הנשיא לאופוזיציה על העברת השלטון

מקורות יודעי דבר בתימן דיווחו על פתיחת (29.3.11)  שיחות עקיפות בין נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, למנהיגי האופוזיציה על הסכם על העברת השלטון בדרכי שלום, לאחר כישלונן של שיחות ישירות שהיו בין הצדדים בחסות ארה"ב. עפ"י הדיווח המטרה היא להשיג הסכם מסגרת שפרטיו יגובשו בהמשך.

אל-חיאת (לונדון), 30.3.11

 

אחמד קריע: נחוצה יוזמה מדינית פלסטינית חדשה

ראש מחלקת ירושלים באש"ף, אחמד קריע, טען כי בעקבות התמורות בעולם הערבי על הפלסטינים לבצע רה-ארגון ברש"פ ובאש"ף; לגבש עמדה לאומית משותפת לכל הפלגים; להעריך מחדש את המשך המו"מ עם ישראל ולצאת ביוזמה מדינית פלסטינית.

אל-קדס (ירושלים), 30.3.11

 

אסד: סוריה ניצבת בפני מזימה בינ"ל

בנאום בפרלמנט, הראשון מאז פרוץ המהומות ויממה לאחר התפטרות הממשלה, טען נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שמדינות קרובות ורחוקות זוממות נגד ארצו ומנצלות דרישות כנות לרפורמות, כדי לפגוע בה, בשירותה של ישראל. הוא ציין כי תושבי דרעא ניצבים בקו הראשון מול האויב הישראלי ואינם אחראים למהומות וכי הרפורמות שפורסמו (24.3.11) אושרו לפני שש שנים והן אינן תגובה למהומות. לדבריו,  נסיבות פנימיות ובינ"ל מנעו את מימוש הרפורמות ועתה יפורסם לו"ז 'גמיש' לביצוען. אתמול (29.3.11) נערכו ברחבי סוריה הפגנות תמיכה המוניות באסד (ראו תמונה); בדרעא ובלאד'קיה הן לא נערכו "מתוך כבוד לחללים". היומון אל-ספיר מסר כי נשיא לבנון מישל סלימאן הביע בפני הנשיא אסד את תמיכתה של ארצו בסוריה, מול המזימות נגדה. יצוין כי לאחרונה דווח כי גורמים לבנונים מעורבים במחאה בסוריה.

סו"י סאנא, אל-וטן (סוריה), אל-ספיר (לבנון), 30.3.11 

 

המקור: סו"י סאנא, (סוריה), 30.3.11

 

לבנון: נעצרו שלושה חשודים בסיוע לחוטפי האסטונים

היומון אל-אח'באר דיווח על מעצר שלושה אנשים ממוצא סורי ולבנוני החשודים במתן סיוע לחוטפי התיירים האסטונים. עפ"י הדיווח החוטפים חברים בכנופיה של הלבנוני דרויש ח'נג'ר, המבוקש בגין רצח קצין מודיעין לבנוני בשנה שעברה. היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי העצורים הובילו את אנשי הביטחון למקום מחבואם של החוטפים, 15 במספר, שברחו לאחר שניהלו קרב יריות.

אל-אח'באר, אל-שרק אל-אוסט (לונדון); 30.3.11