המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 29.3.2011
29/3/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 29.3.2011

 

בתקציר: הנסיך חסן מבקר את ממשלת ירדן *  קטר - מדינה ערבית ראשונה המכירה באופוזיציה הלובית * שת"פ סעודי-ארגנטינאי בתחום הגרעין *  מצרים: הפגנה ל"הצלת המהפכה"; אכזבה מחוק המפלגות החדש * סעודיה: פתיחת חשבון בנק לבתי"ס לבנות *  שגריר מצרים ברש"פ: לא נפתח שגרירות בעזה

 

חשד בסוריה: אל-מסתקבל מסייע להתקוממות נגד המשטר  

ערוץ הטלוויזיה הסורי הרשמי דיווח כי בכירים סורים חושדים כי סירות הנשק שנתפסו מול חופי סוריה, נשלחו מטריפולי ע"י פעילי תנועת אל-מסתקבל, בראשות סעד אל-חרירי. היומון אל-ספיר דיווח כי סוריה העבירה מסר חריף לזרם פוליטי מרכזי באופוזיציה החדשה בלבנון [קרי אל-מסתקבל]  לפיו בידה מידע על מעורבות גורמים לבנונים באירועי דרעא ולאד'קיה והבהירה כי תראה בחומרה כל פגיעה בביטחונה. מזכ"ל זרם אל-מסקתבל, אחמד אל-חרירי, אמר כי טענות הטלוויזיה הסורית פוגעות בלבנון וביקש לא לקשור אותה לאירועים בסוריה. לדבריו עבור אל-מסתקבל, יציבותן של סוריה ולבנון חד היא.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-ספיר (לבנון), 29.3.11  

 

שגריר מצרים ברש"פ: לא נפתח שגרירות בעזה

שגריר מצרים ברש"פ, יאסר עת'מאן, דחה את בקשת החמאס לפתוח שגרירות מצרית נוספת בעזה ואמר שהשגרירות תישאר ברמאללה, "היכן שנמצאת הלגיטימיות הפלסטינית". מחמוד אל-זהאר, חבר הלשכה המדינית של החמאס, הבהיר כי תנועתו לא רוצה בקיום שתי שגרירויות מצריות בפלסטין, אלא בפתיחת משרדים בעזה שיקלו על תנועת הפלסטינים אל הרצועה וממנה ועל הנפקת דרכונים לתושבי עזה.

אל-איאם (רש"פ), 29.3.11; www.ikhwanonline.com, 28.3.11

 

מצרים: הפגנה ל"הצלת המהפכה"; אכזבה מחוק המפלגות החדש

המועצה העליונה של הכוחות המזוינים המצריים הודיעה על תיקון לחוק המפלגות: אישור להקמת מפלגה יינתן ע"י ועדה משפטית שתבוא במקום ועדת המפלגות של מפלגת השלטון; במפלגה יהיו לכל  הפחות 5000 חברים מ-10 מחוזות שונים; ראשי מפלגות לא יהיו בעלי אזרחות כפולה; תיאסר הקמת מפלגות המקיימות אפליה דתית, מגדרית או על רקע שפה ומוצא; תותר הקמת מפלגות שמקור הסמכות שלהן אידיאולוגי אסלאמי. אנשי אופוזיציה לא הסתפקו בתיקונים ואמרו שהם קוסמטיים בלבד; קואליציית צעירי המהפכה במצרים קראה להפגנה המונית (1.4.11) בכיכר אל-תחריר שכותרתה  "שישי – הצלת המהפכה", במחאה על חוק איסור ההפגנות ועל היסוסי הממשלה במיגור השחיתות, בטיהור מוסדות התקשורת, האוניברסיטאות והמועצות העירוניות מאנשי המשטר הישן ובהבאת אנשי מובארכ לדין.

אל-אח'באר, אל-אהראם; רוז אל-יוסף; אל-יום אל-סאבע (מצרים), 29.3.11

 

צעירי המהפכה: "תובעים את זכותנו, כספינו ודמנו"

www.facebook.com, 29.3.11

 

הנסיך חסן מותח ביקורת על ממשלת ירדן

הנסיך חסן, אחיו של המלך חוסיין המנוח, מתח ביקורת על התנהלותה של ממשלת ירדן למול גלי המחאה במדינה, וטען כי הסעה מאורגנת של מפגינים נאמני השלטון והפעלת בריונים כלפי מתנגדיו היא דרך רעה. הוא אמר שאל לישראל לשמוח על השינויים בעולם הערבי, כיוון שהם לא יפסחו עליה והדגיש כי אין לירדן צורך בחוקה חדשה ודי ביישום החוקה הקיימת.

אל-קדס (ירושלים), 29.3.11 

 

שעת': מדינת פלסטין תתקבל לחברות באו"ם בספטמבר 2011

חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, נביל שעת', אמר כי ועדת החוקה הפלסטינית תתכנס לאלתר בעקבות קריאתו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, לסיים את ניסוח חוקת המדינה הפלסטינית עד סוף ספטמבר 2011. לדבריו, לפלסטינים חסרים כעת קולותיהן של 15 מדינות בעצרת הכללית של האו"ם, שתתכנס במועד זה, כדי להשיג לרוב של שני-שלישים, הדרוש לקבלתה של מדינת פלסטין כחברה מלאה באו"ם, אך הוא הביע את ביטחונו בהצלחת הפלסטינים במהלך זה ובהכרזה על הקמת מדינה.

אל-איאם (רש"פ), 29.3.11

 

קטר - המדינה הערבית הראשונה שהכירה באופוזיציה הלובית

קטר הכירה במועצת המעבר הלאומית הלובית, המתנגדת לשלטון אל-קד'אפי, כנציגה הלגיטימית היחידה של העם הלובי. זמן קצר לפני ההכרזה הקטרית, דיווחה האופוזיציה בלוב כי קטר הסכימה לשווק נפט מבארות הנמצאות בתחום שליטתה של האופוזיציה. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.3.11

 

מצרים: בוטל יריד הספרים הבינ"ל בקהיר

משרד התרבות המצרי החליט לבטל את יריד הספרים הבינ"ל בקהיר השנה ולקיים במקומו יריד ספרים מקומי גדול בקהיר וירידים מחוזיים. המוציאים לאור יפוצו על הפסדיהם המוערכים בכ-50 מיליון לי"מ.

אל-אהראם (מצרים), 29.3.11

 

שת"פ סעודי-ארגנטינאי בונשא גרעין למטרות שלום 

ממשלת סעודיה מינתה את ראש 'קריית המלך עבדאללה לאנרגיה אטומית ומתחדשת' לגבש הסכם שת"פ בין סעודיה לארגנטינה בתחום השימוש באנרגיה גרעינית למטרות שלום.

עוכאט' (סעודיה), 29.3.11

 

סעודיה: פתיחת חשבון בנק לבתי"ס לבנות

לראשונה בסעודיה התיר משרד החינוך לבתי הספר לבנות לפתוח חשבונות בנק משלהם לשם ארגון הכנסותיהם והוצאותיהם באופן מבוקר.

עוכאט' (סעודיה), 28.3.11

  

התקשורת הרשמית מנקה את הדם מידי המשטר

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.3.11