המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.3.2011
20/3/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.3.2011

 

בתקציר: מצרים: נתמוך במתקפה על לוב, לא נשלח כוחות * המועצה המרכזית הפלסטינית: דבקים בזכות השיבה של הפליטים לבתיהם * איתאללה איראני לבחרינים: לנצח או למות כשהידים * אל-קרדאוי: השיעים בבחריין מבצעים מהפכה עדתית  * לוב לא תמנע הגירה בלתי חוקית משטחה לאירופה

 

אל-קרדאוי: השיעים בבחריין מבצעים מהפכה עדתית

בדרשת יום השישי (18.3.11) טען ראש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, כי המהפכה בבחריין היא מהפכה עדתית של שיעים נגד סונים ולא מהפכה של העם נגד השליט העושק כמו במדינות אחרות. הוא האשים את המפגינים השיעים בכך שתקפו סונים, השתלטו על מסגדיהם והשתמשו בבריונים, והזהיר מפני השתייכותם של השיעים לארץ אחרת (קרי: איראן), וקרא לדיאלוג בין-עדתי בבחריין. אל-קרדאוי קרא לתמוך בשינויים בחוקה המצרית, לבטל את מפלגת השלטון ולשוב במהרה לשלטון אזרחי. הוא גם גינה את נשיא לוב מועמר אל-קד'אפי על כך שהוא מתנהג כאלוהים והורג בעמו בנשק שנקנה מכספי העם. לנשיא תימן עלי עבדאללה צאלח, הוא קרא לעזוב את השלטון.

אל-שרק (קטר), 19.3.11

 

המועצה המרכזית הפלסטינית: דבקים בזכות השיבה של הפליטים לבתיהם

המועצה המרכזית הפלסטינית, השייכת לאש"פ, הודיעה בגילוי דעת לסיכום פגישתה בנושא הקמת המדינה הפלסטינית (18.3.11), כי היא דבקה בזכותם של הפליטים הפלסטינים לשוב לבתיהם שמהם גורשו, ככתוב בהחלטת האו"ם 194. כן הודיעה המועצה על תמיכתה ביוזמתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לבקר בעזה כדי להקים ממשלת אחדות שתכין את הבחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולמל"פ.

www.wafa.ps, 18.3.11

 

איתאללה איראני לבחרינים: לנצח או למות כשהידים

האיתאללה האיראני הבכיר, אחמד ג'נתי, קרא לבחרינים, בתפילת יום השישי בטהראן (18.3.11) לבחור בין ניצחון לבין מוות כשהידים. הוא טען כי ארה"ב, אותה גידף, עומדת מאחורי הפלישה הסעודית לבחריין ותהה כיצד זה הלובים תומכים באיש משוגע (קד'אפי). היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בתוך 48 שעות הותקפו שגרירות סעודיה בטהראן והקונסוליה הסעודית במשהד בצפ' איראן. סעודיה מחתה רשמית בפני טהראן על ההתקפות (19.3.11).

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.3.11;www.lenziran.com , 18.3.11

 

סוריה מצדיקה כניסת כוחות סעודים לבחריין

שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי עיקר ביקורו באיראן (17.3.11) עסק במצב בבחריין ובניסיון לתווך בין איראן לעולם הערבי בעניין זה. הוא הצדיק את כניסת כוחות צבא סעודיה ואיחוד האמירויות לבחריין בכך שהדבר מעוגן בהסכמים בין המדינות ובהסכמת המשטר הבחריני.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.3.11

 

לוב לא תמנע הגירה בלתי חוקית משטחה לאירופה

בכיר במשרד הביטחון הכללי הלובי הודיע שארצו החליטה לממש את איומיה ולא תמנע הגירה לא חוקית מלוב לאירופה. 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 20.3.11

 

קיצוץ השירות הסדיר בצבא סוריה ל-18 חודשים

החל מה-1.6.11 יקוצר השירות הסדיר בצבא סוריה ל-18 חודשים, להוציא צעירים שלא סיימו את כיתה ה' שישרתו 21 חודשים. זו הפעם השלישית בשש שנים בה מקוצר משך השירות הצבאי.

אל-וטן (סוריה), 20.3.11 

 

נאסרללה: על מדינות ערב להגן על המפגינים בבחריין

בנאום ב"כנס ההזדהות עם המהפכות של העמים הערבים" (19.3.11) אמר מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, כי ההתקוממות בבחריין אינה עדתית וכי טיפשי לטעון שאיראן עומדת מאחורי התקוממות זו. הוא אמר כי עדיף היה לו סעודיה תיווכה בין הצדדים בבחריין במקום לשלוח לשם את חייליה וקרא למדינות ערב להגן על המפגינים בבחריין. הוא תקף את השתיקה של העולם הערבי הסוני ושל ראש ממשלת תורכיה, ארדואן, כלפי הדיכוי האלים של ההפגנות, וטען כי שתיקה זו פותחת פתח למעורבות זרה,העלולה להוביל לכיבושים ולאיפריאליזם. בהתייחסו לזירה הלבנונית, אמר נאסרללה כי המתקפה של כוחות ה-14 על נשקו של חזבאללה אינה משפיעה על ההתנגדות, אשר ממשיכה להתאמן, להתחמש ולהתארגן, והוסיף כי היא זו שתגן על לבנון כאשר תחליט להפיק נפט וגז בים התיכון.

www.moqawama.org, 19.3.11

 

מצרים: נתמוך במתקפה על לוב, לא נשלח כוחות

המועצה העליונה של הכוחות המזוינים המצריים הודיעה כי היא תומכת בהחלטת מועהבי"ט להטיל מצור אווירי על לוב, אך לא תשלח כוחות ולא תתערב צבאית. מקור בכיר בהנהלת תעלת סואץ מסר כי על פי הוראת משרד ההגנה המצרי, יוּתַר לכל ספינות המלחמה הזרות לעבור בתעלה בדרכן לחופי לוב.

אל-גומהוריה; אל-שורוק (מצרים), 20.3.11

 

איש דת סורי: הפגנות נגד המשטר הן חובה דתית

בכיר במשרד הפנים הסורי הודיע כי ועדת החקירה לאירועים במחוז דרעא שבדרום סוריה, במהלכם נהרגו ונפצעו אזרחים ואנשי בטחון, הורתה לשחרר מייד את העצורים, והיא תמשיך לחפש אחר האשמים האמיתיים. השיח' אחמד אל-ציאצנה, איש דת מהעיר דרעא שעמד בראש ההפגנות, פסק כי הפגנות נגד המשטר הן חובה דתית המוטלת על כל אזרח ואי חבירה אליהן היא בגידה בהרוגים.

סו"י סאנא (סוריה), 20.3.11, http://new-syria.com,  19.3.11

 

פשעיו של השור אל-קד'אפי נגד הלובים פוגעים בו בחזרה

www.aljazeera.net, 20.3.11