המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקצירי ידיעות מהמזה"ת 8.3.2011
8/3/2011

מה חדש? תקצירי ידיעות מהמזה"ת 8.3.2011

 

בתקציר: מצרים: צעדים קשים נגד בכירים במנגנון ביטחון הפנים; מאמצים להרגעת מחאת הקופטים *  מחאה בירדן: תופסק התערבות הממשלה בתקשורת * סגן המועצה המחוקקת הפלסטינית בעזה: לחטוף חיילים ישראלים * אל-שרק אל-אוסט: אל-קד'אפי דן על תנאי פרישתו * קמפיין שיבת הפליטים בפייסבוק 

 

מצרים: צעדים חריפים נגד בכירים במנגנון ביטחון הפנים

המועצה העליונה של הכוחות המזוינים במצרים עצרה לחקירה את ראש מנגנון ביטחון המדינה, חסן עבד אל-רחמן, בחשד כי הורה לפגוע במפגינים בכיכר אל-תחריר. כן נעצרו 47 קצינים ועובדים ממנגנון החקירות של ביטחון המדינה, בחשד להצתת מסמכים וארכיונים של המנגנון. 14 מהם יובאו לדין צבאי.

אל-אהראם (מצרים); אל-חיאת (לונדון), 8.3.11 

 

מאמצים להרגעת מחאת הקופטים במצרים

בניסיון להרגיע הפגנות של אלפי קופטים מול בנין הטלוויזיה המצרית במחאה על הריסת כנסייה בכפר סול שבמחוז חלואן, נפגש רה"מ עצאם שרף, עם נציגי הקופטים, והבטיח להיענות לדרישותיהם. המועצה העליונה של הכוחות המזוינים התחייבה לבנות מחדש את הכנסייה על חשבונה ובאותו המקום.

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 8.3.11; אל-מצרי אל-יום (מצרים), 7.3.11

 

אל-שרק אל-אוסט: אל-קד'אפי נושא ונותן על תנאי פרישתו 

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי שליט לוב, מעמר אל-קד'אפי, מינה את מקורבו ג'אדאללה עזוז אל-טלחי, ששימש בעבר בתפקידים רשמיים, לנושא ונותן עם המועצה הלאומית הזמנית על תנאי פרישתו, הכוללים יציאה בטוחה לו ולמשפחתו למדינה בה יבחר, הבטחת רכושו ואי העמדתו לדין. עפ"י היומון, המועצה הלאומית שוללת מו"מ עם אל-קד'אפי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.3.11, 8.3.11 

 

ירדן: עיתונאים הפגינו בדרישה להפסקת התערבות הממשלה בתקשורת  

כ-500 עיתונאים ירדנים הפגינו מול משרדי היומון הממסדי אל-ראי בדרישה ל"שחרר את התקשורת" מהתערבות הממשלה ולשפר את תנאי העובדים בתקשורת הממסדית והפרטית. שר ההסברה והתקשורת הירדני, טאהר אל-עדואן הגיע במפתיע להפגנה והביע תמיכה ברפורמה תקשורתית.

אל-חיאת (לונדון), 8.3.11   

 

חדש בשווקים הערביים: כס שלטון עשוי טפלון לא דביק

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 8.3.11

 

נשיא סודאן יבקר במצרים

נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, יבקר (8.3.11) במצרים ויהיה המנהיג הערבי הראשון  שיבקר בה לאחר הדחתו של מובארכ. בשיר צפוי להיפגש עם ראש המועצה העליונה של הכוחות המזוינים, מוחמד חוסין טנטאוי.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 8.3.11

 

מועצת השת"פ במפרץ תדון בהגשת סיוע כלכלי לבחריין ולעומאן

שה"ח של איחוד האמירויות, שיח' עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, אמר בתום פגישת שרי החוץ  של מדינות מועצת שתה"פ במפרץ (7.3.11) כי המועצה תדון בהגשת סיוע כלכלי לבחריין ולעומאן. בנוסף, קראה המועצה למועצת הביטחון להטיל מצור אווירי על לוב, אולם שללה התערבות זרה בה. המועצה צפויה להתכנס פעם נוספת בריאד ב-10.3.11

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.3.11  

 

עבאס: לא יהיו בחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת בלי עזה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי הבחירות המקומיות יתקיימו ביולי 2011, כפי שנקבע, אך הבחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת לא יתקיימו בספטמבר 2011, מכיוון שלא ניתן לקיימן בצל הפילוג הפלסטיני וללא רצועת עזה. יצוין כי לפני כמה שבועות סירבה החמאס להצעתו של עבאס לקיים בחירות מקומיות, למועצה המחוקקת ולנשיאות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.3.11

 

סגן המועצה המחוקקת הפלסטינית בעזה: לחטוף חיילים ישראלים

בעצרת הזדהות עם האסירים הפלסטינים בישראל, שארגנה המועצה המחוקקת הפלסטינית מול מטה הצלב האדום בעזה, קרא הסגן הראשון של יו"ר המועצה, אחמד בחר, לפלגים הפלסטיניים לחטוף חיילים ישראלים כדי לשחרר את כל האסירים מישראל, והבטיח לפעול לשחרורם בכל הדרכים.

www.alray.ps, 8.3.11 

 

קמפיין בפייסבוק: שיבת מיליוני פליטים פלסטינים לבתיהם ב-15.5

כמה דפים בפייסבוק בשמות כגון "מהפכת הפליטים הפלסטינים" ו"מצעד השיבה 2011", שזוכים לתמיכתם של כמה אלפי משתתפים, קוראים למיליוני פליטים פלסטינים, שגורשו בשנת 1948, לצאת ב-15 במאי 2011 – יום השנה ה-63 לנכבה הפלסטינית – מרצועת עזה, מהגדה המערבית, מישראל, מלבנון, מירדן, מסוריה, ממצרים ומאירופה, לעבר בתיהם בישראל.

www.facebook.com