המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.3.2011
6/3/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.3.2011

 

בתקציר: העובדים הערבים באונר"א: נמנע לימודי השואה בבתיה"ס של אונר"א * משרד הפנים הסעודי אוסר לקיים הפגנות * מצרים: רה"מ החדש התקבל באהדה; התקפה על מטות מנגנון הביטחון  * בכיר בחמאס: עמנו רוצה לשים סוף לישראל * עבאס: הגיעה העת שהמדינה הפלסטינית תהיה חברה באו"ם

 

מצרים: רה"מ החדש התקבל באהדה; התקפה על מטות מנגנון הביטחון

אלפי צעירים פרצו לבנייני מנגנון בטחון ברחבי מצרים בדרישה לבטל מנגנון זה והעלו באש כמה מבנים. באירועים נפצעו 22 מאנשי הביטחון ומהמתפרעים. מקור ביטחוני דיווח על מחשבה לארגון מחודש של המנגנון ושל סמכויותיו; ר"מ מצרים החדש, עצאם שרף, זכה לקבלת פנים אוהדת בקרב המפגינים בכיכר אל-תחריר (4.3.11) שאף נשאו אותו על כפיהם (בתמונה). קואליציית צעירי המהפכה הודיעה כי תחדל להפגין כדי לאפשר לממשלה לעבוד, אך צעירים אחרים הודיעו כי ימשיכו בשביתת שבת עד שייענו כל דרישותיהם, בהן העמדת משפחת מובארכ לדין; המועצה העליונה של הכוחות המזוינים הודיעה כי משאל העם על תיקון החוקה ייערך ב-19.3.11. 

אל-אח'באר (מצרים), 6.3.11; אל-אהראם אל-מסאאי (מצרים), 5-6.3.11

 

   

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 6.3.11

 

משרד הפנים הסעודי אוסר לקיים הפגנות

משרד הפנים הסעודי פרסם (5.3.11) איסור לקיים הפגנה מכל סוג, או קריאה להפגין במדינה, משום שהדבר מנוגד לשריעה ועלול לגרום לאנרכיה, והזהיר כי כוחות הביטחון יפעלו נגד כל מי שינסה לפגוע בשלטון. יצוין כי האיסור להפגין בא בעקבות כמה התארגנויות למחאה שהיו לאחרונה, כמו הקריאה בפייסבוק (20.2.11) לקיים יום זעם בסעודיה ב-11 בחודש; תהלוכות השיעים במזרח המדינה (4.3.11) בדרישה לשחרר עצורים שיעיים, והפגנת הסונים בריאד (4.3.11) בדרישה להפיל את משטר המלוכה.

אל-וטן (סעודיה), 5.3.11; www.rasid.com, 5.3.11; www.tajdeed.org.uk, 4.3.11

 

האחים המוסלמים בירדן: הרפורמות הכרחיות להמשך קיומו של השלטון

בעצרת תמיכה במהפכות של עמי תוניסיה, מצרים ולוב, שקיימו (5.3.11) באירביד האחים המוסלמים בירדן, קרא המפקח הכללי של האח"ס במדינה, ד"ר המאם סעיד, לבצע רפורמה במשטר הירדני ולהפוך את האסלאם לבסיס השלטון. ראש המחלקה המדינית של חזית הפעולה האסלאמית (מפלגת האח"ס), זכי בני ארשיד, אמר כי הרפורמה היא הדרך היחידה שתאפשר את המשך קיומו של המשטר בירדן.

www.ikhwanjo.com, 5.3.11 

 

עבאס: הגיעה העת שהמדינה הפלסטינית תהיה חברה באו"ם

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, קרא לצרף את מדינת פלסטין העצמאית בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים, כחברה קבועה באו"ם, בספטמבר הקרוב. אירוע אחר שהפלסטינים שואפים לציין במועד זה הוא השלמת בניית התשתית למדינה הפלסטינית.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 6.3.11  

 

בכיר בחמאס: עמנו רוצה לשים סוף לישראל

בהפגנה המונית בעזה לסיום הפילוג הפלסטיני אמר בכיר החמאס, ח'ליל אל-חיה, כי "חמאס, כל הציבור וכל בני החורין אומרים היום: 'העם רוצה לשים סוף לכיבוש', 'ולשים סוף לישראל'... נקריב את עצמנו ואת בנינו... כדי להגן על המקומות הקדושים." הוא קרא להסיר את המצור מעל עזה ולפתוח את מעבר רפיח והתנה את סיום הפילוג בקיום הנהגה המגנה על העקרונות הפלסטינים ופועלת להבסת הכיבוש.

www.palestine-info.info, 4.3.11

 

העובדים הערבים באונר"א: לא ללימודי השואה בבתיה"ס של אונר"א

ועידת איחוד העובדים הערבים באונר"א פרסמה (5.3.11) גילוי דעת השולל את הכללת נושא השואה בתכניות הלימוד בבתיה"ס של אונר"א ודורש ללמד על זכות השיבה של הפליטים. גילוי הדעת קורא להנהלת אונר"א שלא להכניס את ראשה לביצה רדודה זו, בשירות הכיבוש ותהה מדוע לא תלמד אונר"א על הטבח בדיר יאסין, כפר קאסם, קאנא, צברא ושתילא ומעשי טבח אחרים של הכיבוש נגד הפלסטינים.

אל-דסתור (ירדן), 6.3.11

 

לבנון: ארבעה סורים נעדרים לאחר שקראו להפגין נגד המשטר הסורי

מנגנוני הביטחון בלבנון חוקרים את היעלמותם של ארבעה אחים סורים המתגוררים במדינה הנעדרים לאחר ששוחררו ע"י מנגנוני הביטחון הלבנונים בתום חקירה בעקבות השתתפותם בחלוקת כרוזים בבירות הקוראים להפגין מול שגרירות סוריה בעיר בתביעה לדמוקרטיה בסוריה. שגרירות סוריה בלבנון הכחישה ידיעות כי האחים הובאו לבניין השגרירות עם שחרורם.

אל-חיאת (לונדון), 6.3.11

 

יומון איראני: בניגוד להערכות במערב – איראן לא תיסוג מעמדותיה

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי בניגוד לדיווחים במערב, איראן לא תיסוג מעמדתה בשמונה השנים האחרונות, שנקבעה ע"י המנהיג עלי ח'אמנאי, בדבר זכותה להצטייד בטכנולוגיה גרעינית ולהעשיר אורניום בפיקוח סבא"א. לדברי היומון, הדיווחים השגויים במערב נבעו מדברי שה"ח הרוסי לברוב, לפיהם טהראן התחייבה לדון בכל הנושאים שעל הפרק. דברי לברוב נאמרו בתום השיחות שניהלו הוא וקתרין אשטון, נציגת ה-5+1, עם שה"ח האיראני צאלחי, לאחרונה בז'נבה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 6.3.11

 

אופרה וינפרי: לא אופיע בכיכר אל-תחריר

אופרה וינפרי כתבה בדף הטוויטר שלה כי אין בכוונתה להגיש את תוכניתה מכיכר אל-תחריר במצרים בניגוד לפרסומים בעניין.

אל-אהראם (מצרים), 6.3.11

 

יוזמה בפייסבוק: כתיבת Free Palestine על שטרות ישראליים

קבוצה פלסטינית בפייסבוק בשם "בואו נסיים את הכיבוש", בה חברים יותר מ-13 אלף איש, הכריזה על יוזמה לכתיבת הסיסמה Free Palestine על שטרות כסף ישראליים. בימים הקרובים יסתובבו צעירים פלסטינים וישכנעו גופים ממשלתיים וציבוריים, סוחרים ואנשים ברחוב להצטרף ליוזמה. הקבוצה קוראת גם לפתוח בשביתות שבת ארוכות במעבר ארז, בבית אל ובמקומות אחרים עד לסיום הכיבוש.

www.maannews.net, 4.3.11;  דף הקבוצה בפייסבוק

 

www.panet.com, 4.3.11