המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.3.2011
1/3/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.3.2011

 

בתקציר: מפקד הבסיג' באיראן: שש מדינות בדרום ארה"ב דורשות עצמאות * עזה: קריאות לחטוף חיילים ומתנחלים *  שבועון משמרות המהפכה: צפוי  צונאמי של העם הסעודי נגד המשטר * אל-חיאת: אל-קד'אפי ביקש מראשי שבטים למנוע התפשטות ההפגנות * מועמדים ממצרים וסוריה למזכ"ל הליע"ר

 

ארגון 'הצהרת דמשק' קרא לעם הסורי לצאת נגד המשטר

המזכירות הכללית של הצהרת דמשק, ארגון הגג של תנועות אופוזיציה סוריות, קרא לעם הסורי להאמין ביכולתו לחולל שינוי ולעצב את עתידו כפי שנעשה במצרים ובתוניסיה, ולכוחות האופוזיציה – להיערך למחאה נגד המשטר. במקביל מנע המשטר התקהלות ליד סניף דואר בדמשק (28.2.11) – לאחר שמועה על מתן מענקים לאמהות מובטלות - מחשש להתפתחות הפגנות. אתר אופוזיציה סורי דיווח כי שר הפנים הגיע למקום מלווה בכוחות בטחון רבים, והורה לאלפי הנשים לפזר את ההתקהלות. היומון אל-וטן, המקורב למשטר, טען שמקור ההתקהלות בשמועות שמפיצים מתנגדי המשטר הרוצים לערער את הסדר.

אל-וטן (סוריה), http://all4syria.info, 1.3.11; http://nidaasyria.org, 25.2.11

 

אל-חיאת: אל-קד'אפי ביקש מראשי שבטים למנוע התפשטות ההפגנות

היומון אל-חיאת דיווח כי בכירים במשטרו של מועמר אל-קד'אפי ביקשו ממנהיגי השבטים באל-זאויה וצבראתה, שממערב לטריפולי, להשתלט על המחאות ולמנוע התקדמותן לעבר הבירה, כדי למנוע מעשי טבח.

אל-חיאת (לונדון), 1.3.11 

 

קריקטורה בסוריה:  קד'אפי מאפיל על הנאצים והציונים

www.syria-news.com, 28.2.11

 

עמאן: נכשלו ניסיונות המשטר להרגיע את המפגינים

המפגינים בנסיכות עמאן, המוחים מאמצע ינואר נגד יוקר המחיה, שכרם הנמוך והשחיתות הכלכלית והפוליטית, ממשיכים בפעילותם למרות השינויים שביצע הסולטאן קאבוס בן סעיד בהרכב הממשלה, הבטחתו לתוספת של 50 אלף מישרות ומינוי שליח מטעמו שיאזין לדרישות המפגינים. בהפגנות בימים האחרונים בעיר צחאר, שמצפון לבירה מסקט, נהרג אדם אחד לפי דיווח רשמי, וכמה אנשים לפי דיווחים אחרים. עוד דווח על שריפת מבני ציבור בעיר.    

www.aljazeera.net ; אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.3.11 

 

קטר: בחירות קרובות למועצת השורא, לראשונה במדינה

רה"מ ושה"ח הקטרי, חמד בן ג'אסם, הודיע כי בקרוב יתקיימו, לראשונה, בחירות למועצת השורא בקטר.

אל-ערב (קטר), 1.3.11 

 

עזה: קריאות לחטיפת חיילים ומתנחלים ישראלים

בעצרת מול מטה הצלב האדום בעזה קרא בכיר הג'יהאד האסלאמי, ח'אלד אל-בטש, לפלגים הפלסטיניים לשבות חיילים ישראלים ומתנחלים בעזה ובגדה כדי להחליפם באסירים פלסטינים שבידי בישראל. מוצטפא אל-קאנוע, יועצו של ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, אמר כי האסירים הפלסטינים ישובו רק באמצעות שבי של חיילים ישראלים נוספים.

אל-איאם (רש"פ), 1.3.11; www.safa.ps, 28.2.11 

 

שבועון משמרות המהפכה: בקרוב צונאמי של העם הסעודי נגד המשטר

מאמר בשבועון משמרות המהפכה של איראן, צבח-י צאדק, קרא לסעודיה להפסיק את מעורבותה בבחריין, ולהיערך לצונאמי שיחולל העם הסעודי נגד משטר המלוכה. מאמר אחר בשבועון קרא לתנועת המהפכה העממית המצרית לנצל את פתיחתו של מעבר רפיח כדי לחזק את עזה ולמנוע מתקפה ישראלית עליה.

צבח-י צאדק (איראן), 28.2.2011

 

העיתונות הערבית ממחזרת ידיעה ישנה על ניסיון הפיכה כושל בקטר

בימים האחרונים מדווחים עיתונים ערביים כי אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, סיכל לפני כמה ימים ניסיון הפיכה צבאי נגדו, שבעקבותיו נעצרו או הוכנסו למעצר בית 46 בכירים בצבא. מבדיקה עולה כי מדובר בשחזור ידיעה שפורסמה באוגוסט 2009, ונראה כי המקור לה הוא דף פייסבוק הקורא להפיכה נגד אמיר קטר ב-16 במרץ 2011 וכי הידיעה היא חלק מן התעמולה לקראת מועד זה.

אל-נהאר אל-ג'דיד (אלג'יריה), 28.2.11; www.facebook.com, 27.1.11

  

מועמדים ממצרים וסוריה יתמודדו על מזכ"לות הליע"ר

היומון הלבנוני אל-מסתקבל דיווח כי מצרים הציגה את השר לשעבר מפיד שהאב, כמועמדה לתפקיד למזכ"ל הליגה הערבית. ג'ורג' ג'בור, בעבר יועצו של נשיא סוריה חאפט' אל-אסד, הציג אף הוא מועמדותו לתפקיד. הבחירות יתקיימו בוועידת הליע"ר שתתקיים בסוף חודש זה בבגדאד.

אל-מסתקבל (לבנון), http://nowlebanon.com, 1.3.11 George Jabour

 

מפקד הבסיג' באיראן: שש ממדינות הדרום של ארה"ב רוצות עצמאות

מפקד הבסיג', מוחמד רזא נקדי, קרא בטקס לזכר שהידים לארה"ב להסיג כוחותיה מהאזור, כדי שתהיה פנויה להתמודד מול דרישתן של שש ממדינות הדרום, שנכבשו במלחמת האזרחים, לצאת לעצמאות, ואף להיאבק על כך נגד משטר הפדראלי. לדבריו, הוא איננו חושש מסנקציות אישיות כיון שאין לו רכוש, וגם אם היה לו – הוא לא היה משקיע אותו במקום בלתי בטוח כמו ארה"ב.

משרק (איראן), 28.2.11