המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.2.2011
22/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.2.2011

 

בתקציר: דיווחים במצרים: מובארכ מקבל עדכונים בשארם א-שיח'; דרישה להקפאת כספיו בחו"ל * סוריה: טענות על טבח בכלא צידנאיא * סלאם פיאד: ביוזמה חדשה לפיוס פלסטיני * לוב: היערכות ליום שאחרי קד'אפי; מצרים עשויה להתערב במהומות * איראן: בנו של כרובי נעצר; עוד סטודנט נהרג

 

לוב: היערכות לקראת היום שאחרי קד'אפי; מצרים עשויה להתערב במהומות

מקורות לוביים יודעי דבר מסרו כי גורמים צבאיים ואזרחיים בלוב דנים בניהול המשבר במדינה ובהיערכות ליום שאחרי נפילת משטרו של קד'אפי. על פי הדיווח לדיונים שותפים בכירים בצבא, במנגנוני הביטחון ופוליטיקאים ממשטרו של קד'אפי שהתנערו ממנו לאחרונה, ובהם עבד אל-סלאם ג'לוד המוגדר כמספר שתיים במשטר ושר הפנים עבד אל-פתאח יונס. עוד דווח כי ניסיונם של גורמים אלה לקיים דיאלוג עם בניו של קד'אפי - נשכל. עבד אל-מנעם אל-הוני, שהתפטר (20.2.11) מתפקידו כנציג לוב בליע"ר, השותף לדיונים, תקף בחריפות את קד'אפי וקרא לדון אותו ואת כל הבכירים המעורבים במעשי הטבח ההמוניים בערי לוב. הוא קרא לקד'אפי לעזוב את לוב לאלתר ולצבא – לעצור את מעשי הטבח. לדבריו, המשטר הקיים איבד את הלגיטימיות שלו והעם הלובי לא יסלח לקד'אפי על מעשיו. עוד דווח על ניצני התמרדות בקרב הצבא וכי כמה טייסים לוביים סירבו להפגיז את המפגינים וברחו עם מטוסיהם למלטה. בכיר מצרי מסר ליומון הקטרי אל-ערב כי ארצו הודיעה ללוב רשמית שהיא עשויה להתערב צבאית כדי להגן על אזרחיה, וזאת לאחר ששלושים מצרים נהרגו שם.

אל-ערב (קטר),  אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 22.2.11 

 

בחריין: המלך הורה לשחרר אסירים שיעים

מלך בחריין, חמד בן עיסא אאל ח'ליפה, הורה לשחרר כמה אסירים שיעים ולבטל תביעות פליליות נגד פעילים שיעים. בכיר באופוזיציה השיעית בבחריין הבהיר כי מדובר ב-25 פעילים שיעים שנאסרו מאז אוקטובר השנה על רקע מעורבות בטרור.

סבק (סעודיה), 22.2.11; www.bna.bh, 21.2.11 

 

סוריה: טענות על טבח בכלא צידנאיא

במכתב ששלחו משפחות אסירים בכלא צידנאיא שבמחוז דמשק נטען שב-16.2 החלו כוחות הביטחון לטבוח באסירים לאחר עימותים אלימים בין האסירים לשומריהם שראשיתם בהתגרות מצד השומרים. לדברי המשפחות, המצב בכלא גרוע מן המצב בכלא גואנטנמו והאסירים סובלים ממחסור חמור במזון, אמצעי חימום וטיפול רפואי. המשפחות קראו להתערבות בינ"ל להפסקת הטבח. ב-2008 דווח על מותם של 25 אסירים במהלך עימותים בכלא צידנאיא, בו כלואים אסירים פוליטיים רבים.

www.sooryoon.net, 22.2.11 

 

קריקטורה ביומון סעודי: זרועות התמנון האיראני מניפות את דגל המחאה בבחריין

אל-מדינה (סעודיה), 21.2.11

 

תנועת האח"ס: בכוונתנו להקים ערוץ לווין ולהפיק עיתונים חדשים

בכיר בתנועת האחים המוסלמים במצרים מסר על כוונתה של התנועה להקים ערוץ לווין, להוציא לאור מספר עיתונים ומגזינים וכי בקרוב יופיע מטעמה הירחון "אל-דעוה". עאסם שלבי, האחראי על נושא התקשורת באח"ס אמר כי השינויים הצפויים בחוק העיתונות יקלו על הוצאתם לאור של עיתונים חדשים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 22.2.11 

 

סלאם פיאד יוצא ביוזמה חדשה לפיוס פלסטיני

ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד, חשף בפני עיתונאים יוזמה חדשה לפיוס פנים פלסטיני, שאלה שלביה: האחדה רשמית בין תפיסות הביטחון של החמאס והרש"פ, כפי שקורה בפועל; בהמשך, הקמת ממשלת אחדות לאומית לזמן מוגבל שראשה ייקבע בדיונים בין הצדדים. ממשלה זו תפקח על ענייני הביטחון ותסייע לקשר בין הגדה לרצועה, ותתבסס בתכניתה הפוליטית על מסמך האסירים (שנחתם בין אסירי פת"ח וחמאס בישראל); ולבסוף – כינון הפיוס. לדבריו, מוסדות הביטחון וסידורי הביטחון ברצועה ובגדה לא ישתנו, וחמאס תתבקש רק לקבע את המצב הקיים, שבו היא ושאר הפלגים נמנעים מירי רקטות אל ישראל. על האירועים בעולם הערבי אמר שהם טבעיים, חיוביים וישפיעו על כל המדינות, אך אינם מהווים איום על הפלסטינים. לדבריו, אירועים אלה האיצו את השינויים הנוכחיים בממשלת הרש"פ אך לא היו סיבתם.

אל-איאם (רש"פ), 22.2.11; www.wafa.ps, 21.2.11

 

דיווחים במצרים: מובארכ מקבל עדכונים בשארם א-שיח'; דרישה להקפאת כספיו בחו"ל

התובע הכללי המצרי הורה לשה"ח, אחמד אבו אל-ר'יט, לבקש ממדינות זרות להקפיא את החשבונות והקרנות של משפחת מובארכ. חבר המועצה העליונה של הכוחות המזוינים אמר כי אין מניעה להעמיד לדין את מובארכ ובני משפחתו וציין כי עמר סלימאן מובטל בביתו משום שאין נשיא כדי שישמש לו סגן. אתר האח"ס דיווח כי רה"מ, אחמד שפיק, ביקר (21.2.11) את מובארכ בשרם א-שיח' לכמה שעות כדי לעדכנו בהתפתחויות במדינה ובהחלטות הצבא; בראיון ראשון לטלוויזיה המצרית מאז שנות השבעים, קרא הסופר המצרי, מוחמד חסנין היכל, למובארכ לעזוב את מצרים, אחרת הוא עלול להמשיך לנהל את המדינה ממקום מושבו בשרם א-שיח', ואף לחולל מהפכה נגדית בשת"פ עם ישראל וארה"ב.

www.ikhwanonline.com, www.alarabiya.net ;  אל-אהראם, אל-דוסתור, אל-מצרי אל-יום (מצרים), 21.2.11

 

איראן: בנו של כרובי נעצר; סטודנט נוסף נהרג

בנו של מהדי כרובי ואשתו נעצרו ע"י שלטונות איראן. האתר דאנשג'ו ניוז המזוהה עם ארגוני סטודנטים דיווח על עוד סטודנט שנהרג בהפגנות (20.2.11), לאחר שאנשי כוחות הביטחון הפילו אותו מגשר ומכונית פגעה בו. סו"י פארס דיווחה כי סיבת המוות היא תאונת דרכים. דובר המנהיג ח'אמנאי במשמרות המהפכה, עלי סעידי אמר כי לא נרשמה כל עריקה מכוחות משמרות המהפכה בהפגנות האחרונות.

אילנא, סהאם ניוז, (איראן), 22.2.11; פארס, www.daneshjoonews.com, 21.2.11

 

לאריג'אני: ארה"ב מבזבזת לשווא את כספיה במזה"ת

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, קרא לנשיא ארה"ב אובמה להורות למזכירת המדינה "העסוקה" שלו לא לבזבז כך את הדולרים במזה"ת, שכן התוצאה שתושג תהיה הפוכה ממה שמצפה לו וושינגטון.

ח'בר און ליין (איראן), 20.2.11

 

עזה: ממשל החמאס אוסר על גברים לעבוד במספרות נשים

ממשל החמאס החל לממש את האיסור שהטיל על גברים לעבוד במספרות נשים: משטרת הרצועה זימנה חמישה ספרים והחתימה אותם על התחייבות להפסיק את עבודתם ולא להיכנס למספרות שבניהולם, תוך איום במאסר ובקנס של עשרים אלף שקל. מנהלת הרשות העצמאית לזכויות אדם מסרה כי החלטה זו היא חלק מסדרת החלטות הפוגעות בחירויות האישיות, בפלורליזם ובזכות לבחירת מקצוע.

www.maannews.net, 22.2.11