המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.2.2011
15/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.2.2011

 

בתקציר: קריאות להמשך ההפגנות באיראן;  לאריג'אני: למצות את הדין עם כרובי ומוסוי * נציגי הצעירים במצרים: משאל עם על החוקה החדשה - בתוך חודשיים * מצרים: תנועת האחים המוסלמים תהפוך למפלגה * אל-חרירי: נגד הנשק של חזבאללה; קוראה לציבור להפגין ב-14.3

 

מצרים: הצבא קורא להפסקת ההפגנות; הפגנת ניצחון צפויה ביום ו'

המועצה העליונה של הכוחות המזוינים במצרים קראה לציבור העובדים והאיגודים המקצועיים לחדול מההפגנות, הפוגעות בכלכלה ובניסיון להשבת הסדר. ליום שישי (18.2.11) נועדה הפגנת ניצחון המונית בכיכר אל-תחריר, בה ידרשו המפגינים לבטל את חוק מצב החירום ולשחרר את כל האסירים הפוליטיים.

אל-אהראם (מצרים); אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.2.11

 

מצרים: תנועת האחים המוסלמים תהפוך למפלגה

תנועת האח"ס במצרים הודיעה על כוונתה לייסד מפלגה פוליטית לאחר שתתוקן החוקה ותהיה ערובה לחופש הקמת מפלגות. דובר האח"ס מוחמד מורסי, אמר כי התנועה הודיעה כבר לפני שנתיים על כוונתה להקים מפלגה, אך נמנעה מכך משום שמפלגת השלטון (מפל"ד) שלטה בלעדית בוועדת המפלגות.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 15.2.11; www.ikhwanonline.com, 15.2.11

 

מקורות מצריים: מצב בריאותו של מובארכ בכי רע

שגריר מצרים בוושינגטון מסר כי מצבו הבריאותי של חוסני מובארכ רע. מקור ביטחוני לשעבר, המקורב להנהגת הצבא המצרי, אמר כי הוא לא יופתע אם בכל רגע יוכרז על מותו של מובארכ. לדבריו, מובארכ מסרב לקבל את הטיפול הנדרש בחו"ל ומתעקש למות על אדמת מצרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.2.11

 

מהפכת מצרים – מכה להסכם קמפ דיויד

אל-וטן (קטר), 15.2.11

 

נציגי הצעירים במצרים: משאל עם על החוקה החדשה - בתוך חודשיים

נציגי הצעירים במצרים מסרו לאחר פגישתם עם בכירים בצבא כי ניסוח התיקונים בחוקה יארך כעשרה ימים, והם יובאו למשאל עם בתוך חודשיים; שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טייב, אמר כי יציע לוועדה העוסקת בתיקונים בחוקה, כי שיח' אל-אזהר לא ימונה עוד בידי הנשיא, אלא ייבחר מבין חכמי הדת הבכירים, וכהונתו תוגבל ולא תהיה לכל חייו; נציגי הכנסיות הנוצריות דרשו לגבש חוקה אזרחית המגדירה את מצרים כמדינה חילונית, ולבטל את הסעיף השני בחוקה, לפיו השריעה היא מקור החקיקה הראשי.

אל-ופד (מצרים), 15.2.11, 13.2.11; אל-מצריון (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.2.11

 

קריאות להמשך ההפגנות באיראן; לאריג'אני: למצות את הדין עם כרובי ומוסוי

למחרת הפגנות האלפים (14.2.11) באיראן, תקף יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, בישיבת המג'לס (ראו תמונה) את ראשי תנועת המחאה, מהדי כרובי ומיר חוסין מוסוי (הנתונים במעצר בית), "שנלכדו בידי ארה"ב והציונים". הוא קרא להענישם ודרש מהם "להכות על חטא לאחר שראו כי ארה"ב והמשטר הציוני תומכים בפעולתם". בתגובה, קראו חברי מג'לס להוציאם להורג. ראה קליפים (קליפ א;  קליפ ב).

עוד אמר לאריג'אני כי ארה"ב וישראל עודדו את המפגינים להשתתף בהפגנות הבלתי-חוקיות וגינה את "הפעולה האמריקנית, הציונית, האנטי-מהפכנית והאנטי-לאומית של המתפרעים", כשחברי המג'לס מגיבים בקריאות "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל". התובע הכללי של איראן, מוחסני אז'אי הודיע כי השלטונות ימצו את מלוא חומרת הדין עם העומדים מאחורי ההפגנות. מעדכונים בפייסבוק שמהימנותם אינה ברורה נקרא הציבור באיראן להמשיך גם היום בהפגנות נגד המשטר, בשעה 17.00 לפי שעון איראן. עפ"י המדווח, בהפגנות (14.2.11) בטהראן השתתפו אלפים שקראו "מוות לדיקטטור" ו"מוות לח'אמנאי". נמסר על הרוג ופצועים באירועי ירי. בערים שיראז, איספהאן ומשהד, דווח על פיזור מפגינים באלימות. סו"י "פארס" המקורבת למשמרות המהפכה האשימה את אנשי ארגון האופוזיציה מג'אהדין ח'לק בשימוש בנשק חם וטענה כי בין המפגינים היו אוהדי השאה וגורמים מתסיסים שהתקהלו באורח לא חוקי.

***

מדיווחים אחרים עולה כי "הופלו" אתרי אינטרנט של תנועת המחאה וכי יש שיבושים בקשר הטלפוני והאלחוטי בטהראן. האתר האופוזיציוני, כלמה, טען כי הוא הותקף וקרא לעקוב אחר עדכוניו בפייסבוק.

בתגובה לאירועים האחרונים במזה"ת ולסילוקו של הנשיא מובארכ, אמר (15.2.11) דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאנפרסת, כי "המשטר והעם באיראן מקדמים בברכה תנועות עממיות במדינות שונות, המשטר האיראני שואף לכינון צדק בעולם ולכיבוד זכויות העמים תוך שמירת ערכים אלוהיים." הוא קרא לתמוך ולכבד כל אומה "שמבקשת שינוי [במשטרה] ושואפת למערכת [שלטונית] הוגנת."

פרס טי וי (איראן), 15.2.11; כלמה, פארס (איראן), 15-14.2.11

 

ח'אמנאי: בריטניה מונעת את אחדות המוסלמים

בפגישתו בטהראן עם נשיא תורכיה עבדאללה גול (ראו תמונה) תקף מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי את בריטניה, המונעת, לדבריו, את אחדות המוסלמים בעולם וקרא לכל המדינות האסלאמיות לפעול במאוחד כדי להעצים את עולם האסלאם. ח'אמנאי בירך על התקרבותה של תורכיה לעולם האסלאם ואמר כי לה ולאיראן עמדות משותפות בנושא אפגניסטן, עיראק, לבנון ופלסטין. על העם המצרי אמר, כי הוא מוסלמי ובעל מוטיבציה אסלאמית חזקה, והוסיף כי האירועים במזה"ת הם סימן לסיוע אלוהי ברור.

פארס (איראן), 15.2.11

 

אתר סעודי: צבא סעודיה סייע לפזר את המפגינים בבחריין

האתר השיעי הסעודי ראצד דיווח כי קיים בסעודיה חשש מפני התפשטות ההפגנות בבחריין לסעודיה, וכי כוחות צבא סעודיים נכנסו אתמול (14.2.11) לבחריין כדי לסייע לממשלה לפזר את המפגינים.

www.rasid.com, 15.2.11

 

אל-חרירי: נגד הנשק של חזבאללה; קורא לציבור להפגין ב-14.3

בנאום בבירות לרגל יום השנה השישי לרצח אביו, תקף סעד אל-חרירי, ר"מ המעבר בלבנון את חזבאללה ואת נשקו וטען כי ההתנגדות הפנתה את נשקה כלפי פנים ומשתמשת בו לסחטנות פוליטית במקום לפעול בשירות הצבא והעם. הוא שב והדגיש את תמיכתו בביה"ד הבינ"ל וקרא לציבור להתייצב בהמוניו ב-14 במרץ בכיכר החירות בבירות כדי להביע את התנגדותו לסילוף רצון העם ולחסות הזרה על לבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 15.2.11