המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.2.2011
14/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.2.2011

 

בתקציר: בכירים באיראן: ארה"ב חותרת נגד המהפכה במצרים; צפויה אינתיפאדה בפלסטין * מפגינים בבחריין דורשים רפורמה מקיפה * מצרים: עמר מוסא יתמודד לנשיאות * ידיעות סותרות בנוגע לביטול דיאלוג סורי-אמריקאי * מצרים: צירים שפרשו ממפלגת השלטון מקימים מפלגה חדשה

 

מצרים: עמר מוסא יתמודד לנשיאות

עם הודעת צבא מצרים על השעיית החוקה ופיזור הפרלמנט, החלו אנשי ציבור, בהם מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, ועוזר שה"ח לשעבר ואיש האח"ס, עבדאללה אל-אשעל, להיערך להתמודדות על תפקיד הנשיא. היומון הקטרי אל-ערב דיווח כי מוסא שוקל להקים מפלגה ליבראלית למטרה זו. בכיר בליע"ר מסר ליומון,  כי מוסא לא יתפטר כעת מתפקידו כמזכ"ל הליע"ר וכי בכוונתו להעביר את התפקיד בכנס הפסגה הערבית הצפויה בחודש הבא בבגדאד. מזכ"ל סבא"א לשעבר, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, הודיע כי לא יציג את מועמדותו, אלא אם קבוצה גדולה בציבור תבקש ממנו. תנועת האחים המוסלמים הודיעה כי לא תציג מועמד מטעמה לנשיאות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-שורוק (מצרים), אל-ערב (קטר), 14.2.11

 

הפגנות 14.2 באיראן: דיווחים על תהלוכות תחת אבטחה כבדה

כוחות הביטחון באיראן נקטו צעדים למניעת ההפגנות שנועדו ל-14.2.11: ראשי תנועת המחאה, מיר חוסין מוסוי ואשתו ומהדי כרובי הושמו במעצר בית; נחסמו יציאות מתחנות הרכבת התחתית שבסביבת אתרי ההפגנות בטהראן ותוגברו כוחות הביטחון בעיר. בנוסף דווח על "הפלת" אתרי אינטרנט של תנועת המחאה ועל שיבושים בקשר הטלפוני והאלחוטי בטהראן, ככל הנראה ע"י השלטונות. עם זאת, דווח על תהלוכות של אזרחים במרכז טהראן ועל הפגנות שכללו קריאות "הלאה הדיקטטור". האתר אפתאב המזוהה עם האשמי רפסנג'אני, יריבו של הנשיא אחמדי-נז'אד, טען כי ההפגנות בטהראן אושרו ע"י הממסד במענה לבקשתו של נשיא תורכיה, עבדאללה גול, המבקר בעיר, דיווח שהוכחש ע"י משרד הפנים.  ערוץ אל-ערביה דיווח על כמות גוברת של מפגינים ברחובות טהראן ועל עימותים בין מפגינים לבין כוחות הביטחון וכי המשטר פרש כוחות מול אונ' טהראן והעלה מסוקים לאוויר. סרטון שהועלה היום ליו טיוב ע"י תומכי השאה ושמהימנותו אינה ברורה מציג הפגנות נגד המשטר בהם נשרף מבנה.

כלמה, אפתאב, תאבנאק (איראן), 14.2.11;  www.mardomak.bi  alarabiya.net  www.lenziran.com,

 

מצרים: צירים שפרשו ממפלגת השלטון מקימים מפלגה חדשה

היומון המצרי העצמאי אל-מצריון דיווח מפי מקורות יודעי דבר כי 27 מחברי הפרלמנט מטעם המפלגה הלאומית הדמוקרטית (המפל"ד) שהתפטרו מן המפלגה בימים האחרונים, יתחילו (15.2.11) במהלכים לייסוד מפלגה חדשה השם "מפלגת החירות", שתתמוך בדרישות המהפכה.

אל-מצריון (מצרים), 14.2.11

 

סוזן וחוסני מובארכ: הסוף

 

אל-ערב (קטר), 12.2.11

התפטרה הממשלה הפלסטינית

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, קיבל את התפטרותו של סלאם פיאד מראשות הממשלה הפלסטינית והטיל עליו להרכיב ממשלה חדשה, שמשימה מרכזית שלה תהיה קיום בחירות לעיריות, לפרלמנט ולנשיאות. דובר החמאס, פוזי ברהום, אמר בתגובה שממשלת פיאד בלתי-חוקית ותישאר כך גם לאחר השינויים הצפויים בה, וקרא לפלסטינים ולקהילה הבינ"ל לא לפעול מולה או לסייע לה.

www.palestine-info.info,  ופא (רש"פ), 14.2.11

 

נשיא תורכיה בטהראן: על מדינות האזור לכבד את רצון עמיהן

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, הפסיק מסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא תורכיה, עבדאללה גול, בתום שלוש שאלות שהוצגו לנשיא התורכי, לאחר שזה קרא למדינות האזור לכבד את רצונם של עמיהם. אחמדי-נז'אד עצמו לא נשא דברים באירוע.

www.lenziran.com, 14.2.11

 

מפגינים בבחריין דורשים רפורמה מקיפה

משרד הפנים בבחריין דיווח כי פיזר הפגנה (14.2.11) של כמאה אנשים שקראו להפלת המשטר, וכי  שלושה אנשי ביטחון נפצעו. מארגני המחאה בבחריין, המכונים "צעירי בחריין" פרסמו גילוי דעת הקורא לרפורמה מקיפה בשלטון ופירוק הפרלמנט; בחירות חופשיות; ניסוח חוקה חדשה ומתן חירויות לאזרחים.

www.aljazeera.net, 14.2.11; www.bna.bh, 13.2.11

 

לבנון: דריכות לקראת אירועי יום השנה השישי לרצח אל-חרירי

היומונים אל-אח'באר ואל-ספיר, המזוהים עם כוחות ה-8 במרץ, מעריכים כי צפויה הסלמה בלבנון בעקבות נאומי אנשי כוחות ה-14 במרץ, ביום השנה השישי לרצח רפיק אל-חרירי (14.2). היומון אל-מסתקבל, המזוהה עם כוחות ה-14 במרץ טען כי באזכרה יכריזו הדוברים על תחילתה של התנגדות אזרחית בדרכי שלום וכי סעד אל-חרירי יציג את תוכניתו הפוליטית, הכוללת תמיכה בביה"ד הבינ"ל והתנגדות לנשק החזבאללה. היומון אל-ספיר דיווח על הגברת אמצעי האבטחה בבירות לקראת האזכרה.

אל-אח'באר, אל-ספיר, אל-מסתקבל (לבנון), 14.2.11

 

בכירים באיראן: ארה"ב חותרת נגד המהפכה במצרים; צפויה אינתיפאדה בפלסטין

בכיר ברשות השופטת באיראן, ג'ואד לאריג'אני, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען כי ארה"ב עלולה להורות לצבא המצרי, הנתון לשליטתה, לטבוח בעם המצרי כדי לסכל את המהפכה. הוא קרא למצרים להתנער מהסכם השלום עם ישראל ומהברית עם ארה"ב, החותרת להמשך ניתוקה של מצרים ממדינות ערב. להערכתו, המהפכה במצרים תוביל לאינתיפאדה חדשה בפלסטין ותביא לפיוס בין פתח לחמאס. חבר ועדת המג'לס האיראני לביטחון לאומי, מחמוד אחמדי-ביר'ש, טען כי שלטון אסלאמי סלפי כמו הטליבאן באפגניסטן, או של זרם לאומי במצרים, עלולים לאיים על טהראן, הגם שיהיו אנטי-ישראלי. עוד טען כי שלטונו של עבדאללה מלך ירדן אינו לגיטימי בשל מוצאן הבריטי של אימו ואשתו וכי העם בתימן ידיח את נשיאו המושחת, עלי עבדאללה צאלח. חבר וועדת המג'לס לביטחון לאומי, חוסין נקוי, קרא לסילוק הסגל הדיפלומטי המצרי הבכיר מאיראן, כאות לתמיכה במהפכה במצרים.

פארס (איראן), 12,14.2.11  

 

ידיעות סותרות בנוגע לביטול דיאלוג סורי-אמריקאי 

דיווחים סותרים על גורל המפגש בין בכירים סורים ואמריקאים לשעבר, שנועד להתקיים ב-6.2.11, באטלנטה, בחסות מרכז ג'ימי קרטר. השיחות נועדו לדון ביחסי המדינות, הסרת הסנקציות האמריקאיות ובתהליך השלום, ואולם סוריה סירבה לעסוק בנושא לבנון בטענה שהיא לא מתערבת בנעשה בה. עפ"י דיווחים שונים ארה"ב ביטלה את המפגש, ואולם הצד הסורי טען כי מדובר בדחייה שביקש בשל האירועים במצרים ובתוניסיה. היומון אל-וטן מסר כי משלחת של חברי קונגרס רפובליקנים תגיע לסוריה בקרוב. 

אל-חיאת (לונדון), אל-וטן (סוריה), 14.2.11

 

אתר סעודי: כוננות מוגברת במזרח המדינה

האתר השיעי ראצד דיווח כי משרד הפנים הסעודי הגביר את אמצעי האבטחה במזרח סעודיה – אזור בו נמצאים רוב השיעים במדינה ומרכזי הנפט שלה – מחשש להפגנות כמו אלה שנערכו בתוניסיה ובמצרים.

www.rasid.com, 12.2.11

 

אל-אח'באר: מריבה בין בניו של הנשיא מובארכ

היומון אל-אח'באר דיווח כי לאחר הקלטת נאום הפרישה של הנשיא מובארכ (10.2.11), פרץ ריב בין בניו, עלאא' וגמאל. עלאא' האשים את גמאל באחריות למצב במצרים ובהשפלה שספג האב. היומון אל-אהראם מסר כי מובארכ בטח בכוחו של שר הפנים לשעבר, חביב אל-עאדלי, להשיב את הסדר, אך זה נכשל.

אל-אהראם (מצרים), 14.2.11; אל-אח'באר (מצרים), 13.2.11