המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.2.2001
10/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.2.2001

בתקציר: המשטר באיראן: יד קשה נגד מפגינים ב-14.2; הגבלות על בני משפ' כרובי * שה"ח המצרי: זכות האחים המוסלמים לפעילות פוליטית * עורך כיהאן: בקרוב - התקוממויות עממיות בישראל ובמערב * מצרים: "שישי השהידים" - מסע הלוויה סמלי המוני מחר * בכיר בצבא איראן: בידוק באוניותינו יסב לארה"ב נזק גדול

 

מצרים: "שישי השהידים" - מסע הלוויה סמלי המוני מחר

בדף הפייסבוק "כולנו ח'אלד סעיד" מארגנים פעילי המחאה העממית מסע הלוויה סמלי המוני להרוגי ההפגנות שייצא לאחר תפילות יום שישי (11.2.11) ממסגדים וכנסיות לעבר כיכר אל-תחריר, תחת הסיסמאות "שישי של השהידים" ו"שישי המכריע", ומצפים למיליוני משתתפים. בנוסף, ברחבי מצרים מתנהלות עשרות הפגנות ושביתות של עובדים בתביעה לשפר את תנאי העסקתם.

       

רוז אל-יוסף (מצרים); www.facebook.com, 10.2.11

 

שה"ח המצרי: זכות האחים המוסלמים לפעילות פוליטית

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, אמר כי הממשלה מכירה בזכות האח"ס לקיים פעילות פוליטית, ורואה זאת בחיוב ודחה כל הצעה להעברת השלטון שאינה מעוגנת בחוקה, כולל מסירת סמכויות הנשיא לסגנו או העברת השלטון לאגודה לאומית כלשהי. לדבריו, הסיבות למהפכה הן: אי הוודאות לגבי מחליפו של הנשיא לאור גילו המתקדם ונושא הורשת השלטון לבנו; תפקוד המשטרה בשנים האחרונות ותוצאות הבחירות האחרונות לפרלמנט. מצורף לינק לקליפ  ממרי בנושא.

www.alarabiya.net, 9.2.11

 

בכיר במשמרות המהפכה באיראן: בידוק באוניותינו יסב לארה"ב נזק גדול

מפקד חיל הים במשמרות המהפכה, עלי פדוי, אמר שטהראן אינה יודעת על קיום נוהל בידוק באוניותיה ע"י מדינות אחרות, חרף החלטת הסנקציות  של מועצת הביטחון. הוא טען כי וושינגטון מודעת לסכנה הכרוכה בכך וחוששת מן ההשלכות שיהיה לדבר עבורה. לדבריו, כוחות הים של הצבא מופקדים על נטרול איומים במפרץ עומאן ואלו של משה"מ פועלים במפרץ הפרסי ובמיצרי הורמוז.

ח'בר און ליין (איראן), 7.2.11 

 

המשטר באיראן: יד קשה נגד מפגינים ב-14.2; הגבלות על בני משפ' כרובי

כוחות הביטחון של איראן מנעו מבנו של מהדי כרובי, מראשי תנועת המחאה, להיכנס לבית אביו והודיעו כי פרט לרעייתו של כרוביכל כניסה לבית אסורה עד ל-14.2.11, היום שקבעה התנועה להפגנות התמיכה בעמי מצרים ותוניסיה. מפקד כוחות משמרות המהפכה בטהראן, חוסין המדאני, הזהיר את תומכי תנועת המחאה כי המשטר ינקוט יד קשה נגד מי שייענה לקריאה להפגין  ויתייחס אל פעילי תנועת המחאה כאל מרגלים וכיריבי המשטר. ארגון הגג של מפלגות הרפורמה באיראן, מושרכאת, טען כי מצב בו יש ייצוג לחוג פוליטי אחד בלבד במוסדות המשטר הוא בלתי נסבל, וקרא לפתוח את המערכת הפוליטית לכלל הזרמים במדינה.

סהאם ניוז (איראן), 9,10.2.11; כלמה (איראן), 8.2.11

 

 גוגל מאפשר לפתוח אתרים חסומים

האתר אילאפ פרסם כי מנוע החיפוש גוגל מאפשר לפתוח אתרים שנחסמו על ידי שלטונות במדינות שונות באמצעות העתקת הלינק של האתר החסום לחלון המאפשר תרגום מילים משפה לשפה. 

www.elaph.com, 7.2.11

מצרים מוחקת את הפיכת הפייסבוק

אל-ראי (כווית), 10.2.11

 

עורך כיהאן: בקרוב - התקוממויות עממיות בישראל ובמערב

עורך היומון האיראני כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען שסופות הטורנדו שמחוללים עמי ערב במזה"ת נגד הדיקטאטורים בארצותיהם יגיעו בשלב הבא לישראל, לארה"ב, לאנגליה ולצרפת. בכיר לשעבר במשמרות המהפכה, חוסין עלאיי, צפה שהמחאה העממית במצרים תוביל להתקוממות בגדה המערבית, שתביא להדחתו של אבו-מאזן.

איראן דיפלומסי (איראן), 10.2.11; כיהאן (איראן), 9.2.11