המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.2.2011
6/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.2.2011

 

בתקציר:  סעודיה: קריאות לרפורמה במשטר; נשים הפגינו בריאד * מפלגת השלטון במצרים: ע"פ החוקה הנשיא צריך לשלוט עד תום כהונתו; מטיף מאל-אזהר: על מובארכ לפרוש * הרש"פ הגישה תלונה לאיחוד העיתונאים הבינ"ל נגד אל-ג'זירה * האח"ס במצרים לח'אמנאי: ההתקוממות במצרים אינה אסלאמית

 

התקשורת הממסדית במצרים: סימני חזרה לשגרה

לצד המשך המחאה במצרים דיווחו אמצעי התקשורת הממסדיים על התחלה של חזרה לשגרת חיים, שהתבטאה בפתיחת הבנקים ובתי המשפט, חידוש תנועת הרכבות ופעילות הנמלים.

אל-גומהוריה (מצרים), 6.2.11

 

מצרים: מונה מזכ"ל חדש למפלגה השלטת

הד"ר חוסאם אל-בדראוי, רופא יילוד וגניקולוגיה המרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת קהיר, מונה (5.2.11) למזכ"ל החדש של המפלגה הלאומית הדמוקרטית השלטת במצרים (המפל"ד), במקום ספות אל-שריף וגמאל מובארכ. אל-בדראוי, הנמנה עם האופוזיציה במפלגה השלטת, הביע  תמיכה במפגינים מאז פרוץ המחאה והוא שותף לביקורתם על מדיניות הממשלה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.2.11  

 

סעודיה: המופתי תוקף את המחאות במצרים ובתוניסיה; בכיר דתי קורא למובארכ לפרוש

המופתי של סעודיה, שיח' עבד אל-עזיז אאל אל-שיח', מתח בדרשת יום השישי ביקורת על המחאות בתוניסיה ובמצרים, הגורמות לשפיכות דמים ולמעשי ביזה והזהיר מפני תוכניתם של אויבי האסלאם ובעלי בריתם לפגוע באומה ובכלכלתה ולהפכה ל"מדינות נחשלות." בנוסף, תקף המופתי "כמה ערוצים" אשר אינם מעבירים את תמונת האירועים האמיתית. מנגד,  ביקש השיח' צאלח אל-לוחידאן, חבר אגודת חכמי הדת הבכיריםהמוסד הדתי הרשמי בסעודיהמהנשיא מובארכ להתפטר כדי לעצור את האנרכיה במצרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.2.11; אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 6.2.11 

 

מטיף מאל-אזהר: מובארכ צריך לפרוש

מטיף מאל-אזהר, מוחמד אל-צר'יר, אמר לערוץ אל-ערביה כי על הנשיא מובארכ לפרוש לאלתר מתפקידו, כדי למנוע שפיכות דמים. הוא תקף את השימוש בבריונים וקרא למפגינים להגן על ארצם ולמנוע מכל גורם אחר להשתלט על המהפכה שלהם.

www.alarabiya.net , 4.2.11

 

סעודיה: קריאות בפייסבוק לרפורמה במשטר; נשים הפגינו בריאד

פעילים סעודיים פתחו קמפיין בפייסבוק (בתמונה) הקורא להקים מונרכיה קונסטיטוציונית במדינה ולקיום רפורמות כגון: בחירות למועצת השורא; מתן חירויות כלליות וזכויות נשים; ביטול כל אפליה; טיפול באבטלה וחלוקה הוגנת של הרכוש. הקמפיין קרא לצאת לשעת זעם ב-25.2.11 נגד השחיתות והעושק. דווח כי ארבעים נשים סעודיות הפגינו (5.2.11) מול משרד הפנים בריאד, בדרישה לשחרר אסירים  שלא הועמדו לדין.

http://r90.homeip.net/, 5.2.11; אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 6.2.11

 

"מתי תחל שעת הזעם נגד הדיקטטורה

 של משפחת המלוכה? ב-25.02.2011"

 

האחים המוסלמים במצרים לח'אמנאי: ההתקוממות במצרים אינה אסלאמית

בתגובה לדבריו של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי בדרשתו ב-4.2, כי ההתקוממות במצרים היא התעוררות אסלאמית בהשראת איראן, טענה תנועת 'האחים המוסלמים' במצרים כי המחאה שם איננה אסלאמית והיא משותפת לנוצרים, למוסלמים ולגורמים מכל גווני הקשת הפוליטית במדינה.

www.ikhwanweb.com, 4.2.11

 

מפלגת השלטון במצרים: עפ"י החוקה הנשיא צריך לשלוט עד תום כהונתו

בתגובה לדרישת האופוזיציה במצרים, להתפטרותו של הנשיא חוסני מובארכ, מסרו גורמים במפלגת השלטון  ליומון אל-שרק אל-אוסט כי קיימות שתי אפשרויות: המשך שלטונו של הנשיא עד תום כהונתו בהתאם לחוקה, או שליטת הצבא במדינה. ראש הפרלמנט המצרי, פתחי סרור, מסר ליומון אל-חיאת כי שינוי החוקה אפשרי רק עפ"י פנייה של הנשיא או של שליש מחברי הפרלמנט.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.2.11, אל-חיאת (לונדון), 5.2.11  

 

שלטונו של מובארכ הולך וכלה

 אל-חיאת (לונדון), 6.2.11

 

עבאס: הסכם שלום יובא למשאל עם; כשלון המשאל, יביא לקץ הרש"פ

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר בפגישה עם בכירים במחנות הפליטים בגדה, כי במו"מ שקיים עם אולמרט דובר על כל הנושאים אך לא הושגה הסכמה בשום נושא. לדבריו, הפלסטינים רוצים שלום, אך לא בכל מחיר והם מסרבים למדינה בגבולות זמניים ולדחיית הדיון בנושאי הסדר הקבע. הוא הסביר שאם יגיעו הצדדים להסכם שלום, תקיים הרש"פ משאל עם בקרב כל העם הפלסטיני, כולל הפליטים בחו"לבתנאי שהמדינות המארחות יאפשרו זאתואם העם לא יאשר את ההסכם, "הכול יסתיים והרש"פ תגיע לסוף דרכה".

www.wafa.ps, 3.2.11

 

הרש"פ הגישה תלונה לאיחוד העיתונאים הבינ"ל נגד אל-ג'זירה

ראש צוות המו"מ ברש"פ, צאא'ב עריקאת, מסר כי הרש"פ הגישה לאיחוד העיתונאים הבינ"ל תלונה רשמית נגד ערוץ אל-ג'זירה בגין פרסום מסמכי המו"מ הישראלי-פלסטיני שנגנבו ממשרדו, למטרות פוליטיות.

אל-קדס (ירושלים), 4.2.11

 

איראן: ראשי תנועת המחאה מבקשים להפגין בעד העמים המתקוממים באזור

ראשי תנועת המחאה באיראן, מיר חוסין מוסוי ומהדי כרובי, ביקשו מממשלת איראן להתיר להם לקיים עם תומכיהם בטהראן הפגנת תמיכה (14.2.11) בתנועות העממיות האנטי-דיקטטוריות באזור.  

כלמה (איראן), 5.2.11