המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.2.2011
3/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.2.2011

 

בתקציר: אתר מצרי: סגן הנשיא ורה"מ דנו עם גורמי אופוזיציה ברפורמות * קריאות להפגנות המונים ביום שישי, עד להפלת מובארכ; אל קרדאוי: ההפגנה - חובה הלכתית * קריאות באיראן להפגין נגד ח'אמנאי * סוריה: הפגנות תמיכה יזומות במשטר * עמר מוסא: אשקול לרוץ לנשיאות במצרים

 

קריאות להפגנות המונים ביום שישי, עד להפלת מובארכ; אל קרדאוי: ההפגנה - חובה הלכתית

בדף הפייסבוק "כולנו ח'אלד סעיד" (בצילום למטה) פורסמו קריאות להפגנות המוניות מחר (4.2.11) לאחר תפילת יום השישי תחת הסיסמה: "ה-4.2.11 – יום הסתלקותו של מובארכ". ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, אמר לרשת אל-ג'זירה שמובארכ "החל לטבוח בעמו" לאחר שמשרד הפנים שיגר קבוצות של בריונים אל המפגינים וקרא לעם המצרי, כולל האמאמים, הדרשנים והעיתונאים להצטרף להפגנות ביום שישי, מבלי לוותר ו"שיחיו בשמחה ובכבוד או שימותו כשהידים". בגילוי דעת שפרסם קבע אל-קרדאוי כי השתתפות בהפגנות, במיוחד ביום שישי, היא חובה הלכתית. האיתאללה האיראני הבכיר, מכארם שיראזי, קרא לחכמי אל-אזהר, לעמוד לצד העם המצרי ולהדק את שתה"פ עם המוחים נגד הדיקטטורה המצרית, המזוהה עם המערב והמשת"פית של ישראל.

www.iribnews.ir, 3.2.11; www.aljazeera.net, www.palestine-info.info, 2.2.11

     

 

אתר מצרי: סגן הנשיא ורה"מ דנו עם גורמי אופוזיציה ברפורמות

צבא מצרים יצר הפרדה בין מחנה המפגינים התומך בנשיא מובארכ למחנה מתנגדיו; יריבו של מובארכ, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, אמר כי רק התערבות של הצבא תציל את חיי אלפי הצעירים המותקפים בכיכר אל-תחריר וקרא לכנס את מועהבי"ט כדי להציל עם הנתון במצור מפני משטר ההורג בבניו. לדבריו, אין כל מגעים עם המשטר, וההפגנה מחר (4.2.11) תבשר את סופו של מובארכ; סגן נשיא מצרים, עמר סלימאן, ורה"מ, אחמד שפיק, נפגשו עם נציגי כמה מפלגות אופוזיציה, כדי לדון ברפורמות העומדות על הפרק.

אל-שורוק (מצרים), 3.2.11

 

קריאות באיראן להפגין נגד ח'אמנאי

ברשת הפייסבוק מתפרסמת קריאה לאזרחים בטהראן להפגין מחר (4.2.11) נגד המשטר באיראן בעת נאומו הצפוי של המנהיג עלי ח'אמנאי, בדרשת יום השישי. המארגנים קראו לצאת בתהלוכת מחאה נגד "הדיקטטור ח'אמנאי" בכיכר המרכזית של טהראן.

 

סוריה: הפגנות תמיכה יזומות במשטר

לקראת הפגנות המחאה הצפויות נגד המשטר הסורי (4-5.2.11), החלו לסייר ברחובות דמשק מכוניות עם דגלי סוריה ותמונותיו של הנשיא אסד, כהפגנת תמיכה במשטר. אחד המפגינים אמר ליומון אל-וטן המקורב למשטר כי בכוונתם לעצור את המפגינים. בהודעת sms ששלחו תומכי המשטר ליומון אל-וטן נכתב כי "העמים שורפים עצמם כדי להחליף את מנהיגיהם. אנחנו נשרוף את העולם, את עצמנו ואת ילדינו כדי שאסד יישאר בשלטון". אתר האופוזיציה סוריון נט. דיווח כי המשטר ארגן הפגנת כוח של אנשי בטחון סורים בדמשק וכי מנגנוני הביטחון זימנו לחקירה בכירים בתנועת האופוזיציה 'הצהרת דמשק'. עוד דווח כי אתרי אופוזיציה שונים בהם האתר www.syriahr.com  (בתמונה) הופלו ע"י תומכי המשטר.  

 

אל-וטן (סוריה), www.sooryoon.net, www.syriahr.com, 3.2.11  

 

עמר מוסא: אשקול לרוץ לנשיאות במצרים

מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, אמר כי יבחן בקרוב את האפשרות להתמודד לנשיאות במצרים, אם תיקון החוקה יאפשר זאת, וקרא לקיים דיאלוג פוליטי, שיבטיח העברה מסודרת של השלטון מידיו של מובארכ.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.2.11

 

הניה בירך את ר'נושי ששב לתוניסיה; עורך כיהאן נזף בר'נושי

ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, בירך את ראש התנועה האסלאמית של תוניסיה, ראשד אל-ר'נושי, עם שובו לארצו, לאחר כעשרים שנות היעדרות ואת העם התוניסאי על השגת דמוקרטיה וחירות והדגיש כי תוניסיה תישאר משענת לעם הפלסטיני ועניינו. אל-ר'נושי הודה להניה  ואמר שעזה ועמידתה האיתנה היו מקור השראה לעם התוניסאי ולהצלתו. עורך היומון כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג איראן ח'אמנאי, טען כי דברי, ראשד אל-ר'אנושי, ש'הוא אינו איתאללה ח'מיני ואינו שיעי, נועדה להרגיע את ארה"ב מפני ההפיכה בתוניסיה והסביר שאל-ר'נושי אינו מודע לאסלאמיות של המהפכה בתוניסיה ולמעמדו הרם של איתאללה ח'מיני בציבור התוניסאי.

כיהאן (איראן), www.maannews.net , 1.2.11

 

ניפוץ "חומת ברלין הערבית"

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 3.2.11

 

יומון מצרי: פעילי חמאס חמושים נתפסו במצרים בדרכם להפגנות

עיתון האופוזיציה המצרי אל-יום אל-סאבע מסר כי כוחות עממיים בסיני עצרו 11 פעילי חמאס חמושים שהיו בדרכם להפגנות במדינה - שניים באל-עריש אליה הגיעו מעזה ותשעה בעיר סואץ. העיתון דיווח כי הפעילים הוסגרו לכוחות המזוינים המצריים, ואפשר שעוד פעילי חמאס חמושים נכנסו למצרים לאחרונה.

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 2.2.11

 

איראן: בכיר לשעבר במשה"מ הוצא להורג

בכיר לשעבר במשמרות המהפכה באיראן, עבד-אלרזא ר'ראבאת, הוצא להורג (27.1.11) ע"י המשטר בשל דבריו על קשריו עם 'האמאם הנעלם' (משיח בשיעה). משפחתו טענה בתגובה כי הנשיא אחמדי-נז'אד עצמו התפאר בקשריו עם 'האמאם הנעלם' ולא נענש. לטענת היומון רוז, הסיבה האמיתית לגזר דינו של רר'אבאת, היא ביקורתו על המנהיג ח'אמנאי. באיראן דווח על כמאה הוצאות להורג בחודש האחרון.

www.roozonline.com, 1.2.11; www.alarabiya.net, 29.1.11