המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 31.1.2011
31/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 31.1.2011

 

בתקציר: אתרי אופוזיציה סורים: מחאה בדמשק וצעדי מנע של השלטון  *  איש דת סעודי: על אל-קרדאוי להימנע מלעסוק בפוליטיקה * התקפות הדדיות בין פת"ח לחמאס בפייסבוק * אסירים מהחמאס והג'יהאד האסלאמי נמלטו מהכלא במצרים ושבו לעזה * כיהאן: לייצא את המהפכה האסלאמית לעמים המתקוממים

 

מצרים: הורכבה ממשלה חדשה; כמחצית השרים נותרו על כנם

ממשלת מצרים החדשה בראשותו של אחמד שפיק נשבעה (31.1.11) אמונים לנשיא מובארכ. מכהנים בה שרים מוכרים מחוגי השלטון והביטחון: הגנרל מחמוד וגדי שהיה בכיר במשטרת קהיר, יהיה שר הפנים; סמיר רדואן שעבד ברשות ההשקעות הממשלתית מונה לשר האוצר; נשיא אוניברסיטת אל-אזהר, עבדאללה חוסייני הלאל, מונה לשר ההקדשים; שרת המסחר והתעשייה החדשה היא סמיחה פוזי אבראהים שהיתה סגנית השר היוצא; גאבר עצפור, שהיה ראש המועצה העליונה לתרבות ובעל טור ביומון הממסדי אל-אהראם, יהיה שר התרבות. מבין השרים הוותיקים נותרו בתפקידם שרי החוץ, התקשורת, ההגנה, המשפטים, השר לענייני חוק ופרלמנט, שרי ההשכלה הגבוהה, העבודה, המשפחה, הדלק, החשמל ושתה"פ הבינ"ל. טרם מונו שרי החינוך והתיירות. שר ההגנה, מוחמד חוסיין טנטאוי, יכהן גם כסגן רה"מ.

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 31.1.11

 

מצרים: היערכות להפגנת מיליונים

אזרחי מצרים מארגנים מחר הפגנת מיליונים בכיכרות הערים ושביתה כללית במחוזות רבים.בדף הפייסבוק "כולנו ח'אלד סעיד" פורסמה הקריאה (בתמונה למטה) הבאה: "יחד להפגנת מיליונים ביום שלישי ה-1 בפברואר בכל רחבי מצרים. העם רוצה להפיל את המשטר."

www.facebook.com,  www.ikhwanonline.com, 31.1.11

 

אל-קדס אל-ערבי: קריאות בפרלמנט הירדני לשינויים בממשלה

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי בישיבה בלתי רשמית של הפרלמנט הירדני, נשמעו קריאות לשינויים בממשלה, כתגובה להפגנות נגדה ברחוב הירדני. לפי הדיווח, בכיר במפלגת חזית הפעולה האסלאמית [של האח"ס] זכי בני ארשיד, אמר כי אינו דורש את חילופי רה"מ, אלא את שינוי מדיניות הממשלה.   

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.1.11

 

אתרי אופוזיציה סורים: מחאה בדמשק וצעדי מנע של השלטון

אתר אופוזיציה סורי, נדאא' סוריה (השייך לארגון "הצהרת דמשק"), דיווח כי בדמשק נערכת זה היום השני הפגנת תמיכה בעם המצרי (ראו תמונה), שבה הובעה מחאה על המצב בסוריה וכי בכוונת המפגינים להמשיך בכך עד ה-5.2.11, יום בו נועדה להתקיים הפגנה מול הפרלמנט בדמשק. אתר אופוזיציה אחר, סוריון נט, טען כי הפגנה דומה צפויה להתקיים בעיר חומס וכי שר ההקדשים, עבד אל-סתאר אל-סיד, הורה לדרשנים ולאנשי דת, לדחות כל פניה מצד האחים המוסלמים – שפעילותם אסורה על פי החוק - לגייסם לטובת פעילותם האופוזיציונית. נמסר כי הצבא הורה לחיילים להימנע משימוש ב'אתר הציוני והאמריקאי' פייסבוק.

http://nidaasyria.org, www.sooryoon.net, 30.1.11, 31.1.11    

 

הפגנת זעם בתימן ביום חמישי, 3.2.2011

האופוזיציה בתימן הודיעה על הפגנת זעם (3.2.11) בה יונפו סיסמאות נגד הארכת כהונתו של הנשיא  עלי עבדאללה צאלח ונגד הורשת השלטון. מפלגת השלטון קראה לתומכיה לקיים במקביל הפגנה מצידם..

www.elaph.com , 30.1.11 

 

איש דת סעודי: על אל-קרדאוי להימנע מלעסוק בפוליטיקה

בתגובה לתמיכתו של ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסוף אל-קרדאוי, במפגינים בתוניסיה ובמצרים, ובדרישה להדחת נשיאי מדינות אלה [ראה דוח ממרי[,  טען הד"ר מוחמד אל-סעידי, ראש המדור למחקרים אסלאמיים באוניברסיטת אום אל-קורא בריאד, כי אין בסמכותו של אל-קרדאוי להביע עמדה כלפי פעילויות עממיות וכלפי הדחת מנהיגים, וכי ההחלטה בנושא שייכת לעם.

www.anbacom.com, 29.1.11   

 

יומון לבנוני מאשים את המשטר האיראני בצביעות

מאמר המערכת של היומון הלבנוני אל-מסתקבל טען, כי המשטר האיראני נוהג בצביעות כאשר מצד אחד הוא משבח את מחאתם של העמים במצרים ובתוניסיה ומצד שני הוא מוציא להורג אזרחים אירנים שמחו נגד המשטר. לדברי היומון, בשעה שהעולם הערבי נמצא בתחילת דרכו הדמוקרטית, חותרת איראן לנתב את המחאות לכיוון של דיקטטורות.

אל-מסתקבל (לבנון); 31.1.11

 

אסירים מהחמאס והג'יהאד האסלאמי נמלטו מהכלא במצרים ושבו לעזה

האסיר הוותיק ביותר של החמאס במצרים, מועתצם אל-קוקא, חזר לעזה לאחר שנמלט מכלאו בעקבות האירועים במצרים שבמהלכם הרסו מפגינים את חומות הכלא. לדברי אל-קוקא, שמונה פלסטינים נוספים מתנועות החמאס והג'יהאד האסלאמי נמלטו, ביניהם חוסאן ושאח ממחנה הפליטים אל-בוריג'.

אל-קדס (ירושלים), 31.1.11; www.palestine-info.info , 30.1.11

 

חוסאן ושאח נפגש עם בן משפחה

 

כיהאן: יצוא המהפכה האסלאמית יסייע לעמים המתקוממים

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, קרא למשטר לנצל את המחאות בתוניס, במצרים ובירדן ובמדינות נוספות, כדי לייצא לשם את המהפכה האסלאמית ואת שלטון חכם ההלכה, ובכך להעניק לעמים אלה את המנהיגות, המסגרת הארגונית  והחלופה השלטונית החסרה להצלחת מאבקם. לדברי היומון, סיוע איראני כזה יבלום את ניסיונם של ארה"ב והמערב להסיט את המהפכות ממסלולן האסלאמי. עוד טען היומון כי מאות מיליוני מוסלמים במזה"ת מבקשים לחקות את הצלחתה של המהפכה האיראנית שהכתה שורשים בלבנון ובמדינות אחרות באזור. היומון קרא לברך על נפילתו של מובארכ, המשת"פ של ארה"ב וישראל נגד איראן, ואחד משותפיו של אובמה בנושא ביה"ד לרצח חרירי בלבנון. היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען שארה"ב מפעילה במצרים מדיניות הפכפכה כמו זו שניהלה מול איראן במהפכה האסלאמית ב-1979: תחילה היא מעניקה גיבוי למנהיג, ובהמשך, ככל שגוברת המחאה, היא מתנערת ממנו.

כיהאן, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 31.1.11

 

הטנק הישראלי אוסף את מובארכ הנמלט

פארס (איראן), 31.1.11

 

התקפות הדדיות בין פת"ח לחמאס בפייסבוק

אתרי הפת"ח והחמאס דיווחו על התארגנות לפעילות מחאה בפייסבוק בגדמ"ע ובעזה. אתר המקורב לפת"ח מסר כי יזמה בשם "ת'ורת אל-כראמה פי ע'זה " (מהפכת הכבוד בעזה) קראה לתושבים הפלסטינים להפגין ב-11.2.11 נגד עריצותה של ממשלת החמאס. מנגד, דיווח אתר המקורב לחמאס כי פעילים פלסטינים פתחו בפייסבוק קמפיין להפלת שלטון פת"ח ואש"פ עקב רדיפתו את אנשי חמאס, שתה"פ שלו עם ישראל והוויתורים שעשה במו"מ.

www.palvoice.com 31.1.11 , www.palestine-info.info , 30.1.11

 

איראן בנתה 10 מעבדות לניסויי חלל

שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר שארצו הקימה מרכז לחקר החלל, הגדול מסוגו במזה"ת, שבו עשר מעבדות. בטקס חנוכת המעבדות (30.1.11) הצביע הנשיא אחמדי-נז'אד על חשיבות היכולת העצמאית שמפתחת איראן בתחום החלל.

אירנא, פארס (איראן), www.lenziran.com 30.1.11   

 

יומון לבנוני: אזהרות מפני פיגועים במרכזים דתיים במדינה

היומון הלבנוני אל-אח'באר דיווח, כי מנגנוני הביטחון של אחת ממדינות ערב העבירו לשלטונות לבנון ידיעות בלתי מאושרות על אפשרות לפיגועים במרכזים דתיים נוצריים ומוסלמיים במדינה.

אל-אח'באר (לבנון); 31.1.11

 

רמטכ"ל צבא איראן: מפקחים על כניסת אוניות זרות למפרץ הפרסי

בתגובה לדיווחים על כניסת אוניות מלחמה זרות למפרץ הפרסי, אמר, חסן פירוזאבאדי, רמטכ"ל צבא איראן, שארצו מתירה את כניסתן ויציאתן של  אוניות זרות למפרץ, רק לאחר בירור יעדן ותכולתן.

פארס (איראן), 31.1.11