המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.1.20011
20/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.1.20011

 

בתקציר: שר ההקדשים הירדני לשעבר: תכנית יהודית להשתלטות על העולם * יומון איראני: השיחות באיסטנבול -  הזדמנות אחרונה * ראש IHH: ספינת נוח, הטיטאניק והמרמרה ייכנסו להיסטוריה העולמית * יומונים סעודים: סכנת הידרדות בלבנון; האופוזיציה בלבנון תוקפת פרישת סעודיה מהשיחות  

 

יומונים בסעודיה: סכנת הידרדרות בלבנון; האופוזיציה בלבנון תוקפת פרישת סעודיה מהשיחות  

היומונים הסעודים גיבו בדיווחיהם את הודעת שה"ח הסעודי סעוד אל-פיצל, בדבר נסיגתה של ארצו מניסיונות הפיוס בלבנון והסבירו כי מאמצי סעודיה בנושא לא הביאו כל תועלת ולכן נסיגתה מהם היתה בלתי נמנעת. היומון אל-וטן טען כי המתיחות הפוליטית בלבנון תוביל למתיחות ביטחונית וטען כי איומי חזבאללה הם ניסיון סחיטה פוליטי, אם לא צעד מקדים להפיכה בלבנון. היומון אל-ריאד טען כי סעודיה השקיעה זמן וכסף רבים, אולם הופתעה לגלות שאין סיכוי לפתרון ועתה יש חשש מפני הידרדרות בלבנון. גורמים בסוריה ובאופוזיציה בלבנון תקפו את הודעת שה"ח הסעודי. היומון אל-וטן, המקורב למשטר הסורי, טען כי הודעה זו שופכת מים רותחים על הלבנונים ומכשילה את המאמצים לפתרון המשבר. מקורבי נביה ברי, יו"ר הפרלמנט הלבנוני, הביעו פליאה על הדברים לאחר שסעודיה הודיעה, לטענתם, על תמיכתה במאמצי קטר ותורכיה לפתור את המשבר. היומון אל-אח'באר, המקורב לאופוזיציה בלבנון, טען כי דברי שה"ח הסעודי משקפים החלטה אמריקאית למנוע כל יוזמה לפתרון המשבר וקוברים סופית את מאמצי סוריה-סעודיה לפתרון המשבר בלבנון. היומון אל-וטן דיווח כי בשולי הפסגה הכלכלית הערבית בשרם אל-שיח' (19.1.11), דחה סגן שה"ח הסורי, פיצל אל-מקדאד, הצעה מצרית להקמת ועדה ערבית שתסייע בפתרון המשבר בלבנון וקרא לתמוך במאמצי קטר ותורכיה הנשענים על היוזמה הסורית-סעודית, ולא לסבך את המצב.      

אל-וטן , אל-ריאד (סעודיה), אל-אח'באר (לבנון), אל-וטן (סוריה), 20.1.11

 

שר ההקדשים הירדני לשעבר: תכנית יהודית להשתלטות על העולם

שר ההקדשים הירדני לשעבר וסיו"ר ועדת שיקום מסגד אל-אקצא, ראא'ף נג'ם, אמר כי ישראל מקדמת תוכנית בת ארבעה שלבים לייהוד ירושלים: הכרזה על ירושלים כבירתה הנצחית המאוחדת של ישראל, עם אפשרות מתן אזרחות ישראלית לערביי העיר; הכרזה עליה כעל בירת היהודים בישראל; וכעל  בירת יהודי העולם; ולבסוף, שליטתם של היהודים על העולם מירושלים, כמוצג בפרוטוקולים של זקני ציון. הוא תקף את חולשת הערבים והמוסלמים מול "הסרטן היהודי" ואמר כי רק אחדותם תביא ל"גירוש היהודים מירושלים". לדבריו, מאז 1967 השקיעה ירדן 600 מיליון דולר בשיפוצים באל-אקצא ובעיר העתיקה.

אל-ראיה (קטר), 14.1.11

 

אל-שרק אל-אוסט: מחסור במוצרי מזון בלבנון

היומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט, היוצא לאור בלונדון, דיווח כי בעקבות ההפגנות של פעילי חזבאללה בבירות קיים מחסור במוצרי יסוד במרכזי המסחר בלבנון, מחשש שמדובר בצעד מקדים להשתלטות הארגון על המדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.1.11

 

כיהאן מסביר את כשלון ועידת דמשק

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען כי הפתרון למשבר בלבנון יושג באמצעות יוזמה אזורית בהובלת איראן וסעודיה, והצדיק את היעדרותה של  איראן מוועידת דמשק (19.1.11), מאחר וזו נועדה להציל את סעד אל-חרירי ממצוקותיו. היומון הזהיר ברמז את דמשק לבל תתווך בין חזבאללה ואל-חרירי, בלא שהאחרון יתנער מביה"ד הבינ"ל. לדברי היומון, כשלון ועידת דמשק בהשגת הסדר שיאפשר את הישארותו של אל-חרירי בשלטון, נבע מהיעדרם של הנציגים האמיתיים של הצדדים - איראן וסעודיה.

כיהאן (איראן),  20.1.11

 

שה"ח התורכי דאודאוגלו, שה"ח הקטרי שיח' ג'אסם אל-ת'אני

ומזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה בפגישתם (19.1.11) בבירות

מהר (איראן), 19.1.11

 

ראש IHH: כמו תיבת נוח והטיטאניק, גם המרמרה תיכנס להיסטוריה

בטקס בבירות לכבוד משט החירות, בהשתתפות פוליטיקאים לבנוניים, נציגי שגרירויות איראן, תורכיה והרש"פ בלבנון, נציגי הפלגים הפלסטיניים וחה"פ הבריטי לשעבר, ג'ורג' גאלאווי, אמר בולנט ילדרים, ראש הארגון התורכי IHH שהוביל את המשט, כי ישנן שלוש ספינות שההיסטוריה לעולם לא תשכח: תיבת נוח, הטיטאניק והמרמרה. לדבריו, התורכים הקריבו תשעה שהידים שדמם התערבב עם דם הערבים ועם המצפון העולמי. קרובי משפחות ההרוגים הביעו גאווה בשהאדה של קרוביהם למען פלסטין וירושלים.

al-bayader.com, 18.1.11

 

לאריג'אני: איראן מוכנה לסייע לשמירת שלמותה הטריטוריאלית של סודאן

היומון ג'ומהורי-י אסלאמי תקף את "כניעתו" של שליט סודאן, עמר אל-בשיר, ללחצי המערב והסכמתו לוותר על דרום סודאן, בתמורה להמשך שלטונו בצפונה וטען כי העם בסודאן זועם על אל-בשיר בשל כך. היומון טען מפי מקורות סודאנים, כי מזימת המערב היא לחלק את סודאן לארבע מדינות ולא רק לשתיים. יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, אמר לשגריר סודאן בטהראן שארצו מוכנה לסייע לסודאן לשמור על שלמותה הטריטוריאלית. עוד אמר כי משאל העם הוא מזימה מערבית שתפגע בעולם האסלאמי וכי שליטי המערב ייסוגו מהתחייבויותיהם לסודאן ויערימו קשיים בפני העם הסודאני. שגריר סודאן הודה ללאריג'אני על הסיוע האיראני לארצו.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 20.1.11; טהראן טיימס (איראן), 19.1.11

 

דיווח: חמאס הקים כוח לעצירת ירי הרקטות על ישראל

חבר בפורום הג'יהאדיסטי שומוח' אל-אסלאם דיווח כי ממסמך פנימי של כוחות הביטחון של ממשל החמאס בעזה, עולה שחמאס הקימה כוח מיוחד בן 400 איש שנועד למנוע ירי רקטות על ישראל, וכי הכוח קיבל הוראות לחפש בבתים בהם עפ"י החשד מאוחסנות רקטות של הארגונים הסלפים, ולפעול בנחישות נגד כל מי שמסכן את הרגיעה עם ישראל.

שומוח' אל-אסלאם, 20.1.11

 

התפקיד האמריקאי בתהליך השלום

רוז אל-יוסף (מצרים), 19.1.11

 

יומון איראני: השיחות באיסטנבול -  הזדמנות אחרונה

ערב השיחות עם ה-5+1 באיסטנבול, איים היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי, שזהו המועד האחרון שטהראן קבעה לניהול דיאלוג מול המערב והאיץ ב-5+1 לקבל החלטה "הגיונית."

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 20.1.11

 

דיווח באיראן: 68 איש הוצאו להורג בחודש האחרון

הרשות השופטת באיראן הודיעה (19.1.11) כי הוציאה להורג עשרה סוחרי סמים. אתר תנועת הסטודנטים באיראן טען כי לפי דיווחי ארגוני ז"א בינ"ל הוצאו בחודש האחרון 68 איש באיראן וכי היא נמצאת במקום השני בעולם, לאחר סין, במספר ההוצאות להורג.

www.daneshjoonews.com,  19.1.11

 

קידום תוכניות לאנרגיה גרעינית במצרים ובירדן

שר האוצר המצרי, ד"ר יוסף בוטרוס ר'אלי, אמר לאחר פגישה עם עמיתו הדרום קוריאני, כי ארצותיהם  בוחנות אפשרות לשת"פ בתחום הביטחון הגרעיני והכשרת כוח אדם בתחום האנרגיה הגרעינית; מלך ירדן עבדאללה ונשיא רוסיה, מדבדב, דנו בהשקעות רוסיות בתוכנית האנרגיה הגרעינית הירדנית. 

אל-וטני אל-יום (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.1.11