המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.1.2011
19/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.1.2011

 

בתקציר: שה"ח הסעודי: המלך עבדאללה ויתר על היוזמה הסעודית-סורית * עבאס: ירושלים לא נתונה למו"מ; לא נבחר באלימות או בטרור * אחמדי-נז'אד: לא ניסוג ממטרותינו בנשוא הגרעין * מפקד צבא לבנון בסוריה * חזבאללה מחדש את איומיו נגד אל-חרירי ואנשיו * אל-קרדאוי התגרש מאשתו הצעירה  

 

אל-שרק: תוקם ועדה אזורית לטיפול במצב בלבנון

היומון הקטרי אל-שרק דיווח מפי מקורות דיפלומטיים איראניים בדמשק כי בתורכיה יתקיימו דיונים על הקמת ועדה אזורית לטיפול במצב בלבנון בהשתתפות קטר, סוריה, תורכיה, איראן, צרפת וסעודיה, וכן משלחת לבנונית שימנה הנשיא הלבנוני מישל סלימאן.

אל-שרק (קטר), 18.1.11

 

שה"ח הסעודי: המלך עבדאללה ויתר על היוזמה הסעודית-סורית

שה"ח הסעודי, סעוד אל-פיצל, אמר לטלוויזיה הסעודית כי המלך עבדאללה ולא הוא הוביל את המגעים עם סוריה בנושא לבנון ויצר קשר ישיר עם הנשיא אסד. לדבריו, עבדאללה ואסד התחייבו להשיג פתרון כולל לבעיה הלבנונית, "אולם משזה לא קרה, הרים עבדאללה את ידיו מהסכמים אלו".

סבק (סעודיה), 19.1.11

 

עבאס: ירושלים אינה עומדת למו"מ; לא נבחר באלימות או בטרור

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר כי הפלסטינים לעולם לא ינהלו מו"מ על ירושלים וידחו כל רעיון של בירה אחרת. לדבריו, בבחירה בין מו"מ ושלום לבין אלימות וטרור, ידחו הפלסטינים את האלימות והטרור.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 19.1.11

 

איראן: תרגיל לבחינת ההגנה סביב מתקני הגרעין

בכיר במערך הנ"מ באיראן אמר שאיראן עשתה ניסוי בטיל הוק משודרג לבחינת מערך ההגנה סביב מתקן הגרעין בח'נדאב (מע' איראן) במסגרת בדיקת מערכי ההגנה סביב כלל מתקני הגרעין.

פארס (איראן), 19.1.11

 

אחמדי-נז'אד: לא ניסוג ממטרותינו בנושא הגרעין

בנאום ביזד (מרכז איראן), ערב סבב שיחות הגרעין בין איראן ל-5+1 שיתקיים באיסטנבול (21-22.1.11), קרא הנשיא אחמדי-נז'אד לארה"ב, למדינות אירופה ולישראל לחדול ממעורבותם בלבנון ומהאשמת חזבאללה ברצח אל-חרירי ולא – יקטעו לבנון ומדינות האזור את ידיהן. עוד אמר כי איראן לא תיסוג ממטרותיה הגרעיניות ועל ראשי המערב לשתף עימה פעולה למען הסדר צודק וכדי למנוע את הקריסה הצפויה לארצותיהם.

פארס, איסנא (איראן), www.lenziran.com , 19.1.11

 

ארה"ב - המטרה המרכזית במאבק נגד האויב

פארס (איראן), 19.1.11

 

מפקד צבא לבנון בסוריה

בצל המתיחות בלבנון בעקבות התפטרות כוחות ה-8 במרץ מן הממשלה והגשת כתב האישום ברצח רפיק אל-חרירי, הגיע לדמשק מפקד צבא לבנון, ג'אן קהוג'י, ודן עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שר ההגנה, עלי חביב, והרמטכ"ל הסורי, דאוד ראג'חה, בהידוק שתה"פ הצבאי בין המדינות מול איומי ישראל.

סו"י סאנא (סוריה), 19.1.11

 

חזבאללה מחדש את איומיו נגד אל-חרירי ואנשיו

מאמר ביומון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם חזבאללה, טען כי ההפגנות שקיים (18.1.11) הארגון בבירות הן אות אזהרה לנשיא מישל סלימאן, לרה"מ סעד אל-חרירי, לעדה הסונית ולאישים לבנונים, רובם ממקורבי אל-חרירי, שנגדם הוצאו צווי מעצר בסוריה (4.10.10). המאמר הזהיר כי 'הרע מכל טרם קרה .. והשריפה תפגע בכולם'. היומון אל-ספיר, המקורב לסוריה, טען כי ההפגנות הן צעד ראשון בסדרת צעדים שילכו ויסלימו. השר לשעבר ויאם והאב, מן המחנה הפרו-סורי ומקורב לחזבאללה, הזהיר את כוחות הביטחון הלבנוניים לבל ידכאו את המחאה העממית. העיתון הכוויתי אל-ראי ציטט מפי מקורבים לחזבאללה, כי ההפגנות הן צעד לקראת השתלטות הארגון על בירות ועל נמלי הים והתעופה.

אל-אח'באר, אל-ספיר, אל-מסתקבל (לבנון), אל-ראי (כווית), 19.1.11

 

אל-קרדאוי התגרש מאשתו הצעירה  

האתר אילאף דיווח כי ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, יוסף אל-קרדאוי, התגרש מאשתו אסמאא' בן קאדה, הצעירה ממנו בעשרות שנים, וכי היא הגישה תביעה נגדו בבית משפט קטרי. אנשי דת מאל-אזהר ניסו להצדיק את הגירושין בטענה שגם לנביאים באסלאם היו בעיות עם נשותיהן וחלקם אף התגרשו מהן.

www.elaph.com, 18.1.11